24 Ağustos 2012 Cuma

Bize Bunu Yapmayın.

Fenerbahçe kahrı çok farklı birşey..

Kahır çekmeniz için maç günü olması gerekmiyor..

Kahır çekmeniz için bazen sezon içerisinde bile olmanız gerekmiyor..

Bir şekilde birşeyler çıkıyor ve sizi yüreğinizden vuruyor..

Alex ve Aykut Kocaman arasındaki sıkıntı, Aykut Hocanın gelişiyle başladı..Saygı duymak zorunda olduğumuz bir Alex'siz Fenerbahçe yaratmak istiyordu hoca..Yaptığı Stoch-Dia-Niang gibi transferlerde bu yapıya hizmet veren adımlardı..

Avni Aker'de 3-2 yenildiğimiz maçta başlamıştı kriz..Alex o maça yedek başlamıştı..O dönem bu kriz neyse ki uzun sürmedi ve karşılıklı atılan adımlarla Aykut Kocaman ve Alex De Souza, Fenerbahçe tarihinin en anlamlı şampiyonluklarından birini omuz omuza vererek kaldırdılar..

Ancak kupa töreninde bile Alex ile hoca arasındaki gerginliği anlayabiliyorduk..Törenin anons kısımlarını dikkatli izlerseniz sizlerde tekrardan şahit olacaksınız..

Sonra malum 3 Temmuz olayı..Zaman kapris veya sürtüşme zamanı değildi..Taraftarın güce ve motivasyona ihtiyaç duyduğu sezonda Alex'i orada görmesi gerekiyordu ve kaptan üzerine düşen toparlayıcılığı ve emeği sahaya koydu..

Ve Alex'in son senesine geldik..Sene başında Cristian-Semih-Serkan Kırıntılı gibi gereksiz sözleşme yenilemeleri yapılırken Alex'in es geçilmesi, yıllardır korkarak beklediğimiz sona geldiğimizin ilk ipucuydu aslında..

Ama bu gece geldiğimiz noktada, Alex'i, yani Fenerbahçe tarihinin en büyük futbolcusunu (kendi görüşümdür) bu şekilde yolcu edecek olmak beni ve benim gibi pek çok Fenerbahçeliyi kahreder..

Evet son 1 hafta içerisinde sosyal medya kullanarak Alex'in yaptığı açıklamalar bence yanlıştı ve Alex bile olsa bunların karşılığında bir ceza almalıydı..Ancak burada yukarıda kısaca bahsettiğim 3 seneyi bulan bir birikim var..

Aykut Kocaman'ın yeni bir takım yaratma ve bu takımın merkezinden Alex'i çıkartma düşüncesine sonuna kadar saygı duyarım..Ama hocam sen bunun için bir takım yarattın mı..?Alex oynamadığı zaman senin takımın ortasahayı geçemiyor, Alex oynamadığı zaman senin takımın rakip kaleciyi göremiyor..Sen öyle bir takım yaparsın ki, Alex'de oynamaz ve kimsede çıkıp neden oynamıyor demez..Ama nerede hocam o takım..?Nerede o futbol..?

Fenerbahçe'nin taraftarından başka büyük takım refleksi veren bir organı yok..Sen bu rezil ortasahana transfer yapmak için Spartak'ı elemeyi bekliyorsan, bu taraftarın büyüklüğüne karşılık veremiyorsun demektir..Bu eleştiri yönetim için de geçerli..

Neyse teknik/taktik konuşmaya gelmedim..

Alex De Souza bu gözlerin gördüğü ve büyük ihtimalle de görebileceği en büyük ilah, en büyük kahraman..En umutsuz olduğumuz defalarca kere gece yastığa kafayı gülümseyerek koyma sebebimiz..9.senesinde ona böyle bir vefasızlık yapanı asla affetmem..

Yollar ayrılacaksa yıllardır hayal ettiğimiz gibi, şampiyonluk töreninde, yanında 3 tane çocuğu, elinde kupası, boynunda Brezilya bayrağı ve ilk kez göreceğimiz şekliyle gözleri yaşlı bir şekilde uğurlayalım Alex'i..

O gece de o stadda Alex ile birlikte onbinlerce insan daha birbirimize sarılarak ağlayalım..
Bu geçmiş, başka türlüsünü kabul etmez.