30 Ocak 2012 Pazartesi

Fenerbahçe : 2 - 1 : Mersin / Anlamak Zor
Çok geniş bir yazı yazmayacağım..Fenerbahçe'yi anlamak zor..Takıma kızdığımdan falan böyle demiyorum yanlış anlaşılmasın..Sen ilk yarı müthiş bir oyunla rakibini darmadağın etmişsin , 2 farklı skoru yakalamışsın , pozisyonlara girmişsin , rakibine pozisyon vermemişsin ve büyük bir moral + kendine güven ile soyunma odasına gitmişsin..

O takım ikinci yarıda santrayla beraber dökülüyor..Bu nasıl mümkün oluyor bunu anlamak çok zor işte..Kendine aşırı güven ve bu maç bitti düşüncesi mi yoksa rakibin çok zayıf olduğuna kanaat getirip vitesi 1'e almak mı nedir bu bilemedim..

Bunlar böyle olsa dahi oyuncular arasındaki kalite farkı bir şekilde belli noktalarda sahaya yansımalı..

İlk yarı her noktası iyi işleyen bir takım..Yine önde basarak oyunu rakip sahaya yığan , kanatlardan olmasa da ortadan bindirmelerle rakibi dağıtan ve birbirinden güzel iki gol atarak soyunma odasına giden bir takım..

Emre'nin yokluğundan sıkça söz ediyoruz çünkü sıkça söz edilecek farklılıklar yaratıyor takımda..Cristian çok özel bir sezon geçirse de , Mehmet nerede oynarsa oynarsın müthiş bir mücadele ortaya koysa da Emre'nin takıma kattıkları çok farklı noktalar..Geyik gibi gelmesin ama Emre'nin varlığı takımda bir karakter varlığına neden oluyor..Sahada en formsuz anlarda bile Emre'nin oradaki varlığı çok farklı etkiler yaratabiliyor..

Emre'nin yokluğunda orada Mehmet ve Cristian bile oynasa Fenerbahçe ortasahası çabuk geçilebilen bir ortasaha oluyor..İkinci yarı bu çok daha net göründü..Selçuk Şahin'in bu açıdan rolü önemli..Selçuk hücumda veya oyun kurmada başarılı bir oyuncu olmasa bile bu konuda daha etkili bir oyuncu..

Alex dün geldiğinden beri en bonkör maçını oynadı..Kaptan'ın bu kadar gol yapabileceği pozisyonları harcadığı bir maç daha hatırlamıyorum..

Bienvenu'nün ilk 45 dakikada oynadığı oyun geldiği günden beri en iyisiydi..Attığı gol de her forvetin atabileceği bir gol değil..Tam İbrahimovic golüdür kendisi..Bienvenu'yü çok eleştirdik ancak Sow'un arkasında bekleyebilecek bir oyuncu..Ligde attığı 6 gol oynadığı süre ile karşılaştırırsak iyi bir istatistik..
Miroslav Stoch için ne desek az..Takımın gözbebeği..Bir oyuncunun kendine güveninin gelişiyle performansının nasıl değişeceğinin bir numaralı örneği..O topa vurduğunda , topu ağlarda görene kadar gol olacağına ihtimal dahi vermedim ama kendine güveni yerine gelmiş bir oyuncudan herşey beklenir..

Stoch bu oyunu belli aralıklarla deplasmandaki maçlarda da gösterirse takımı çok rahatlatır..

Özer dün oyundan çıkarken ıslıklandı..Dün Fenerbahçe'nin en istekli en ayağa oynayan en çok mücadele eden oyuncularından biriydi..Bu çocuk süper yetenek değil ama kendine güveni çok fazla..Bu nedenle çok şey yapmak istiyor..Bu düşünce tarzı yüzünden bugünlere geldi ancak dün oynadığı oyun aldığı eleştiriyi haketmiyordu..

Takımın şuan en büyük sorunu iniş-çıkışları ve Emre-Gökhan gibi çok kilit noktaların çok kilit oyuncularının bir türlü standart tempolarına erişememeleri..Ve elbette forvet sorunu..Moussa Sow dün oynanan maç gibi maçlarda ciddi farklılıklar yaratacaktır..Bu tip maçlarda bir şekilde gole ulaşacak bir oyuncuya Fenerbahçe'nin sezon başından beri çok ihtiyacı var..

Artık bir seri yakalama zamanı..Önce Samsun ardından da Sow'un gelişiyle Beşiktaş maçları kazanılırsa Miroslav Stoch'ta yaşanan kendine güven unsuru tüm takıma işleyecektir..Şu aşamada takımın en çok ihtiyacı olduğu şey de bu kendine güven zaten..

İlk hedef Samsun o halde..

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Özer ilk yarı gayet iyi oynadı. Bizim taraftarı anlamak mümkün değil. İlk yarıdaki temponun da mimarlarından kendisi....Millet farkında değil ama oldukça da fazla gol pozisyonuna girdi. bizim ortasaha oyunculrımızın yapamadığı bir şey bu.
İkinci yarı takımla beraber zaten o da düştü. Ben Özer'in gayet faydalı bir yedek olduğunu düşünüyorum. Özellikle iç saha maçları için.

Aynı şey Bienvenu icin de gecerli. Bizim 11 oyuncumuz değil ve güçsüz. Ama sezon içerisinde faydalanılabilir bir adam. İş ahlakı yerinde. Hatırlayalım Gökhan Ünal'ı, Zafer Biryol'u falan... Takımımızın 3. forvetlerini...Bienvenu bu anlamda onlardan kat be kat faydalıdır... Semih'in de form durumunu düşünürsek anlamsız yere kızıyoruz oyuncumuza.

Cristian çok kötü oynadı dün. Fkat bu sezon performansını yükseltti, şüphesiz. Yinede bize daha iyisi gerek. He daha iyisi olsa ve yabancı sınırına takılmasa Cristian'ı da yedek olarak tutardım takımda. Geçen sene de bunu görmüştük. Takımın pas yükünü Alex'le beraber en çok rahatlatan oyuncumuz.

Topuz'da ciddi bir düşüş var ama el insaf, yine taraftarı anlamıyorum. Hemen Krasic haberleri çıktı diye tu kaka oldu adam. Adam resmen savunma direncimizi 2 3 sınıf üste çıkarıyor. Şu anda üretken değil ama topu ilerde tutup tempoyu arttırdığımız da gayet Topuz'un hucum gucu de artar. o Alex'in atıldığı maçta son derece etkiliydi Mehmet.

Bence olay sadece takımda değil. Taraftarın da kafası karışmış vaziyette. Sahaya yeterli desteği veremiyoruz. Tezahurat anlamında söylemiyorum bunu. Bir anlayış ve ruh açısından söylüyorum.

Daha iyi olucaktır takım.