30 Ağustos 2012 Perşembe

5 Senedir Bekliyoruz; O Gol Gelecek.



2006 yılının Mayıs ayından beri bekliyoruz..

O golü önce Denizli'de beklemeye başladık..Tıpkı dün olduğu gibi, direklerden döndü, kaleciden döndü ve gelmedi..

Sonra Kadıköy'de bekledik o golü..Bizim o golü Trabzon'a atamayacağımız aslında 70.dakika gibi kendini belli etmişti zaten..

Biz de umudu kendimizden kesip, o golü Bursa'da beklemeye başladık..

O gol yine gelmedi..

Bu iki final dışında, Nonda'nın golüyle giden şampiyonluk, saçma sapan elenilen Young Boys-PAOK maçları, bu sene süper kupa finalinde beklediğimiz gol vs..

Ve son olarak dün oynadığımız maç..

O gol dün de gelmedi..

Biz 5 senedir golü beklemeye devam ediyoruz..

Bu golün 5 senedir gelmemesinin sorumluları elbette bizler değiliz..Daha öncekileri geçip düne dönelim ve eleştirilerimize başlayalım..

Sonda söyleyeceğimi en başta söyliyeyim..

Aykut Kocaman keşke sonsuza dek Fenerbahçe Sportif Direktörü olarak kalsaydı.

Hocayı çok seviyorum, sevmemek mümkün mü..? Fenerbahçe efsanesi, Fenerbahçe'de adama 'Kral' denmiş..Abimiz,babamız gibi..Mert, dürüst ve bu sektörün alışık olmadığı kadar namuslu..

Hocanın genel tablosuna bakıp 2 sene oynattı birinde şampiyon oldu, diğerinde son hafta kaybetti ve Türkiye Kupası'nı aldı derseniz, kağıt üzerinde beni ikna edebilirsiniz..

Bende size şunu sorarım ama..Fenerbahçe'de ne değişti..? Fenerbahçe ne oynuyordu da şimdi ne oynuyor..?

Bakın şu Spartak Moskova nasıl bir gruba düşerse düşsün, sonuncu olur..Biz bu kadar kötü bir takıma elendik..Tıpkı Young Boys ve PAOK faciaları gibi..

Bana kalırsa hata maç öncesi basın toplantısında başladı..Hocanın şu mantığı beni benden alıyor..0-0 giden her dakika lehimize, 90.dakikaya bile 0-0 girsek sabırlı olmalıyız diyordu hoca..

Yapma Hocam..Lütfen yapma şunu..Senin takımının hali ortada..Yobo transferini bile 3 ayda yaptınız hocam..Senin defans hattın iki sene önceki Gökhan-Lugano-Yobo-Andre gibi gözleri kapalı birbirine kademe yapabilen oyuncular değil..

Maça bu bakış açısıyla giriyorsun, dakika 5 hoop 0-1.. Ayıkla pirincin taşını...

Ortasaha transferi konusunda ne kadar sert ve mazaret kabul etmez olduğumu twitter'dan beni takip edenler biliyor..Şu takım kader maçlarına Selçuk Şahin-Mehmet Topal-Mehmet Topuz üçlüsüyle çıktı..

Bu takımın en iyi ortasahasının ayrılacağı 6 ay önceden belliyken bu ana kadar transfer yapmayan hocayı da yönetimi de affetmeyeceğim..

Ben burda süper kupa finalini yazmadım..O finalin de verilme nedeni ortasaha zayıflığı ve Yobo'yu bile erkenden kampa dahil edememek..Bekir'in resitaliyle adamlara kupayı verdik..

Bunlar üzerinde durulmayacak şeyler değil..Sustuk, sabrettik ama yeter..Bu takımın planı,programı yok..Şuan bile bence birini alsak mı diye düşünüyorlar..

Spartak çok önemli eksiklerle geldi..Adamlar maçın başından kapanacaklarını belli etiiler..Sen bu takıma karşı Selçuk-Topal-Topuz ile nasıl çıkarsın hocam..? Adamların en iyi stoperleri yok, bekleri topu iyi oyuna sokabilen oyuncular değil..Bassana önde..Çift forvetle yıkılsana üstlerine..Bunları görmek çok mu zor..Golden 1 dakika önce tribünde görüp arkadaşlar arası bunu yorumlayabiliyoruz biz..Sen oradan göremiyor musun hocam.. ?


Hep bir kontrol oyunu var kafada..Ama bu oyunu oynamak için rakibi kontrol etmek değil, topu kontrol etmek gerekir..Biz topu Mehmet Topal-Selçuk-Mehmet Topuz ile kontrol edip oyun kurmaya çalışıyoruz..Bunun imkanı var mı..? Bu üç oyuncu antrenmanda paslaşsa 7. veya 8.pas uzağa bi yere kaçar..

Krasic çok faydalı olabilecek bir transfer..Ama takımın ortasahası perişanları oynarken 7 milyonu gidip Krasic'e gömmek mi daha anlamsız yoksa kariyeri boyunca sol kanatta belki 50 metre top sürmemiş olan Krasic'i sol önde oyuna başlatmak mı..?

Kuyt'ı verimsizleştirmek için de elimizden geleni yapmaya başladık..Hocam Alex ile ilgili sıkıntın,problemin veya taktiksel bir düşüncen olabilir ve buna sonuna kadar saygı duymak düşer fakat Alex'i oynatmayıp hala tek forvetle oynayıp, Krasic ve Kuyt'ı da abuk subuk yerlerde oynatırsan Antep maçında kadınlar, dün de daha 30.dakikada staddaki çoğunluğun kafasından ''Alex nerede?'' düşüncesi geçer..

Dün öyle bir takım çıkardı ki hoca sahaya, birilerinin başına patlayacağı belliydi zaten..E buna en uygun kişi de Selçuk tabi. Öyle veya böyle bu adam senelerdir dişini tırnağına takmış, elinden geleni yapıyor..Herkesin bir üst limiti var..Selçuğun üst limiti çok yükseklerde olmayabilir ama en azından Fenerbahçe kadrosunun senelerdir gördüğü nice yetenekli gamsıza tercih ederim Selçuğu..

İlk yarı belliydi Selçuğun gününde olmadığı ve çıkması gerektiği..Zaten dediğim gibi dünyada Selçuk ve Topal ile orta ikili yapabilecek başka bir takım yok..Bu da bizim saçmalığımız..Bu fikrin herhangi bir mantıksal desteği olamaz zaten..Varsa yorum olarak bırakın..

Neyse, Selçuk neden ikinci yarıya çıktı hocam..? 13 dakika oynattın çıkarttın..Yazık değil mi..? Adam sahada atmadığı deparı ıslığın sesi artmasın diye oyundan çıkarken attı..Çok yazık..


Alex girdikten sonra oyun değişti..Alex polemiğine bağlamak için söylemiyorum..Adamın orda olması bile Spartak'ı psikolojik olarak geriye yasladı zaten..Bunu görmemek için kör olmak lazım..

Direkten dönenler,kaçanlar,Sow'un yükselen performansı falan bunlara değinmek istemiyorum..Alex-Aykut Kocaman krizini de daha deşmek ve bu konuda fikrimi yazmak istemiyorum..

Sonuca bağlayalım..Bana göre Aykut hocam ne yazık ki oyunu iyi okuyamıyor, takımı doğru hazırlamıyor, doğru diziliş ve oyuncu tercihlerini yapmıyor ve takımı korkak oynatıyor..Ben olsam rakibin neresi zayıf diye düşünür ve oyun planımı zayıflığı üzerine kurarım..Ama hoca sürekli kendi zayıflığımı nasıl kapatırımı düşünüyor..Korkak oyuncu tercihleri ve yaratıcılıktan uzak, çapsız ortasaha kurgusu da bunun nedeni..

Bizler ise bu gidişle daha çok uzun süreler yıllardır beklediğimiz o golü beklemeye devam ederiz..Direkten döner, kalecinin kıçından döner, bi yerden döner ama bazı şeyler değişmediği sürece o top ağlara gitmemeye devam eder..

Yarın Essien-Meireles'i paket yapıp getirsinler..Çok lazım bu saatten sonra..

3 yorum:

ertug10 dedi ki...

Katılıyorum takımda değişen bir şey yok ama değiştirmeye kalkınca da neler olduğunu görüyoruz. Transfer konusunda eminim ki hoca maddi durumu düşünüyor ve yönetime yeterli baskıyı yapamıyor. Yapmaz da zaten onun tarzı değil çünkü... Gs ile süper final maçında doğru bir oyun oynadık ve Dia o boku yemeseydi,Alex girince daha da baskı kuracaktık. Hurraa hücum da yapılmamalı bu tarz maçlarda, sabır lazım. Şampiyon olduğumuz sezon da ne eleştirileri göğüsledi Aykut hoca. Yine çok kötü sonuçlar aldık ama sonra da inanılmazı başardık. Evet 3. sezonunda bazı şeyler oturmuş olmalıydı ama olmadı işte geçen sezon ortada. Bazen tek bir dokunuş bile çok şey değiştirir ve o dokunuşla çok ileri gidebilir bu takım. Tıpkı Gsnin geçen sezon çift forvete dönmesi gibi...

Evladıma Miras Bu Sevda dedi ki...

2006 olacak o ilk bekleyiş senemiz:(

fairtail dedi ki...

güzel yazmışsın..
takımın orta sahasında yaratıcı bir oyuncu eksikliği bu kadar belliyken, oraya bir oyuncu almamak nasıl açıklanabilir bilmiyorum..
dediğin gibi bu saatten sonra gelen oyuncuyu ben ne yapayım..