3 Haziran 2012 Pazar

Dirk Kuyt Transferi ÜzerineHerşeyin kötü gideceğinin empoze edildiği şu dönemde Kuyt gibi bir ismin yanında gülümseyen Aykut Kocaman ve Ali Yıldırım'ı görebilmek şu transferin getirdiği moralden de fazlasını verdi bana..Önce bunu söylemek istedim..

Dirk Kuyt için kullanılan 2 ünvan var.. Anfield Road tribünleri Kuyt'ın oyun anlayışından dolayı ona ''working class hero'' pankartları açıyorlar.. Yine Kuyt için kullanılan diğer bir ünvan ise ''Duracell''

Kuyt, Hollanda'da oynadığı dönemlerde tam bir golcü kimliğindeydi..Utrecht ve Feyenoord'da ciddi gol rakamlarına ulaştı..İleride tek başına bekleyen forvet rolünde olmadı..Olduğu maçlarda da alışılagelmiş performansını sergileyemedi zaten.. Kuyt müthiş bir yardımcı forvet oldu her zaman.. Yardımı da sadece forvetin esas oğlanına değil, takımın tüm hücum ve savunma hatlarına oldu..

Kuyt, Liverpool kariyeri ile birlikte hem mental hem de yetenek olarak bambaşka bir oyuncu olmaya başladı.. Hiçbir zaman pes etmeyen bir savaşçı oldu.. Anfield Road'da Steven Gerrard'ın ardından tribünlerin en çok sevdiği oyuncu oldu.. Belki çok fazla gol atmadı ancak takımı için terinin son damlasına kadar mücadele etti..

Tuncay Şanlı'da Fenerbahçe'nin en golcü isimlerinden biri değildi ya hani..Kuyt'da o hesap..


Kuyt için iyi şut çeker,kafaya çıkar vb. özelliklerin üzerinde durmayalım.. Kuyt'ın en önemli özelliği istikrarı ve dirençli oyunu..Hollanda liginde yetişen, Liverpool'da uzun süreler ilk 11'in vazgeçilmezi olan ve hala Hollanda milli takımının ilk 11 oyuncusu olan bir oyuncu belli bir miktar gole elbette ulaşacaktır..

Kuyt'ın Fenerbahçe'ye olası etkileri üzerinde konuşmak daha önemli..

Transferi noktalamak için Aykut hocanın da Amsterdam'a gitmiş olması, hocanın Dirk'i ne kadar çok istediğinin bir göstergesi bana kalırsa..

Fenerbahçe'de Alex'in rolü ve yenilenecek ortasaha bölgesi bu senenin en kilit iki noktası..

Aykut hocanın 4-2-3-1 oynatmak istediğini düşünüyorum.. Dörtlü savunmanın solunda ve stoperlerin 1 tanesinde değişik isimler olabilir..Ortasahanın en önemli kısmı çift önlibero kısmı..Burayı da Cristian-Topal-Tino Costa vb. isimlerle tamamen çift taraflı bir hale getirmek istiyor hoca..

Bunların önünde kaptan, sağda Kuyt solda ise Stoch.. En uçta Sow'u da düşünürseniz takım gerçekten çok ciddi bir seviye atlamış olur geçen seneye göre..

Kuyt'ın çift forvet olarak ileriye atıldığı maçlar veya maç içlerinde bölümler olacaktır ancak hocanın Kuyt'ı sağ tarafa atmak istediğini düşünüyorum..Ki mantıklısı da bu olacaktır..Mehmet Topuz mücadele olarak her zaman takıma önemli katkılar sağladı fakat hiçbir zaman gol olarak beklenen katkıyı veremedi..

Hücumun sağında oynayan oyuncunun yaptığı mücadele biryere kadar..Skora katkı vermediği zaman ciddi bir kısırlık ortaya çıkıyor..Bu açıdan Dirk Kuyt'ın sağ önde oynaması hem mücadele hem de skor gücü olarak Fenerbahçe'ye ciddi bir katkı sağlayacaktır..


Fenerbahçe'nin senelerdir başaramadığı önemli konulardan biri hücum presidir..Sadece Kuyt transferi ile hücum presini çok iyi yapan bir Fenerbahçe belki olmayacak ancak bu alanda da takıma çok önemli bir katkı vereceğini söyleyebiliriz Kuyt'ın..

Saha içi kadar saha dışında da Fenerbahçe için artılar katabilecek oyunculardan biri Dirk Kuyt..Liverpool gibi bir takımın taraftarlarıyla arasındaki bağ gerçekten muazzam..Onlar için çok özel bir karakter Kuyt..

Transferin ücretlendirme kısmı da alışık olmadığımız bir şekilde muazzam..+1 opsiyonu olan bir oyuncuyu 1 milyon'a alıp gelmek büyük başarı..

Kuyt sadece futboluyla değil, varlığıyla Fenerbahçe'ye çok şey katacağını düşündüğüm bir isim..İkinci bir Pierre Van Hooijdonk etkisi yaratabilir bizlerde..Hem bakın, tıpkı Pierre gibi sahayı hemen terketmeyi de pek sevmiyor..


Tekrar hoşgeldin Dirk..

Kupalar yükselsin ellerinde..

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bu sezon da 2005-2006 sezonunun kopyası bir sezon izleyeceğiz sanırım ; o sezona benzer bir kadro kurulması , taktik ve oyuncular arasındaki kararsızlık..
Bu yüzden 2 sezonu kıyaslamak istedim umarım aynı hatalara düşmeyiz..

Linklerde Oynanan Maçlar ve Yorumum Vardır :

4-2-3-1 : http://www.footballuser.com/447576/Fenerbahce_SK
4-3-1-2 : http://www.footballuser.com/447577/Fenerbahce_SK
4-2-1-3 : http://www.footballuser.com/447578/Fenerbahce_SK

Alex yıllardır önünde çift forvet istiyor , son senesinde dinlesek bari Kralı..