26 Ağustos 2012 Pazar

Fenerbahçe : 3 - 0 : Gaziantepspor / Göz Boyama


 Kulübün içinde bulunduğu tatsız duruma değinmeden, eskiden olduğu gibi sadece sahadaki futbolu yazma zamanı geldi..

Alex'in olmadığı kadrodan beklentilerimiz farklı oluyor..Ne oluyor bu beklenti derseniz, önde basan,mücadele eden,daha hızlı ve dikine oynayan bir takım izlemek istiyor gözler..Kadroya bakınca bu oyun yapısına uygun bir kadro göremiyoruz ne yazık ki..Bunun asli nedeni ise hücumcuların değil, onların arkasındaki orta üçlünün yetersizliği..

Avrupa Yakası'nın ilk bölümlerinde bir sahne vardı..Ata Demirer kahvaltı sırasında gazeteyi okurken isyan ediyordu..Nasıl bir takım bu Fenerbahçe, ortasaha alıyoruz defans yok, forvet alıyoruz ortasaha yok, sürekli birşeyler eksik diyordu..

Durum senelerdir tam olarak bu aslında..Zaten senelerin Alex polemiği sürekli bu nedenlerden oldu..Önünde Anelka-Pierre-Nobre varken arkada Kemal Aslan-Deniz Barış-Serkan oynuyordu..Arkada Appiah-Aurelio-Emre gibi oyuncular olduğunda önde Kezman-Guiza oldu bu sefer..

Takımın bu senede yaşadığı sıkıntı aynı..Dün çok kötü bir maç çıkartmasına rağmen savunma dörtlüsünden yana sıkıntıların minimuma ineceğini düşünüyorum..Egemen ve Yobo arasındaki iletişim güçlenecektir..Yobo'nun sürekli sol stoperde oynayıp şimdi sağ stopere kayması da bazen Egemen ile aynı adama girmelerine neden oluyor..Bunlar kısa sürede geçebilecek şeyler..

Dün Gökhan ne yazık ki yine kötüydü ancak tam aksine Hasan Ali gayet iyi ve gayretli bir oyun ortaya koydu..Hasan Ali'nin hücumu gelişme dönemine giriyor bu seneyle birlikte..Sabır ve destekle Hasan Ali'yi daha şekillendirebileceğimiz bir sezon olabilir..

Hücum hattı bana göre gayet iyi ancak hocanın Krasic'i solda denemesine anlam veremedim..Ki Krasic'de gördüğüm kadarıyla bundan şikayetçiydi ve elinden geldiğince sağa kaymaya çalıştı..Krasic takıma çok faydalı olacağının sinyallerini veriyor..Delici ve topu aldığında yüzünü direk kaleye dönen bir oyuncu..Stoch gibi kaçak dövüşmüyor..Darbeyi aldığında sinmiyor..Zaten sırp ekolü de buna izin vermez..Ama Milos'tan katkıyı arttırmak istiyorsak 4-3-3 de olsa 4-4-2 veya 4-4-1-1 de olsa mutlaka sağ kanada yerleştirmek gerekiyor..

Kuyt'ın varlığı rahatlık veriyor..Topal'ın golünden sonra dahi oyuncularla konuşması,takımı sürekli saha içinde yönlendirmesi ve sürekli kovalaması takım için çok önemli..

Sow mutlu ve rahat görünüyor..Sow'un oyunu domine etmesi için takımın rakip sahaya yerleşmesi gerekiyor ve bunun en önemli şartı ortasaha desteği..

Dün Selçuk ve Mehmet Topal harika oynadılar..Topal'ın geldiğinden bu yana en iyi maçıydı,Selçuk'ta oyunu sürekli yönlendirdi fakat burada sürekli bir durarak oynama söz konusu..Topuz'un dinamizmi ilk 20 dakika kendini gösterse de Topuz maçın büyük bölümünde oyunda kayboldu..

Buraya en başından beri dediğim şekliyle 1 değil 2 tane çift yönlü ortasaha şart..Bu transferlerin olmaması zaten kulübün bu seneyi kupasız kapatması demektir..Bu şekliyle bu takımın özellikle deplasmanlarda maç kazanması çok zor..

Ve dün de Mert'i maçın yıldızı yapan bir hastalığı var takımın..Rakip kaç kişiyle veya nasıl bir tempoyla hücum yaparsa yapsın kimse öne atmıyor kendini..Yay civarına kadar çekiliyorlar ve bekliyorlar..Dünyada böyle bir futbol anlayışı yok..Alan savunması yapan orta sınıf İtalyan takımları bile bu kadar gömülmüyorlar..En basit örnek, dünyada hücum yaparken en çaresiz kaldığınız Barcelona'ya karşı bile ispanya'da x bir takım Fenerbahçe'nin x bir takımı karşıladığından daha önde basıyor..

Bu artık taktikten teknikten çıkmış..Dediğim gibi bir hastalık olmuş bu..Bunu çözmek Aykut Hoca'nın işi..Ve elbette şu var..Senin ortasahanda Diarra-Costa olur sen o adamı istesen de cezasahasına gömemezsin zaten..Ama kulüp bunları yapamadı..

Özetle ben dün takımı beğenmedim..Sosyal medyada takıma methiyeler düzüldü fakat Antep'in en az 2 gol atmaması mucize..Oyun koptuktan sonra atılan 2 golle gelen 3-0 çok net bir skor gibi görünse bile bu takımın Spartak'ı elemesi ve pazar Sivas deplasmanından galip gelmesi bence çok düşük bir ihtimal..Bu takıma ortasaha transferi yapılmadığı takdirde ilk yarı bittiğinde minimum 6 puan geride kalırız..

1 yorum:

ertug10 dedi ki...

Aynen katılıyorum, bence de Tino Costa tarzı bir oyuncu şart ama gelmese bile orta 3lü Topal-Baroni-Topuz olmalı. Defans geriye çekilmeyip önde bassaydı, daha kompakt oynasaydık orta 3lünün de yükü azalırdı. Selçuk açıkça söyledi ztn takımın boyu çok uzadı çok yorulduk diye