23 Eylül 2011 Cuma

Kayserispor :0-1: Fenerbahçe / Viraj Dönüldü

11.gününde 4.maçına çıkıyorsun..Takımında geçen senenin ilk 11 oyuncularından sadece 4 tanesi (Volkan-Yobo-Cris-Alex) sahada.. Sakatlardan belini doğrultamamışsın ve Kayseri deplasmanındasın..

Tüm bunlara rağmen 6.dakikada son maçların en iyi oyuncusu Caner ile gelip golü buluyorsun..Hemen detaya inelim burda , ben hep şunu yazıyorum orta ikilide 2 tane savunma ağırlıklı oyuncuyla çıkmamak gerekiyor maça..Atılan gole bakın , Alex tüm maç boyu tekrarını yapamadığı şekilde oraya desteğe gelen Cristian'a topu atıyor , Cristian güzel bir pasla topu sola açıyor ve Caner golü atıyor..Burada en kilit rol oraya koşuyu yapan Cristian'ın..

Cristian-Selçuk , Cristian-Gökay tarzı ikililerle bu varyasyonları böyle ayda yılda bir yapabiliyorsunuz işte..

Fenerbahçe ortasahasından gelen 2 Cristian desteği ile 4 haftada 2 maç kazandı..İlk hafta Ordu , şimdi Kayseri..Her zaman bahsettiğim olayın ne kadar önemli olduğu belki şimdi daha iyi anlaşılır..

Yarın Emre geldiğinde bunları söylememize zaten gerek kalmayacak ancak Aykut hoca bana göre bu süreçte Cristian'ın yanına o bölgeye Sezer'i koymalıydı..

Neyse 6.dakikada öne geçiyorsun ve sonrası ızdırap dolu bir 90 dakika uzatmalarla birlikte..Ordu-Manisa ve Kayseri maçları..Hep aynı sorun..Topu ön alanda tutamamak , ortasahayı öne taşıyamamak,kanatlardan bindirememek..

Futbolun ofansif anlamda gerektirdiği hiçbirşeyi yapamıyorken 4 maç sonrasında 10 puan ile lider olmayı sağlayan tek şey yılların getirdiği bir gelenek olan , kapandığında iyi oynayan Fenerbahçe savunması..

Aslında savunma oyuncuları açısından maçlar iyi geçiyor ancak rakipler çok rahat uzaktan şut çekiyorlar..4 hafta boyunca böyleydi..

Kayseri golü yedikten sonra hemen bir baskı koyamadı..İlk yarı tek denemeleri soldan Amrabat ile geldi..Santana ve Ömer kayboldu gitti..Beklerini hücuma çıkartamadılar..Özer ve Caner çok koştu ve alan vermemeye çalıştılar ancak özellikle Özer'in maç boyu boş işlerden başka bir iş yapmadığını söyleyemeyiz..

Fenerbahçe'de bir tedirginlik ve korkaklık var yazının başında yazdığım nedenlerden ötürü..Futbolcuların kafasında 'şu 4 maçı bir şekilde atlatalım' mantığı var belli..

İkinci yarı Kayseri iyice oyunun kontrolünü ele geçirdi ama maçtan önce yazdığım gibi hücum hatları güçlü olmadığından ötürü Fenerbahçe kalesinde etkili pozisyonlar yakalayamadılar..Sadece Amrabat delmeye çalıştı ancak Orhan ve Yobo onu kademeli olarak iyi savundular..
Yobo ve Cristian maçın yıldızları..Yobo bir numara..Ordu maçında da yaptığı hataya rağmen sahanın en iyilerindendi..Lugano'nun gidişinin ardından savunma lideri Yobo oldu ve o da bu rolün farkında..Yobo'nun bu performansı takım için çok önemli..

Ziegler-Caner ve Orhan-Özer kanatları hiç ama hiçbirşey yapamadılar..Daha önceleri de bu konularda konuştuğumuz gibi bu halleriyle bu kanatlar sadece savunma ağırlıklı olabilir..Sağ taraf Gökhan-Mehmet , sol taraf ise Ziegler-Stoch/Dia olunca işler değişir..

