17 Ekim 2011 Pazartesi

Mersin İ.Y :1-2: Fenerbahçe / Gerilim Olmazsa Tadı Olmuyor


Tam bir ritim tutturduk diyoruz , takım yine sahaya en kilit oyuncularından üç tanesinden yoksun çıkıyor..Hatta ben Volkan-Gökhan-Mehmet üçlüsüne Serdar'ı da eklemek istiyorum..Çünkü Serdar'ın yokluğunda formayı Bekir giyiyor ve hakem eğer gerekeni yapsaydı Bekir yüzünden oyun 1-1'e gelecekti..

Neyse sahaya dönelim..Dizilişe baktığımız zaman Orhan-Özer ikilisinin sağ kulvarı iyi kullanamayacağı , Bekir'li savunma merkezinin aksayabileceği , olası gol pozisyonlarının soldan ve merkezden gelebileceğini düşünüyordum..

Ama Özer 4. dakikada sahneye çıktı ve uzun yıllar ekranlarda dönecek bir gol atarak hem Fenerbahçe'nin hemde Mersin'in tüm oyun planlarını alt üst etti..Özer'in ne yazık ki bir 'overrated' oyuncu olduğuna katılıyorum artık bende..Çok yetenekli idi..Çok seri ve kendine güvenli idi..İdi diyorum..Şimdi çok çalışkan ve iyi niyetli oynuyor fakat Ankaraspor'da oynadığı oyunlardan çok daha düşük seviyede..

Böyle bir golün onun kendine güveni açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum..Tamam çok ciddi sakatlıklar yaşadı , ama Aykut Kocaman gibi onu çok iyi tanıyan bir hocayla olması ve hocanın da bugün olduğu gibi Özer'e güvenmesiyle Özer bu sene son kozlarını oynuyor..
Attığı gol ve çizgiden çıkarttığı topla maçın skorunu etkileyen 1 numaralı oyuncu oldu fakat oynadığı oyunun çizgisini yukarıya taşımak zorunda..

Golün ardından Fenerbahçe geçen seneden devam eden deplasmanda öne geçtikten sonra döndüğü oyun moduna döndü..Mersin baskı kurdu kurmasına fakat kapanan Fenerbahçe savunmasının arasından pozisyon üretemediler..

Fenerbahçe bu süreçte bu sene yaşadığı en büyük sıkıntıyı yaşadı..Takım hücumda çoğalamıyor ve en uçta bir Niang yok ne yazık ki..Maç 0-1 devam ederken Cristian'ın kafası ve Caner'in az farkla auta giden toplarında bile takım hücuma kalabalık çıkamıyor..Bunun nedenleri iyi araştırılmalı..

Oyuncularda farkında ki takım geçen seneki yetenek çizgisinde değil..Elbette deplasmanda olmak ilk faktör hücumda çoğalamayan takım için..Ancak hücuma destek verebilecek bir Gökhan-Mehmet yok..Dediğim gibi uçta bir Niang yok..Soldan sürekli bindiren bir Santos yok..Takım da bu durumda napıyor , tedbiri elden bırakmamaya çalışıyor..

Bakın Cristian bugün maçın en iyilerinden..Zaten bu sene hep belli bir çizgide ve iyi oynuyor..Cristian bugün de gole çok yaklaştı..Atsa , 6 maçta 3 gole ulaşacaktı..Cristian'ın değişimi kadar takıma ortasahadan gelmesi gereken yardımı da zaman zaman Cristian'ın üstlenmek zorunda kalması bunun bir göstergesi..

Emre bugün çok fit değildi ama sahada olması bile takım için çok önemli..Yobo yine gerekeni yaptı..Orhan'dan beklediğimin çok altı bir performans izliyorum..Hakan Balta gibi oynuyor..Sıfır katkı hücumda..

Reto Ziegler , transferinden sonra yazdığım yazıyı doğrular bir oyun oynuyor..Müthiş disiplin , müthiş kademe , dengeli oyun ve yeri geldiğinde soldan sürpriz çıkışlar..İhtiyacı fazlasıyla görüyor şuan..Ve ligin şuan en iyi sol beki..Nduka karşısında darmadağın olabilir bu ligdeki çoğu sol bek..Fakat Ziegler en ufak bir tehlikeye izin vermediği gibi çok önemli ters kademelere girdi..Takım savunmasında bunca eksiğe rağmen bir problem yok..Ancak hücum dediğim gibi sıkıntı..Bienvenu hücumdaki bir Niang veya Emenike'nin yedeği olursa tadından yenmez bir oyuncu..

Yedekten geldiğinde o dar alandaki inceleri , savunmayı zorlayan presleri falan o zaman bizim için daha güzel görünür ama şu oyunuyla tam bir golcü olmadığı gibi asıl sıkıntı şu ; Alex'in beyin kıvrımlarından geçen dahiyane fikirlere ayak uyduramıyor..Kaptan'ın son dakikalarda Stoch ve Bienvenu'ya delirmesi çok normal..Şu maçta Bienvenu yerine Niang olsa Alex 2 asistle bitirirdi son 10 dakikayı..

Ama dediğimiz gibi zaman diyor ve bekliyoruz yapıcak birşey yok bu konuda..Stoch son vuruşlara kadar çok iyi oynadı..Ben çok fazla kızmıyorum..Sadece çok laubali davrandı son vuruşlarda..Stoch tarzı oyuncuların bugün girdiği pozisyonlarda topu tavana asmaları gerekiyor..Stoch çok yerden plase deniyor..

Mersin iyi takım ama çok üretken değil..Nduka ve Moritz'i durdurduğunuz zaman Beto-Nobre olması farketmez..Çok beğenmedim ben Mersin'i..İçerde kendi kategorisindeki takımları avlayabilir , deplasmanda sürpriz yapabilecek bir takım gibi görünmüyorlar..

6 maçta 16 puan ile yola devam çok önemli..Stoch ile 3 , Cristian ile 2 , Caner ve Alex ile çok önemli gol pozisyonlarından yararlanamadık..Çok rahat geçebilecek bir maçın son 2 dakikasını yine korku filmi gibi izledik..Maçı izlerken de dedim ' Golü yemeden rahatlamayacağız ' diye..Bu cümleyi benimle birlikte çok fazla Fenerbahçeli söylemiştir eminim..Bu durumu biz yıllardır çok iyi biliriz..

Dediğim gibi sonuçta zor hava şartlarında , iştahlı bir rakibe karşı alınan 3 puan ve devam eden seri çok önemliydi..Takım geçen sene eksik oyuncuyu bir şekilde kamufle ediyordu fakat bu sene Gökhan-Mehmet-Emre gibi oyuncuların eksiği çok bariz belli oluyor..İç sahada taraftar gazıyla bir şekilde bunun etkisi azalabiliyor fakat deplasmanlarda bu durum işleri zorlaştırıyor..

Takımın yine de ligde benzeri olmayan bir patlama ve tempolu oynama gücü var..Bunu da gözardı edemeyiz..