30 Ağustos 2012 Perşembe

5 Senedir Bekliyoruz; O Gol Gelecek.2006 yılının Mayıs ayından beri bekliyoruz..

O golü önce Denizli'de beklemeye başladık..Tıpkı dün olduğu gibi, direklerden döndü, kaleciden döndü ve gelmedi..

Sonra Kadıköy'de bekledik o golü..Bizim o golü Trabzon'a atamayacağımız aslında 70.dakika gibi kendini belli etmişti zaten..

Biz de umudu kendimizden kesip, o golü Bursa'da beklemeye başladık..

O gol yine gelmedi..

Bu iki final dışında, Nonda'nın golüyle giden şampiyonluk, saçma sapan elenilen Young Boys-PAOK maçları, bu sene süper kupa finalinde beklediğimiz gol vs..

Ve son olarak dün oynadığımız maç..

O gol dün de gelmedi..

Biz 5 senedir golü beklemeye devam ediyoruz..

Bu golün 5 senedir gelmemesinin sorumluları elbette bizler değiliz..Daha öncekileri geçip düne dönelim ve eleştirilerimize başlayalım..

Sonda söyleyeceğimi en başta söyliyeyim..

Aykut Kocaman keşke sonsuza dek Fenerbahçe Sportif Direktörü olarak kalsaydı.

Hocayı çok seviyorum, sevmemek mümkün mü..? Fenerbahçe efsanesi, Fenerbahçe'de adama 'Kral' denmiş..Abimiz,babamız gibi..Mert, dürüst ve bu sektörün alışık olmadığı kadar namuslu..

Hocanın genel tablosuna bakıp 2 sene oynattı birinde şampiyon oldu, diğerinde son hafta kaybetti ve Türkiye Kupası'nı aldı derseniz, kağıt üzerinde beni ikna edebilirsiniz..

Bende size şunu sorarım ama..Fenerbahçe'de ne değişti..? Fenerbahçe ne oynuyordu da şimdi ne oynuyor..?

Bakın şu Spartak Moskova nasıl bir gruba düşerse düşsün, sonuncu olur..Biz bu kadar kötü bir takıma elendik..Tıpkı Young Boys ve PAOK faciaları gibi..

Bana kalırsa hata maç öncesi basın toplantısında başladı..Hocanın şu mantığı beni benden alıyor..0-0 giden her dakika lehimize, 90.dakikaya bile 0-0 girsek sabırlı olmalıyız diyordu hoca..

Yapma Hocam..Lütfen yapma şunu..Senin takımının hali ortada..Yobo transferini bile 3 ayda yaptınız hocam..Senin defans hattın iki sene önceki Gökhan-Lugano-Yobo-Andre gibi gözleri kapalı birbirine kademe yapabilen oyuncular değil..

Maça bu bakış açısıyla giriyorsun, dakika 5 hoop 0-1.. Ayıkla pirincin taşını...

Ortasaha transferi konusunda ne kadar sert ve mazaret kabul etmez olduğumu twitter'dan beni takip edenler biliyor..Şu takım kader maçlarına Selçuk Şahin-Mehmet Topal-Mehmet Topuz üçlüsüyle çıktı..

Bu takımın en iyi ortasahasının ayrılacağı 6 ay önceden belliyken bu ana kadar transfer yapmayan hocayı da yönetimi de affetmeyeceğim..

Ben burda süper kupa finalini yazmadım..O finalin de verilme nedeni ortasaha zayıflığı ve Yobo'yu bile erkenden kampa dahil edememek..Bekir'in resitaliyle adamlara kupayı verdik..

Bunlar üzerinde durulmayacak şeyler değil..Sustuk, sabrettik ama yeter..Bu takımın planı,programı yok..Şuan bile bence birini alsak mı diye düşünüyorlar..

Spartak çok önemli eksiklerle geldi..Adamlar maçın başından kapanacaklarını belli etiiler..Sen bu takıma karşı Selçuk-Topal-Topuz ile nasıl çıkarsın hocam..? Adamların en iyi stoperleri yok, bekleri topu iyi oyuna sokabilen oyuncular değil..Bassana önde..Çift forvetle yıkılsana üstlerine..Bunları görmek çok mu zor..Golden 1 dakika önce tribünde görüp arkadaşlar arası bunu yorumlayabiliyoruz biz..Sen oradan göremiyor musun hocam.. ?


Hep bir kontrol oyunu var kafada..Ama bu oyunu oynamak için rakibi kontrol etmek değil, topu kontrol etmek gerekir..Biz topu Mehmet Topal-Selçuk-Mehmet Topuz ile kontrol edip oyun kurmaya çalışıyoruz..Bunun imkanı var mı..? Bu üç oyuncu antrenmanda paslaşsa 7. veya 8.pas uzağa bi yere kaçar..

Krasic çok faydalı olabilecek bir transfer..Ama takımın ortasahası perişanları oynarken 7 milyonu gidip Krasic'e gömmek mi daha anlamsız yoksa kariyeri boyunca sol kanatta belki 50 metre top sürmemiş olan Krasic'i sol önde oyuna başlatmak mı..?

Kuyt'ı verimsizleştirmek için de elimizden geleni yapmaya başladık..Hocam Alex ile ilgili sıkıntın,problemin veya taktiksel bir düşüncen olabilir ve buna sonuna kadar saygı duymak düşer fakat Alex'i oynatmayıp hala tek forvetle oynayıp, Krasic ve Kuyt'ı da abuk subuk yerlerde oynatırsan Antep maçında kadınlar, dün de daha 30.dakikada staddaki çoğunluğun kafasından ''Alex nerede?'' düşüncesi geçer..

Dün öyle bir takım çıkardı ki hoca sahaya, birilerinin başına patlayacağı belliydi zaten..E buna en uygun kişi de Selçuk tabi. Öyle veya böyle bu adam senelerdir dişini tırnağına takmış, elinden geleni yapıyor..Herkesin bir üst limiti var..Selçuğun üst limiti çok yükseklerde olmayabilir ama en azından Fenerbahçe kadrosunun senelerdir gördüğü nice yetenekli gamsıza tercih ederim Selçuğu..

İlk yarı belliydi Selçuğun gününde olmadığı ve çıkması gerektiği..Zaten dediğim gibi dünyada Selçuk ve Topal ile orta ikili yapabilecek başka bir takım yok..Bu da bizim saçmalığımız..Bu fikrin herhangi bir mantıksal desteği olamaz zaten..Varsa yorum olarak bırakın..

Neyse, Selçuk neden ikinci yarıya çıktı hocam..? 13 dakika oynattın çıkarttın..Yazık değil mi..? Adam sahada atmadığı deparı ıslığın sesi artmasın diye oyundan çıkarken attı..Çok yazık..


Alex girdikten sonra oyun değişti..Alex polemiğine bağlamak için söylemiyorum..Adamın orda olması bile Spartak'ı psikolojik olarak geriye yasladı zaten..Bunu görmemek için kör olmak lazım..

Direkten dönenler,kaçanlar,Sow'un yükselen performansı falan bunlara değinmek istemiyorum..Alex-Aykut Kocaman krizini de daha deşmek ve bu konuda fikrimi yazmak istemiyorum..

Sonuca bağlayalım..Bana göre Aykut hocam ne yazık ki oyunu iyi okuyamıyor, takımı doğru hazırlamıyor, doğru diziliş ve oyuncu tercihlerini yapmıyor ve takımı korkak oynatıyor..Ben olsam rakibin neresi zayıf diye düşünür ve oyun planımı zayıflığı üzerine kurarım..Ama hoca sürekli kendi zayıflığımı nasıl kapatırımı düşünüyor..Korkak oyuncu tercihleri ve yaratıcılıktan uzak, çapsız ortasaha kurgusu da bunun nedeni..

Bizler ise bu gidişle daha çok uzun süreler yıllardır beklediğimiz o golü beklemeye devam ederiz..Direkten döner, kalecinin kıçından döner, bi yerden döner ama bazı şeyler değişmediği sürece o top ağlara gitmemeye devam eder..

Yarın Essien-Meireles'i paket yapıp getirsinler..Çok lazım bu saatten sonra..

26 Ağustos 2012 Pazar

Fenerbahçe : 3 - 0 : Gaziantepspor / Göz Boyama


 Kulübün içinde bulunduğu tatsız duruma değinmeden, eskiden olduğu gibi sadece sahadaki futbolu yazma zamanı geldi..

Alex'in olmadığı kadrodan beklentilerimiz farklı oluyor..Ne oluyor bu beklenti derseniz, önde basan,mücadele eden,daha hızlı ve dikine oynayan bir takım izlemek istiyor gözler..Kadroya bakınca bu oyun yapısına uygun bir kadro göremiyoruz ne yazık ki..Bunun asli nedeni ise hücumcuların değil, onların arkasındaki orta üçlünün yetersizliği..

Avrupa Yakası'nın ilk bölümlerinde bir sahne vardı..Ata Demirer kahvaltı sırasında gazeteyi okurken isyan ediyordu..Nasıl bir takım bu Fenerbahçe, ortasaha alıyoruz defans yok, forvet alıyoruz ortasaha yok, sürekli birşeyler eksik diyordu..

