2 Şubat 2012 Perşembe

Samsunspor : 3 - 1 : Fenerbahçe / Yılgınlar

Geçen Mersin maçının ana fikri 'anlamak zor' olmuştu.. Bu ana fikire gitme nedenlerimiz barizdi..Zaten geçen seneyi çıkartırsak son 4-5 senenin hastalıklı ruh hali oldu bu Fenerbahçe için..Elbette Barcelona değilsiniz oyunun minimum 60 dakikasında rakibe hükmedin..Fakat yapabileceklerinizi gösterip , daha sonra neden rezalete döndürüyorsunuz işi diye uzun zamandır merakla izliyoruz takımımızı..

Samsun gibi gelenin geçenin en az 4-5 pozisyon bulduğu bir rakibe karşı 90 dakika attığın gol dışında pozisyonun yok..

Eyvallah Alex dinlensin ama bu takım öyle bir durumda ki Alex'in değil bir devre , 10 dakika kenarda dinlenmesi bile sakıncalı..Takımda Stoch dışında dikkat çekici hiçbirşey yok..

Erkenden golü atıyorsun..En formda oyuncun golü atıyor , en morale ihtiyacı olan oyuncun harika bir asist yapıyor , rakibinin pamuk ipliğine bağlı olan direncini de erkenden kırma fırsatını eline geçiriyorsun..

Ama bunu yapmıyorsun..Mersin maçında evinde 2-0 öne geçmene rağmen yapamadın , şimdi Samsun deplasmanında yapamıyorsun..

Fenerbahçe'nin gol yiyeceği hep bağıra bağıra kendini belli ediyor..Samsun'un biraz topa sahip olması yetiyor..Saçma da olsa bir penaltı ve o golü yediğinde maçı kaybettin aslında..

Ziegler - Düz Adam..Eyvallah karakterin falan bizler için çok anlamlı ve bundan sonra da öyle olacak ama biraz hücum yap be kardeşim..Hakan Balta'ya bağladın iyice..Bu gözler çok değil 8-9 ay önce Andre Santos'u izliyordu orda..

Yobo bugün ciddi hatalar yapsa da takımın bel kemiklerinden..Serdar'da durgun ve dalgındı ama kredisi bol..

Orhan desen sınırlının önde gideni zaten..Nerde Gökhan'ın ters kademeleri diyorsun izlerken..

Mehmet-Cristian i-na-nıl-maz kötüler..Daha kötü daha umarsız oynayamazlar..Acilen Emre şart..Mersin maçında dediğim gibi Emre bir karakter olarak da şart oraya zaten..

Stoch için birşey demiyeceğim..Gözbebeği..

Bienvenu'de ne yazık ki bu kadar..Bienvenu baskı kurduğun iç saha maçlarında ikinci forvet olarak katkı verebilir..

Oyuncu oyuncu da gitmek istemiyordum gerçi ama az biraz birşeyler demeseydim içimde kalırdı..

Beni en çok rahatsız eden ne mağlubiyetler ne durgun futbol..Beni rahatsız eden tek şey;2.golü yediği an oyunu bıraktı takım..Ben bunu kabullenemiyorum işte..Herkesin başı yere bakıyor , savruk ve tembel paslaşmalar , yalandan baskılar başlıyor..

Fenerbahçe taraftarı herşeyi kaldırır bunu kaldırmaz..Ben maçı izlerken 'ah be Tuncay' diyorsam hala bir yerlerde ciddi sıkıntı var demektir..Fenerbahçe için bu tip nedenlerden dolayı oyuncu karakteri yetenekten daha ön plana çıkıyor çoğu zaman..Emre oynasın , Gökhan oynasın diyoruz..

Mesela Lugano bu konuda çok önemli bir karakterdi..Tekmeyi yediği zaman sinmeyen Niang'da çok önemli bir faktördü..

Sow'un bu açıdan çok merak ediyorum..Patlayıcı özelliği olmalı ve sinmemeli..

Aykut Kocaman 543141 sene Fenerbahçe teknik direktörü olarak kalsın ama hocam golü yemişin Bienvenu çıkıyor..Kalsın yani neden çıkıyor..? 4-3-1-2 oyna veya 4-2-2-2 oyna..Hatta sistem bile çizme , hücumda çoğalmaya bakın de..Ne değişiyor ki..? Semih tek başına 2 stoperi mi dağıtacak..?

Ki Fenerbahçe Samsun'un üzerine gitse bir şekilde golü bulacak..Al işte maç başında bir pres,iki pas ve gol..Rakibini kırmak o kadar zor değildi ki..

Neyse moraller bozuk..Az önce basketbolcularda geceyi iyice bok ettiler..Onlar ayrı konu da o konuları da daha iyi bilenler yazsın..

