7 Şubat 2012 Salı

Fenerbahçe : 2 - 0 : Beşiktaş / Atlayın Gidiyoruz

Maçtan evvel herkesin odaklandığı nokta Beşiktaş'ın eksikleriydi..Evet Beşiktaş gerçekten en kilit noktalarda en kilit oyuncularından yoksun geldi Kadıköy'e..

Aynı maçta iki bekinizin birden değişmesi,takımınızın en önemli ortasaha oyuncu Fernandes'in yokluğu ve en başından beri beklentilerin çok altında olsa da ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir Queresma - Almeida ikilisinin yokluğunda Beşiktaş için beraberlik çok iyi bir sonuç olurdu..


Fenerbahçe ise bir kaç gün önce oynadığı skandal futbolun ardından Samsun'da beklemediği bir mağlubiyet almıştı..Fenerbahçe uzun zamandır beklenilenin çok altında oynuyor zaten..Buna mazeret olarak başta 7 aydır yaşanan süreç olmak üzere , yetersiz hücum gücü , fizik kapasitesi bir türlü istenilen düzeye çıkamayan takımın çok kilit oyuncular ( gökhan-emre-mehmet) buna bağlı olarak Gökhan'ın geçen seneki Gökhan olmayışı ve Ziegler'in de oyun anlayışından dolayı bindirmeyen,bindirse de katkı vermeyen bek oyuncuları geçen sene çalışan sistemi sekteye uğrattı..

Tek forvetle sahaya çıkan bir takım için kanatlardan gelecek desteğin ne kadar önemli olduğu aşikar iken Gökhan-Ziegler-Mehmet üçlüsünün rakibi bir türlü boğacak fizik güce ulaşamamaları Fenerbahçe'nin bu sene ki tıkanık görüntüsünün önemli nedenlerinden..


Kaybedilen Samsun maçı krediyi aza indirmişti..Gökhan ve Emre belki ilk 11 başlayacaklardı ancak devamı soru işaretiydi..Özellikle Ernst-Veli-Necip gibi olası rakiplere karşı Fenerbahçe ortasahası geride kalabilirdi..

Takımın en büyük umudu henüz arkadaşlarının hepsini ismen bile tanımayan Sow'un ilk 11'de başlayacak olmasıydı..

Aykut Kocaman bundan sonrası için de ideal olacak ilk 11 ile maça başladı ancak Emre-Gökhan ikilisinin fizik gücünün iyi olmaması , Sow'un ileride çok yalnız kalması ve Alex'in de dillendirdiği üzere çok yorgun olması nedeniyle Fenerbahçe'yi ileri itme görevi yine Miroslav Stoch'a kaldı..Neyse ki o , bu sene hayal kırıklığı yaratma konusunda en pinti isimlerden..

Aykut Kocaman takımın fizik olarak geride olmasının farkında ve bundan dolayı da mermiyi oyunun başlarında sıkmak istiyor..Kayseri ve Mersin maçlarında da bunu yapmıştı..Önde baskı ve kalabalık hücumlar..

Tabii bu önde basmalar sırasında Beşiktaş sahaya çıkma stratejisine uygun iki pozisyon yakaladı Holosko ile..Holosko ilkinde yeterince hızlı olamadı , ikincisinde ise vermesi gereken pası vermedi..

Fenerbahçe sinyali aldı ve Cristian-Emre'yi biraz daha kontrollü kullanmaya başladı..Bu sırada soldan Stoch'un zorladığı pozisyonun devamında gelen kornerden Yobo'nun golü geldi..

Fenerbahçe bu sezon duran toplarda dominant oyuncuya sahip olmadığından farklı organizasyonlar deniyordu..Gökhan'ın ön direkten topa dokunması ilk değildi , ilk olan devamında golü getirmesiydi..

Ortasahasından gerisi yeterince iyi olmayan Beşiktaş'a karşı erken skor avantajını ele geçirmek önemliydi..Böylece Alex-Stoch-Sow'un tehdit katsayısı kendiliğinden artıyordu..

Ancak bu sezon alıştığımız üzere golden sonra durulan Fenerbahçe bir kez daha kendisini gösterdi..İlk yarı 1-0 biterken oyun kontrolü genelde Fenerbahçe tarafındaydı.. Stoch'un oyunun başında kaçırdığı , yine Stoch'un yaratıp Alex'in bitiremediği , Cenk'in kurtardığı Cristian'ın şutu akılda kalan pozisyonlardı..

İkinci yarı Emre'nin de artık fizik olarak bitmesiyle iyice düşen ortasaha ile Beşiktaş ilk yarıda olmadığı şekilde oyunun kontrolünü aldı..Ernst ile kaçan fırsat oyunun dönüm noktasıydı..

Şunu söyleyebiliriz ki Fenerbahçe oynadığı futbol ile Beşiktaş maçı 1-1'e gelseydi zor kazanırdı..Bunu umarız ki takım aşacaktır bundan sonra..Takım çok düşüyor oyundan..Bunun dediğimiz gibi mazereteleri var..

Beşiktaş'ta eksik oyuncuları nedeniyle gol noktalarında gerek pozisyon bulma gerekse son vuruşu yapma konusunda çok kısır kaldı..Volkan'ın top çıkartmadığı bir derbi oldu..
Sow'un golü tam bir Barcelona golüydü..Caner'in sol ön yerine sağ önde denenmesi açıkçası benim için doğru tercih..Caner dağıtıcı bir oyuncu..Klasik bir kanattan ziyade Robben tarzı haldır huldur içeri girerek rakibin dengesini bozabilecek bir oyuncu..Stoch zaten aynı şekilde..Atılan gol tam bir ders..

Caner ortasahadan Stoch'a 30 metre top atıyor , ortada bir pozisyon yok , Stoch içeri bindirmeye başlıyor ve sağda Caner'in müthiş bindirmesi görülüyor..Stoch'tan Caner'e Xavi pası , Caner'den Sow'a Alves tek topu ve hoşgeldin Moussa Sow..
Fenerbahçe iyi oynamadan çok önemli bir derbi galibiyeti aldı..Takımın içinde bulunduğumuz 1 haftalık boşluğu bile bireysel performansları olumlu anlamda ciddi etkileyebilir..Şuan takımın en büyük ihtiyacı fizik gücü..Bunu depoladıkları ve dinlenebildikleri hergün kardır..

Maçın adamıyla bitirelim..

Yabooo Yaboo Yabo !