22 Ocak 2012 Pazar

Fenerbahçe : 4 - 0 : Kayserispor / 9 & 10


Kadrolar açıklandığında Aykut Kocaman'ın forvete Alex'i koyacağı tahmini ve Bilica'nın kadroda olduğunu görmemle hem kadroyu beğenmedim hem de maça olan inancım azaldı..Fakat Aykut Kocaman benim tahmin etmediğim bir iş yapmış..Barcelona'nın 4-6-0'ını 4-4-2-0 olarak evirmiş ve Stoch ve Alex'i dönüşümlü olarak ileri atmıştı..

Kayserispor Amrabat ve yine Hollanda'dan getirdiği ama dün oynamayan genç yıldızlarının yokluğunda ileride çoğalmakta ve top tutmakta sıkıntı yaşayan bir takım..Böyle olacağı onların kadrosuna baktığımızda belliydi..Fenerbahçe'de buna karşılık olarak ilk 20 dakika müthiş bir baskı ile rakibini boğdu..

Bu sene alışık olmadığımız derece hücumda kalabalık ve etkin bir Fenerbahçe izledik..Mehmet-Emre-Cristian müthiş bir pres yapıyor ve pres devamında hemen hücuma katılıyorlardı..

Gol kalecinin hediyesi ve Alex'in zekası kombinasyonu ile geldi belki ancak Bilica'nın kafası,topa dokunmadan asist yapabilen adam Alex'in bıraktığı topta Cristian'ın şutu ilk yarı Fenerbahçe'nin en etkili iki pozisyonuydu..

20'den sonra tempoyu düşüren ve kontrollü oyuna dönen Fenerbahçe kalesinde pozisyon vermedi..İkinci yarıya ise Kayseri'nin oyunun kontrolünü eline aldığı soldan Hasan Ali ortadan ise Sefa ile hücum kurmaya çalıştığı bir dönem izledik..Bu dönemde Fenerbahçe savunması kalesinde pozisyon vermedi..Tek pozisyon Caner'in kaybettiği topta Abdullah'ın şutuydu..

Caner-Bilica hatta Yobo bu tip pozisyonlarda inatla topu taca atmıyorlar..Bunun mantığını anlayamıyorum..Taca atsa düz futbolcu mu olacaklarını düşünüyorlar acaba..?Serdar Kesimal oynadığı dönemde bu tip topları hep taca attı..

60'tan sonra önce Gökhan'ın pozisyonu ardından Cristian'a ulaşmayan Stoch'un ince pasıyla Fenerbahçe yavaştan hücumda kendini toparladı..

Alex'in ince ara pasında Stoch'un ortasının devamında gelen penaltıyla oyun çözüldü..
Savunmadan kaptığı topu çok çabuk rakip sahaya getiren Cristian ile başlayan Alex ile devam edip Stoch'ta biten o enfes gol..

Şimdi maç yazısı burda bitiyor zaten..Henri'nin gol bulması falan da moraldir , güzeldir de şimdi iki oyuncuya paragraf açalım..

İlk oyuncu Miroslav Stoch..Bu sene takımda adından en çok bahsettiren oyuncu zaten..Bir oyuncunun özgüveni yerine geldiği zaman ne kadar performansının farkettiğinin en önemli örneği..

Herşeyi yapıyor..Çalım atıyor , son çizgiye iniyor , içeri katediyor , katederken şut çıkartıyor, çok ince paslar atıyor,oyunu dağıtıyor,rakip savunmanın dengesini bozuyor..Ve artık kendini ispat etmek zorunda hissettiği dönemlerde ki her topa vurmuyor..Sezon başında Alex'den yediği ayarı hatırlayın..Bir de dünkü maçı izleyin..Stoch , Fenerbahçe'nin Alex'in ardından en büyük silahı..Tribünlerin yeni sevgilisi..

Dün attığı golü Kadıköy'de en son hangi futbolcudan izlediniz bir düşünün..Yıllardır beklediğimiz,istediğimiz adam..

Gelelim ikinci oyuncuya..Cristian Baroni bu senenin en büyük sürprizlerinden biri..Cristian bu seneki karakteriyle şunu çok net gösterdi ki Cristian savunmayı bekleyen bir ön libero değil..Cristian oyunun hücum bölgesinde çok çok daha yetenekli bir oyuncu..Şunu demeye getiriyorum..Bizler 4-4-1-1 sisteminin defans önü çift önliberosunda her zaman hücuma katılan oyuncuyu Emre olarak değerlendiriyor ve Cristian'ın savunmaya gömülü olduğunda çok iyi oynamadığından yakınıyorduk..

Bu sezon attığı gol sayısını geç , Cristian kaç tane gol pozisyonuna girmiş cidden araştırmak lazım..Dün çok rahat 1 gol atabilirdi..Cristian'ı hücuma yardımcı olan ön libero olarak değerlendirmek çok daha faydalı olacaktır artık..

Böyle bir galibiyete takımın ihtiyacı vardı..Çarşamba günü Belediye engeli de aşılırsa takımın geçen senekine benzer bir kendine güveni ve galibiyet serisi olabilir..

Ufak ufak bir iki not geçelim yazı bitmeden..Gökhan'ın sürekliliği ve isteği geçen seneye çok yaklaştı..Caner bir iyi bir kötü oyuna devam ediyor..

Ve son adama gelelim..Saha içinden değil..Fenerbahçe doktoru Ertuğrul Karanlık çok enteresan işler yapıyor..Bir antrenmana çıkan Alex De Souza dün en az 5 kere depara kalkabilecek durumdaydı..Alex'de golden sonra ona koşmuş..Saha içindeki doktor ile kenardaki doktorun bu fotoğrafı da maçın fotoğraflarından biri olsun..