Beşiktaş maçı skordan çok verilecek mesaj açısından çok daha önemli benim için..Bugün çok sinirlendim , çok daha sert birşeyler yazabilirdim ama kısa kesiyorum yazıyı..Üzerine düşündükçe daha kötü hissettiriyor..Pazar günü umarım gerekli mesajı verecektir takım..

30 Ocak 2012 Pazartesi

Fenerbahçe : 2 - 1 : Mersin / Anlamak Zor
Çok geniş bir yazı yazmayacağım..Fenerbahçe'yi anlamak zor..Takıma kızdığımdan falan böyle demiyorum yanlış anlaşılmasın..Sen ilk yarı müthiş bir oyunla rakibini darmadağın etmişsin , 2 farklı skoru yakalamışsın , pozisyonlara girmişsin , rakibine pozisyon vermemişsin ve büyük bir moral + kendine güven ile soyunma odasına gitmişsin..

O takım ikinci yarıda santrayla beraber dökülüyor..Bu nasıl mümkün oluyor bunu anlamak çok zor işte..Kendine aşırı güven ve bu maç bitti düşüncesi mi yoksa rakibin çok zayıf olduğuna kanaat getirip vitesi 1'e almak mı nedir bu bilemedim..

Bunlar böyle olsa dahi oyuncular arasındaki kalite farkı bir şekilde belli noktalarda sahaya yansımalı..

İlk yarı her noktası iyi işleyen bir takım..Yine önde basarak oyunu rakip sahaya yığan , kanatlardan olmasa da ortadan bindirmelerle rakibi dağıtan ve birbirinden güzel iki gol atarak soyunma odasına giden bir takım..

Emre'nin yokluğundan sıkça söz ediyoruz çünkü sıkça söz edilecek farklılıklar yaratıyor takımda..Cristian çok özel bir sezon geçirse de , Mehmet nerede oynarsa oynarsın müthiş bir mücadele ortaya koysa da Emre'nin takıma kattıkları çok farklı noktalar..Geyik gibi gelmesin ama Emre'nin varlığı takımda bir karakter varlığına neden oluyor..Sahada en formsuz anlarda bile Emre'nin oradaki varlığı çok farklı etkiler yaratabiliyor..

Emre'nin yokluğunda orada Mehmet ve Cristian bile oynasa Fenerbahçe ortasahası çabuk geçilebilen bir ortasaha oluyor..İkinci yarı bu çok daha net göründü..Selçuk Şahin'in bu açıdan rolü önemli..Selçuk hücumda veya oyun kurmada başarılı bir oyuncu olmasa bile bu konuda daha etkili bir oyuncu..

Alex dün geldiğinden beri en bonkör maçını oynadı..Kaptan'ın bu kadar gol yapabileceği pozisyonları harcadığı bir maç daha hatırlamıyorum..

Bienvenu'nün ilk 45 dakikada oynadığı oyun geldiği günden beri en iyisiydi..Attığı gol de her forvetin atabileceği bir gol değil..Tam İbrahimovic golüdür kendisi..Bienvenu'yü çok eleştirdik ancak Sow'un arkasında bekleyebilecek bir oyuncu..Ligde attığı 6 gol oynadığı süre ile karşılaştırırsak iyi bir istatistik..
Miroslav Stoch için ne desek az..Takımın gözbebeği..Bir oyuncunun kendine güveninin gelişiyle performansının nasıl değişeceğinin bir numaralı örneği..O topa vurduğunda , topu ağlarda görene kadar gol olacağına ihtimal dahi vermedim ama kendine güveni yerine gelmiş bir oyuncudan herşey beklenir..

Stoch bu oyunu belli aralıklarla deplasmandaki maçlarda da gösterirse takımı çok rahatlatır..

Özer dün oyundan çıkarken ıslıklandı..Dün Fenerbahçe'nin en istekli en ayağa oynayan en çok mücadele eden oyuncularından biriydi..Bu çocuk süper yetenek değil ama kendine güveni çok fazla..Bu nedenle çok şey yapmak istiyor..Bu düşünce tarzı yüzünden bugünlere geldi ancak dün oynadığı oyun aldığı eleştiriyi haketmiyordu..

Takımın şuan en büyük sorunu iniş-çıkışları ve Emre-Gökhan gibi çok kilit noktaların çok kilit oyuncularının bir türlü standart tempolarına erişememeleri..Ve elbette forvet sorunu..Moussa Sow dün oynanan maç gibi maçlarda ciddi farklılıklar yaratacaktır..Bu tip maçlarda bir şekilde gole ulaşacak bir oyuncuya Fenerbahçe'nin sezon başından beri çok ihtiyacı var..

Artık bir seri yakalama zamanı..Önce Samsun ardından da Sow'un gelişiyle Beşiktaş maçları kazanılırsa Miroslav Stoch'ta yaşanan kendine güven unsuru tüm takıma işleyecektir..Şu aşamada takımın en çok ihtiyacı olduğu şey de bu kendine güven zaten..

İlk hedef Samsun o halde..