Durum senelerdir tam olarak bu aslında..Zaten senelerin Alex polemiği sürekli bu nedenlerden oldu..Önünde Anelka-Pierre-Nobre varken arkada Kemal Aslan-Deniz Barış-Serkan oynuyordu..Arkada Appiah-Aurelio-Emre gibi oyuncular olduğunda önde Kezman-Guiza oldu bu sefer..

Takımın bu senede yaşadığı sıkıntı aynı..Dün çok kötü bir maç çıkartmasına rağmen savunma dörtlüsünden yana sıkıntıların minimuma ineceğini düşünüyorum..Egemen ve Yobo arasındaki iletişim güçlenecektir..Yobo'nun sürekli sol stoperde oynayıp şimdi sağ stopere kayması da bazen Egemen ile aynı adama girmelerine neden oluyor..Bunlar kısa sürede geçebilecek şeyler..

Dün Gökhan ne yazık ki yine kötüydü ancak tam aksine Hasan Ali gayet iyi ve gayretli bir oyun ortaya koydu..Hasan Ali'nin hücumu gelişme dönemine giriyor bu seneyle birlikte..Sabır ve destekle Hasan Ali'yi daha şekillendirebileceğimiz bir sezon olabilir..

Hücum hattı bana göre gayet iyi ancak hocanın Krasic'i solda denemesine anlam veremedim..Ki Krasic'de gördüğüm kadarıyla bundan şikayetçiydi ve elinden geldiğince sağa kaymaya çalıştı..Krasic takıma çok faydalı olacağının sinyallerini veriyor..Delici ve topu aldığında yüzünü direk kaleye dönen bir oyuncu..Stoch gibi kaçak dövüşmüyor..Darbeyi aldığında sinmiyor..Zaten sırp ekolü de buna izin vermez..Ama Milos'tan katkıyı arttırmak istiyorsak 4-3-3 de olsa 4-4-2 veya 4-4-1-1 de olsa mutlaka sağ kanada yerleştirmek gerekiyor..

Kuyt'ın varlığı rahatlık veriyor..Topal'ın golünden sonra dahi oyuncularla konuşması,takımı sürekli saha içinde yönlendirmesi ve sürekli kovalaması takım için çok önemli..

Sow mutlu ve rahat görünüyor..Sow'un oyunu domine etmesi için takımın rakip sahaya yerleşmesi gerekiyor ve bunun en önemli şartı ortasaha desteği..

Dün Selçuk ve Mehmet Topal harika oynadılar..Topal'ın geldiğinden bu yana en iyi maçıydı,Selçuk'ta oyunu sürekli yönlendirdi fakat burada sürekli bir durarak oynama söz konusu..Topuz'un dinamizmi ilk 20 dakika kendini gösterse de Topuz maçın büyük bölümünde oyunda kayboldu..

Buraya en başından beri dediğim şekliyle 1 değil 2 tane çift yönlü ortasaha şart..Bu transferlerin olmaması zaten kulübün bu seneyi kupasız kapatması demektir..Bu şekliyle bu takımın özellikle deplasmanlarda maç kazanması çok zor..

Ve dün de Mert'i maçın yıldızı yapan bir hastalığı var takımın..Rakip kaç kişiyle veya nasıl bir tempoyla hücum yaparsa yapsın kimse öne atmıyor kendini..Yay civarına kadar çekiliyorlar ve bekliyorlar..Dünyada böyle bir futbol anlayışı yok..Alan savunması yapan orta sınıf İtalyan takımları bile bu kadar gömülmüyorlar..En basit örnek, dünyada hücum yaparken en çaresiz kaldığınız Barcelona'ya karşı bile ispanya'da x bir takım Fenerbahçe'nin x bir takımı karşıladığından daha önde basıyor..

Bu artık taktikten teknikten çıkmış..Dediğim gibi bir hastalık olmuş bu..Bunu çözmek Aykut Hoca'nın işi..Ve elbette şu var..Senin ortasahanda Diarra-Costa olur sen o adamı istesen de cezasahasına gömemezsin zaten..Ama kulüp bunları yapamadı..

Özetle ben dün takımı beğenmedim..Sosyal medyada takıma methiyeler düzüldü fakat Antep'in en az 2 gol atmaması mucize..Oyun koptuktan sonra atılan 2 golle gelen 3-0 çok net bir skor gibi görünse bile bu takımın Spartak'ı elemesi ve pazar Sivas deplasmanından galip gelmesi bence çok düşük bir ihtimal..Bu takıma ortasaha transferi yapılmadığı takdirde ilk yarı bittiğinde minimum 6 puan geride kalırız..