Alex - Bienvenu ikilisi çok etkisiz kaldı..11 günde 4 maça çıkan kaptanın dinamik olması hayalcilik olurdu..Yine de hücum hazırlıklarında top mutlaka Alex'in ayağına değmeli bunu tekrar gördük..Bienvenu ise hiç top alamadı , aldığı zamanlarda Guiza'yı andıran çaresiz pozisyonlarda topla buluştu..

Fenerbahçe geçen senenin ikinci yarısında ortaya koyduğu tempolu,baskılı ve hücumda çoğalan futbolundan çok uzak ancak dediğim gibi takımın yarısı eksik durumda ve bu futbol mutlaka pozitife doğru evrilecektir..Özellikle Emre'nin ve yabancı sınırı açısından Serdar'ın takıma katılması çok önemli..

Girdikten sonra gösterdi ki , Sezer bu takımda daha çok süre alabilir..Gökay için Twitter'da çok uçuk yorumlar yapılmış..Bana göre sahanın en kötülerindendi Özer ile birlikte..Bir kere pozisyon bilgisi neredeyse sıfır..Neredeyse yürüyerek çalım yiyecek..Ayrıca çok daha baskılı ve mücadeleci oynaması gerekir bana kalırsa..Yine de çok yüklenmeyelim , umarım daha iyi olur..

Kayseri sezona iyi başlamasa bile zor bir deplasmandır..Fenerbahçe çok zor bir dönemde yakalandığı Gaziantep ve Kayseri deplasmanlarını defterden sildi..Tüm rakipleri buralara gelecekler ve karşılarında daha iyi rakipler bulacaklar..

Şimdi oyuncuların çok iyi dinlenmesi gerekiyor..Gelecek hafta Belediye karşısında kadro olarak da , hava olarak da çok başka bir takım olacaktır..52.000 azgın Fenerbahçeli önünde Emre ve Mehmet-Selçuk üçlüsünün en az iki tanesinin dahil olacağı bir kadro ile Fenerbahçe futbol olarak bir üst seviyeye çıkacaktır..

Bahsettiğim tüm bu zor dönemi Kayseri'den gelen 3 puan ile kapatmak çok iyi oldu..Dönüp bakıldığında bu tip kötü futbol oynanıp kazanılan maçların değeri daha iyi anlaşılacaktır..

22 Eylül 2011 Perşembe

Maça Doğru , Kayserispor - Fenerbahçe


11 güne sıkıştırılan 4 maçlık programın son halkasına gelmiş bulunmaktayız..Fenerbahçe bu noktaya gelene kadar Gökhan'ı , Emre'yi , Serdar'ı , Mehmet'i ve Selçuk'u kaybetti..Saydığım isimlerin hepsi ilk 11 oyuncusu..

Bu kadar zor bir dönemden geçip , yukarıdaki oyunculardan mahrum bir takım bir de sahaya henüz takıma tam olarak adapte olamamış yeni oyuncularla çıkıyor..Elbette iyi futbol beklemek pek mümkün olmuyor hal böyle olunca..

Rakip Kayseri lige iyi başlayamadı..Antalya ve Bursa yenilgilerinin ardından deplasmanda Gaziantep'i devirdiler ve şimdi kendi sahalarına çıkarken daha moralli ve iştahlı olacaklardır..Geçen seneye göre ciddi bir revizyon yapmadılar takımda..Cangele'nin talihsiz sakatlığı hücumdaki alternatiflerini zayıflattı ve bana göre Amrabat etkisiz oynarsa ligin en zor rakip kaleye giden takımlarından biri Kayserispor..Riveros ve Santana ikilisinin dikine oyununa karşı aradaki bağlantıyı kırmak Fenerbahçe için çok önemli bir nokta..

Savunmada sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe için bu bir avantaj olarak görünse de , Kayseri'nin ağır bastığı ortasahayı Fenerbahçe nasıl ele geçirebilir bu da bir soru işareti..

