16 Ocak 2012 Pazartesi

Manisaspor : 1 - 2 : Fenerbahçe / Pes Etmek Yok

Maç öncesi yazısında yazdıklarımın çoğunun sahaya yansıdığı bir maç oldu.. Savunma ve ortasaha kurgusu zayıf bir Manisa'nın tek planı topu ileri şişirdikten sonra oluşturabileceği tehlikelerdi..

İlk yarıda buna bir kez bile olsun vakıf olamadılar ve oyun tamamen Fenerbahçe'nin kontrolünde geçti..

Ancak bu kadar baskı ve pozisyona rağmen gol atamamanın bir nedeni vardı..Takımda gol atacak , o son gol vuruşunu yapabilecek bir oyuncunun olmaması..Basit mantıklarla gidelim..Bugün oynayan takımın en uç noktasına Niang'ı koyun ve maçı başa sarın..Hatta sadece ilk yarıyı oynayın..Golsüz biter miydi..? Çok zor..

Fenerbahçe'de Alex , Ordu ve Manisa gibi oynasa çok rahat maçı kopartabileceği iki maçta oynamayınca takım bu durumdan ciddi etkilendi..

Şu maçta sahada olan bir Alex şu Bienvenu'ye bile zorla gol attırırdı..Zaten olası Nobre transferinde Nobre'den çok Alex faktöründen dolayı verim alabileceğimizi düşünüyorum..

Caner ve Stoch müthiş top oynuyorlar..Miroslav Stoch'un bu sene katettiği yolun en büyük mimarı şüphesiz Aykut Kocaman..

Stoch belki de hep buydu fakat en önemli eksikliğini giderdi hoca..Stoch'a ihtiyacı olduğu özgüveni verdi..Stoch'a her halükarda güvendiğini gösterdi..Alex'in olmadığı maçta sistemden vazgeçmeyip o bölgeye Stoch'u koymak en başta Stoch'a çok önemli bir mesajdır..

Stoch'un da maçtan sonra ' Daha önce 10 numara oynadım fakat o bölgenin gerçek sahibinin bir an önce aramıza dönmesini istiyorum ' demeci de Stoch için söylenen ' Ne güzel adamsın Stoch ' tezahuratının ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha gösteriyor..Aynen devam Miro !

Caner Erkin şu özveriyle , şu delicilikle ve bu motivasyonla devam etse sol kanadı kimseye kaptırmaz..Beşiktaş maçında olduğu gibi süper bir oyun ve süper bir devamlılık sergiledi..Çok güzel iki şutunu kaleci kurtardı , müthiş bir al-ver ile golü buldu , kendi kalesinde %100 golü çıkardı , 90+5'te 3 kişinin arasına girip kazandırdığı faulün devamı ile takım galibiyet golünü buldu..

Bienvenu çok zayıf..Hoca bile tahammül edemeyip forvet olmayan Recep'i sahaya sürdü..Recep için de unutulmaz bir an olsa gerek..İnşallah çok şişirilmeden yavaş yavaş atlar basamakları..Ağabeyleri de gördüğümüz kadarıyla sonuna kadar destek veriyorlar..Özellikle 90+3'te yaptığı pas hatasının ardından Aykut hoca ve Caner'in hemen onu alkışlamaları çok çok çok önemliydi..
Gökhan-Mehmet ikilisi mücadele olarak değil ama verimlilik olarak geçen seneden çok uzaktalar..Biraz daha ofansif katkıyı arttırmaları şart..

Savunma bildiğimiz gibi..Oturaklı..Yobo ve Serdar dönüşümlü olarak ortasahaya kadar baskı uyguladılar ve top sürerek ileri çıktılar bolca..
Son dakikalarda yalandan yerde yatıp zamana oynayan hangi takımdan hangi futbolcu olursa olsun iticidir..Yiğit yattığı ve kenara çıkar çıkmaz oyuna girmek istediği sürenin devamında topu köşeye gönderdi..Adalet arada sırada kendini gösteriyor..

Normal şartlarda çok rahat kazanılabilecek bir maçı kadroda yaşanan zafiyet nedeniyle bu raddeye gelmesi yine bize zor anlar yaşattı..3 puan önemliydi..Maçın fotoğrafı kesinlikle kapanışta göreceğeniz karedir..

Sana kurban oluruz Aykut Kocaman.

Hiç yorum yok: