4 Mart 2012 Pazar

Fenerbahçe : 6 - 1 : Gençlerbirliği / İnanın !Hafta arası yazdığım yazıda 9 puan farka rağmen kaybedilmiş birşey olmadığından bahsetmiştim..Bundan bahsedebilme nedenim bu takımın istediği zaman neler yapabileceğini bizlere defalarca göstermiş olduğudur..

Bugün hala baktığımızda Fenerbahçe kadrosu (ilk 11'i demiyorum) Türkiye'nin en iyi ve en oturmuş kadrosu..Ancak bu takımın bu sene yaşadığı birbirinden sarsıcı ve yıpratıcı olaylar zinciri ve kaybolan kendine güven duygusu takımı bu noktalara getirdi..

Dün oynanan maç hepimize ilaç gibi geldi..Takımın mental anlamda ciddi bir diriliş gösterdiği çok net ortadaydı..Keşke bu diriliş 3-4 hafta önce olsaydı diyoruz elbette ama bir şekilde bir yerden kendini göstermesi çok önemliydi..

Saha içinde sırıtan hemen hemen hiçbir oyuncu yoktu..En önemli fark, takımın önde basma arzusu ve daha önce Kadıköy'de ki maçlarda yaptığı gibi golü atıp arkaya yaslanmamasıydı..

Fenerbahçe takımının ligin neden en iyi ve en oturmuş kadrosu olduğunun bir kanıtıdır ilk gol..Fenerbahçe takımı bu sene Lugano'nun gidişinin ardından duran toplarda ciddi kısırlık yaşıyor..Bu nedenle çeşitli varyasyonlar üzerinde duruyor takım..Gökhan'ı ön direğe yollayıp orayı karıştırmak bu arayışlardan biriydi ve Beşiktaş maçında Yobo'nun golünde meyvesini verdi..
Dün de 70.saniyede Alex'in muhteşem kesmesi ve Stoch'un inanılmaz şutu..Burada oyuncuların saha içerisinde bu tip arayışlara girmesi önemli bir takım karakteridir..Çoğumuz Alex dışarı kestiğinde veya kısa oynadığında ne gerek var diyoruz belki ancak bu tip şeyler denenmeli..

Golden sonra dediğim gibi takım yüklenmeye, istemeye devam etti..Dünün en büyük farkı buydu bana kalırsa..

Moussa Sow keşke sezon başından beri bu takımda olsa..Attığı gol,yaptığı asist ve belki çoğu kişinin gözünden kaçan pozisyonda, Dia'nın golünde yaptığı muhteşem ön direk koşusu..İç saha maçlarında Dia-Sow ile oynanan süreler çok enteresan atak organizasyonları görebiliriz..
Teknik detayların üzerinde çok durmak istemiyorum aslında..Dediğim gibi tüm takım harika oynadı..Gökhan ve Mehmet kanadı geçen seneye en yakın maçlarını çıkarttılar..Stoch-Dia harika..Emre çok ön plana çıkmadı, Cristian inanılmaz istekliydi..Stoperlere zaten pek bir iş düşmedi..

Paragrafı hakeden oyuncu ise ne Stoch ne Sow..

Alex De Souza dün resital sundu..Muhteşem paslar,muhteşem tek toplar,muhteşem bir oyun zekası ve muhteşem bir gol..Sana ne desek az kaptan..İnanılmaz bir karakter, inanılmaz bir zeka..Hele ilk yarıda direğin dibinden usul usul auta çıkan bir şutu var ki bir futbolcu bir topa nasıl öyle vurur, inanın anlaşılır değil.. Sağ ayakla verdiği iki %100 gol pası da muhteşemdi..
En çok ihtiyaç duyulan zamanda gelen harika bir skor ve sezonun en iyi oyunu..Şimdi Ankaragücü maçını da kazasız belasız atlatıp sezonun en önemli, en beklenen maçına çıkmak ve ligi yeniden başlatmak gerek..

Miroslav Stoch'un sezon başından bu yana kendine gelen güveninin bu maçın ardından tüm takımda hissedilmesi bu yazdıklarımın gerçeğe dönüşmesi için yeterli olacaktır..

Hiç yorum yok: