21 Mayıs 2012 Pazartesi

Napoli - Juventus - Alessandro


Son birkaç sezon İtalya futboluna olan ilgi ve alaka hem oynadıkları futbol hem de naklen yayın olmaması nedeniyle gittikçe azalmış durumdaydı.. Jose'nin Inter ile yaşattığı destanın ardından gelen Milan şampiyonluğu bu sene yerini Juventus şampiyonluğuna bırakmıştı..

Juventus'u incelediğinizde bu takımın şampiyon olması mı daha şaşırtıcı yoksa ligi yenilgisiz bitirmesi mi derseniz, şu yapısında ligi şampiyon tamamlaması yenilmemesinden daha şaşırtıcı bence..2012 yılında İtalyan ekolü denen kavramın dibine vuran ve bunun meyvesini şampiyonlukla alan bir Juventus'u izledik..

Henüz hakettiği ilgiyi görmediğini düşündüğüm bir Walter Mazzarri gerçeği de İtalya'dan Avrupa Futboluna mesaj veriyor.. 2009'da devraldığı Napoli'yi her sene biraz daha ivme kazandırarak bu noktalara getirdi..

Üçlü savunmanın Avrupa'da işleyen en önemli takımlarından biri Napoli..Genç iskeletinin etrafına yerleştirdiği tecrübeli oyuncular ile ilk patlamayı 2010-2011 sezonunda yaptılar..Serie A'da 38 maçta 21 galibiyet-7beraberlik alarak şampiyonlar ligi biletlerini ceplerine koydular.. Juventus'un bu sene şampiyon olurken 23 maç kazandığını varsayarsak bu rakamın değeri biraz daha net anlaşılabilir..

Bu sene kurdukları kadro gerçekten flaş bir kadroydu.. Hamsik-Lavezzi-Dzemaili-Gökhan-Cavani gibi gençlerle Campagnaro-Cannavaro-Dossena-Pandev gibi tecrübeli oyuncularla müthiş bir takım oluşturdular.. Bu sefer ligde 16 galibiyette kaldılar fakat şampiyonlar ligi şampiyonu Chelsea'yi neredeyse eliyorlardı..Bu takımın bir kupa kazanması gerekiyordu.. Napoli tarihinin en son kupasını 1990 yılında İtalya Süper Kupası'nı kaldırarak almıştı.. Hem Walter Mazzarri hem de kurulan bu dinamik takımın bir kupayla taçlanmasına ihtiyaç vardı..

O kupa dün akşam ligin namağlup şampiyonu karşısında alınan 2-0'lık galibiyetle geldi..Gollerde Edinson Cavani ve Marek Hamsik'in imzaları vardı.. Bu genç ve enerjik takım çok büyük olasılıkla seneye dağılacak, Walter Mazzarri yeni bir takım kurmaya çalışacaktır.. Ama kulüp tarihine 22 sene sonra kazandırdıkları kupayı Napoli taraftarı asla unutmayacaktır..


 Ve gelelim Napoli'den, kupadan hatta Juve'nin şampiyonluğundan bile daha önemli olan olaya..


Alessandro Del Piero dün son kez Juventus forması giydi..Kendimi bildim bileli Del Piero'yu izlemiş biri olarak bu tarz oyuncuların endüstriyel futbola da bir tepki olduğunu düşünmüşümdür her zaman.. Büyük kaptan, büyük oyuncu..Enfes frikikler, oyunun yönünü 1 saniyeden kısa bir sürede değiştiren enfes paslar, dil dışarda gol sevinçleri,bıraktığı enteresan favorileri,Serie B'de gemiyi terketmemesi ve 10 numaraya anlam katan en büyük oyunculardan bir tanesiydi..Grazie Capitano !Hiç yorum yok: