2 Kasım 2011 Çarşamba

Mutlu Yıllar Başkanım


Yüz küsür gündür aramızda değilsin..Sana olan sevgimiz , inancımız , güvenimiz ve bağlılığımız her geçen gün biraz daha artıyor ve senin oradan gülümseyerek aramıza , koltuğuna döndüğün günleri sabırla bekliyor ve sizler için dua ediyoruz..

Dışarıdakiler emanetine çok iyi bakıyor başkanım..Kimsenin elini uzattırmıyoruz Fenerbahçemize..Futbolcuların başta olmak üzere sporcuların , senin deyiminle evlatların , sarı-lacivert için terlerinin son damlasına kadar savaşıyorlar..

Biz taraftarlar da herşeyin farkındayız ve gerek sizlerin gerekse kulübümüz üzerine oynanan her oyuna karşı kendimizi siper ederek savaşıyoruz..

Orada bu ne kadar mümkün bilemiyorum ama çıkacağın güne dek rahat uyu başkanım..Fenerbahçe'ye laf ettirmiyoruz..Fenerbahçe Yenilmez..En büyük Fenerbahçeli hiç yenilmemeli..

İyi ki doğdun aksi adam..İyi ki doğdun Aziz baba..

1 Kasım 2011 Salı

Fenerbahçe : 1-0 : Karabükspor / 3 Puandan Çok Fazlası

Maç öncesi çok pozitif bir yazı yazmış ve takımın bu maçı geçen seneyi andıran bir oyunla rahat bir şekilde kazanacağından bahsetmiştim..

Düşüncelerim maçın 5.dakikasına kadar bu şekilde devam ediyordu..Aytekin Durmaz'ın malum kararına kadar..Alex'in oyundan atılmasından sonra ki süreç Fenerbahçe'nin geldiği durum hakkında bazı önemli noktaları hem Fenerbahçelilere hem de maçı izleyen herkese göstermiş oldu..

Bunlar nelerdi..? Öncelikle Fenerbahçe takımı kendisine atılan çamuru hala unutmadı..Haksızlıklara karşı direnişleri artarak devam ediyor ve giydikleri formayı inanılmaz sahiplenmiş durumdalar..

Bu koyduğum resim benim normal şartlar altında hoşuma gidecek bir resim değildir..Bu tip kareleri 2000 ruhu başlığı altında çok fazla görmüşüzdür sarı kırmızılılardan..Bu da bizim için her zaman antipatik olmuştur..Ancak bu camianın da , bu futbolcuların da bunu görmeye ve yaşamaya ihtiyacı var şuan..Kendini bu camiaya ait hisseden herkesin bu yapılanlarla savaşan çubukluları izlemeye ihtiyacı var..

Kaptanın atılması tüm futbolcularda inanılmaz bir reaksiyon yarattı..Başkanını , kaptanını elinden alsanız da bu oyuncular sahada 7 kişi kalsa da bu mücadeleden vazgeçmeyecek bu dün akşam çok net belli oldu..

Oyuncuların reaksiyonlarının ne kadarı televizyona yansıdı bilmiyorum ancak toplu veya topsuz alanda yapılan her faulde , her hatalı pasta , her duran topta , her ikili mücadelede o pozisyonun içerisindeki Fenerbahçeli futbolcular sürekli bir reaksiyon verdiler..

Bu sahiplenme duygusu , bu mücadele ve bu istek Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan en büyük itici güç durumuna gelmiştir..

Hakemin skandal kararları maçın 20.dakikasından sonra dolan tribünleri de inanılmaz ateşledi..Tribün baskısı maçı yönetir oldu..Hakemin Alex'e gösterdiği kartın ardından o sahada Fenerbahçeli futbolculara bir kırmızı kart daha çıkartılamayacağı belliydi..Bu tribünler açısından bir başarıdır elbette ancak hakem otoritesi ve hakem yeteneği açısından bir skandaldır..

Oyunla ilgili çok şey yazmayacağım..10 Fenerbahçeli futbolcuda müthiş mücadele etti ve savaştı..Mehmet Topuz-Caner-Yobo-Emre müthiş bir oyun ortaya koydular..Cristian yetenekli Appiah moduna iyiden iyiye girdi..Ziegler her açığı kapatıyor..Gökhan toparlanıyor , Bekir ilk müdehalelerde başarılı , Bienvenu ise bu takımın forveti olmamasına rağmen müthiş bir özveri ile savaşıyor..

Bu maçta Alex oynasa Fenerbahçe aynı maçtan önce beklediğim bir oyun oynar ve Karabük'ü rahat bir skorla geçerdi..Oyunun bu haliyle geçen süreci de , Karabükspor'un genel görüntüsü de bu tahminimi doğrulardı..

Biz Fenerbahçe taraftarları yıllarca şundan şikayet ettik.. ' Savaşın , mücadele edin , maç seçmeyin' vs.. Bu takım iki sezondur yıllardır istediğimiz,beklediğimiz,görmek için sabırsızlandığımız şeyleri bizlere yaşatıyor..Fenerbahçe taraftarı da , hocası da , oyuncusu da inanılmaz motive durumda..

Bienvenu'nun golünden sonra tribünler her zaman ki gibi ' Çünkü Fenerbahçeliyiz ' diye anonsu bitirmiyor da , 'Fenerle kimse başa çıkamaz' diye inletiyor stadı..Bu durum artık değişen bakış açısı ve hem kendi takımına hem de rakiplere verilen bir mesajdır..

Caner şu oyunla milli takıma seçilip ilk 11 başlamazsa yazık..Gökhan - Mehmet maçtan önce dediğim gibi toparlıyorlar..Emre-Cristian toplamda 4 kişilik mücadele veriyorlar..Bienvenu sınırlı yeteneği ile herşeyini ortaya koyuyor..Savunma lideri Yobo herşeyi organize ediyor ve takımı yönlendiriyor..Ziegler tam bir takım oyuncusu..Bekir yeteneksiz ama yürekli..Demirel zaten kalede..

Bu kadar karakterli ve istekli oyuncuların arkasına sizlere çok inanan ve sonuna kadar yanınızda olan taraftarınız da olduğu zaman kaptanınızı 5. dakikada oyundan da 'çalsalar' sizin bileğiniz yine bükülmüyor..

Fenerbahçe onu boka saplamaya çalışanların ellerini yine lavaboya sokuyor ve olabilecek en kötü senesinde sevenlerine unutulmaz hikayeler sunarak müthiş bir onur mücadelesi veriyor..

Maç bittiğinde oyundaki 10 tane çubuklu forma da oldukları yere yığıldılar..Soyunma odasına yürüyecek hali kalmayan bu takımı torunlarımıza anlatacağız..

30 Ekim 2011 Pazar

Maça Doğru , Fenerbahçe - Karabükspor


Futbol olarak yükselişe geçmek için uygun bir maç..Fenerbahçe ligin bu sürecine kadar iyi mücadele etti ve bazı maçların bazı bölümlerinde yaptığı tempolarla gereken darbeleri rakiplerine indirdi..Fakat takımın geçen sene oynadığı futbol gözönüne alınırsa ciddi bir tempo probleminin varlığı gözler önünde..

Bunun en büyük nedeni elbette takımdan ayrılan oyuncular olduğu kadar , takımın iskeletinin çok önemli parçaları olan Gökhan-Emre-Mehmet gibi isimlerin fiziki kalitelerinin alışılmış seviyeden uzak olması..Ve şunu da atlamamak gerekir ki , forvetteki oyuncunuz takımı ileride tutan , takıma nefes aldıran bir yapıda olsa bu bahsettiğim fiziksel eksikler biraz daha az göz önünde olabilirdi..

Ben bu süreçten sonra artık takımın geçen seneki kadar olmasa dahi , şimdiye kadar oynadığından daha tempolu ve iştahlı oynayacağını düşünüyorum..Gerek fiziksel eksiklerin giderek azalması gerek takımın artık hemen hemen ideal 11'e döneceğini düşünürsek Fenerbahçe'nin patlayıcı gücünün artacağını düşünüyorum..

Karabük maçı bunun başlangıcı için ideal bir hedef..Volkan'ın önünde Gökhan-Bekir-Yobo-Ziegler dörtlüsü oynayacaktır..Serdar her ne kadar takımla antrenmanlara başlasa dahi önemli bir sakatlık sürecinin ardından bir haftalık antrenman ile hocanın onu riske edeceğini sanmıyorum..Fakat bir an önce takıma dönmesi Fenerbahçe için çok önemli..

Burada bir paragraf açmam gerekiyor..Serdar'ın takıma dönmesi çok önemli çünkü hem geriden oyunun kurulmasında önemli bir oyuncu hem de takımın hava hakimiyeti açısından çok önemli bir isim..Farkında mısınız bilmiyorum ama Alex gibi bir duran top silahına rağmen Fenerbahçe'nin bu sene duran toplarda bir kafa golü yok..Serdar'ın gelişinden bu açıdan çok ümitliyim..

Ortasahada Mehmet-Cristian-Emre-Caner dörtlüsünü hocanın bozmasını beklemiyorum..Özellikle Caner'in bu maç en az İnönü kadar iyi bir oyun ortaya koymasını hem bekliyor hem de istiyorum..Caner çok önemli bir potansiyel ve devamlılığı artık yakalaması gerekiyor..Stoch konusunda ne düşündüğümü blogu takip edenler biliyorlardır..Stoch'u çok tutuyor ve destekliyorum fakat Ziegler-Caner uyumu ve yardımlaşması , Ziegler-Stoch'dan daha sağlam..

Ön alanda ben bu maçta da Alex-Bienvenu ikilisini tercih ediyorum..Semih'in oynayıp şöyle bir 2 gol atıp hem kendi rahatlaması hem de bizleri rahatlatması gerekiyor fakat bunu yapması için de çok zorlamamak gerekiyor sanki..Hoca içerideki maçlarda her ne kadar Semih'i bir adım önde tutsa dahi bana göre Bienvenu bu maç için daha uygun bir isim olabilir..

Karabük biraz düz bir takım..Sert savunmacılardan kurulu olup , ortasahada tüm organizasyonu Cernat'a bırakmış bir takım..Hücumda İsmail ve Ali ile yıpratıcı oyunculara sahipler fakat işi o noktaya getirene kadar işleri çok kolay değil..

Hoca belki Shelton gibi savunma arkasına sarkıtabileceği bir oyuncuyu da tercih edebilir Kadıköy deplasmanında..

Ortasahalarındaki Hakan ve Birol'dan birini Alex'e markaja verebileceğini gözönünde tutarsak Fenerbahçe ortasahasından gelecek bir Cristian ve Emre desteğinin Fenerbahçe'ye merkezden gol kazandırabileceğini düşünüyorum..

Fenerbahçe boşa geçen bir ilk yarı oynamadan , erken baskı ve oyun kontrolünü sağlayıp ilk 20 dakikada öne geçerse maç çok rahat geçebilir ve şu zamana kadar hissedilemeyen forvet kısırlığı bu maç tam terse dönebilir..Dediğim gibi takım erken öne geçerse , forvette Bienvenu'de oynasa , Semih'te oynasa bu oyuncuların 1-2 gol atacağı bir maç olabilir..

Bu arada Tomic..Kornerlerde ileri çıkacak mısın..?