Çünkü büyük ihtimalle Fenerbahçe yarın da oyunu rakip yarısahaya yıkamayacak ve topu o bölgede tutamayacak..Bunun nedeni kadrodaki büyük eksikler ve formsuz Semih / Dia..

Volkan'ın önüne Orhan-Bilica-Yobo-Ziegler dörtlüsünü koyup onların önüne de Dia-Gökay-Cristian-Caner dörtlüsünü koyacaktır hoca..Alex-Semih'de ileride..Ancak bana göre kadro böyle kurulmamalı..

Defansa diyecek bir durum yok , orada 3 yabancıyı kullanacaksın zaten..Ama sol öne Dia yerine Stoch'u koymak gerekiyor bana göre..Dia hazırlık kampının yıldızıydı ancak lige çok kötü başladı..Stoch'un oynaması gerektiğini diğer maç yazılarında da yazdım hep..Stoch ve Dia farklı özelliklere sahip oyuncular ve şuan Stoch'un özelliklerine daha çok ihtiyaç duyuyorsun..

Ayrıca her ne kadar bu konuda çoğunuz bana katılmasa bile ben Cristian-Gökay ile başlayıp oyunu geride kabullenme taraftarı değilim..Koy Sezer'i Cristian'ın yanına..İki tane defansifle oynamanın bir anlamı yok ki..Topu rakip kaleye yığamadıktan sonra Semih'i yoksay zaten..Ki çok formsuz bi de ona uygun top oynamıyorsun..

Eksikler o kadar can sıkıcı ki şu tip maçlarda en çok ihtiyaç duyabileceğin Bienvenu'ye yer açamıyorsun..Hani belki Bekir-Bilica yapabilirsin ama Ömer Şişmanoğlu ve Amrabat gibi adamları Bilica gibi bir oyuncunun sertlikle sindirmesi ile Bekir'in gölge markajı arasında fark olabilir..

Ziegler'i kes , Caner'i beke at , sol öne Uğur'u koy , Bienvenu ilerde oynasın formülü var ama Caner son 2 maçın bana göre en iyilerinden biri ve beke kayınca performansı düşüyor..O da bir risk..Bu nedenle hoca ve Alex , Semih'e son bir şans daha verecek gibi gözüküyor..

Hasan Ali - Pekarik - Eren ve Khizanishvili savunma dörtlüsü , forvet hattı için söylediğimizin tam tersi ligin en başarılı defans hatlarından biri bana göre..Bu dörtlüyü kırabilecek en büyük silah yine Alex olacaktır..Adam eksilterek yakalayacağı pozisyonlar , duran toplar ve uzaktan şutlar için yine kaptanın ayaklarına bakacağız..

Çok zor bir maç olacaktır..Takımın resmen yarısı yok ve oynayacak kadronun çoğu oyuncusu formda değil..Aykut Kocaman'ın tercihlerine ve rakibini iyi etüd ettiğine inanıyorum..Bakalım takım yarın nasıl bir reaksiyon ortaya koyacak..

20 Eylül 2011 Salı

Cumhuriyetin Kadınları / Fenerbahçe :1-1: Manisaspor


Pek maç yazısı yazacak kafada değilim açıkçası..

Beraberlik sonucu giden 1 puan umrumda değil inanın..Hele Play Off sisteminden sonra sevinç ve üzüntü artık daha az yaşanıyor sezon içerisinde..

104 yıllık Fenerbahçe tarihinin en önemli günlerinden biri , en altın sayfalarından biri yaşandı bugün..Tam 50.000 tane ablamız,kardeşimiz,arkadaşımız,annemiz,teyzemiz,ninemiz bugün bizlerin yerine tribünlerde yerini aldılar..

İçerde 50.000 , dışarda kalan 4-5 bin ve yine kaldırımda hem takımına destek veren hem de içerideki ablasını,kardeşini,sevgilisini,annesini bekleyen binler..

Fenerbahçe bugün bir kez daha Türkiye'nin en büyük camiası olduğunu cümle aleme gösterdi..Bir kez daha diğer kulüplerle arasındaki tarif edilemez uçurumu tüm ülkeye gösterdi..Bir kez daha sarı ve lacivertin ihtiyaç duyduğu takdirde onun yanında olacağını gösterdi..

Tıpkı Milli Mücadele döneminin Türk Kadını gibi..Erkeğin olmadığı gün memleketine sahip çıkan Türk Kadını bugün kulübü ihtiyaç duyduğu için kulübüne sahip çıktı..

Yaptıkları tezahüratlar , mohikanlar , anonslar , çığlıklar , ıslıklar..Maçtan önce , maç sırasında hep yüzümüzde tebessüm oluşturdular , bazen gözlerimizi doldurdular..

Fenerbahçeli olmak çok başka..Çok anlatılmaz..

Bugün bu insanlara dil uzatabilen hadsizler sezonun kendi sahalarındaki ilk maçında 30.000'i zor görmüş , 4000 kombine bile satamamış , Inter zaferinden sonra kendi sahalarını dolduramamış takımın taraftarları..

Yaptıkları ve yapabilecekleri tek şey bel altı vurmaya çalışmak ve yüzsüzlük..


Fenerbahçe taraftarı ise bambaşka..Fenerbahçe sevgisi tarif edilemez..

Maça gelelim..Ordu maçının aynısı..Önde basamayan , topu tutamayan Fenerbahçe..Bir de Selçuk sakatlanınca hamle şansı azaldı..Semih-Dia-Bekir inanılmaz kötü..Caner ve Alex dışında topu tutabilen , 2 pası dağıtabilen bir oyuncu yok..Manisa daha diri , daha canlı ve daha coşkulu..İlk yarıda Caner'in kişisel becerisi , Alex'in zekasıyla birleşince Dia golü buldu , 2.yarının başında rakip 10 kişi kaldı ancak Fenerbahçe o kadar eksik ve yorgun ki ne oyunu öne yığabildi ne de 2.golü bulabildi..

Aykut Kocaman Semih-Ziegler değişikliği ile oyuna Sezer-Bienvenu ikilisini soksa iddiam şudur ki maçı Fenerbahçe kazanırdı..Caner'i beke çekerdi , Sezer'i sol öne atardın..Olsun hocaya kızmanın anlamı yok..Bu tip maçlar olacaktır..Kadro dediğim gibi çok eksik..Bir de artık pil bitti oyuncularda..

Bu takım yarın rejenerasyon yapacak ertesi gün Kayseri'ye uçacak ve cuma akşamı maça çıkacak..Gerçekten inanılmaz bir kıyım gerçekleşiyor tüm Türkiye'nin gözleri önünde..
1-1 olduktan sonra oyunu biraz ileri yığdı takım..Soldan gelmeye çalıştı ancak o son vuruş ne yazık ki gelmedi..Semih'in çok ciddi toparlanması şart..Dia inanılmaz kötü oynuyor..Emre'nin bir an evvel takıma dönmesi şart..

Savunmada Bilica yine bildiğimiz saçmalamalara dönmeye başladı..Ziegler böyle bir iyi bir kötü oynamamalı..Ne olursa olsun oynadığı yer hata kabul etmeyen bir yer..Şekil 1-A bu gece yediğimiz gol..Bekir'e kızmak istemiyorum çok iyi niyetli..Hepsi bu ama..

Gökay ilk yarı çok kötüydü..Devrede nasıl bir fırça yediyse ikinci yarı canavar gibi oynadı..Takımda göze çarpan tek isim Gökay'dı..Cristian'da fena değildi..Bu sene beğeniyorum Cristian'ı..Şu Dia'nın yerine Stoch'u 50 kere tercih ederim..Elbette antrenman performansını bilemeyiz ancak en azından oyun tarzı olarak Fenerbahçe'nin şu an daha çok ihtiyacı olan adam top tutabilen Stoch..

Dediğim gibi can sıkmaya gerek yok..Kayseri maçı çok çok daha zor geçecek..Mehmet-Gökhan-Selçuk-Serdar yok.. Olmayan oyuncular hep Türk..Sonra gidip Bienvenu ile de başlayamıyor hoca..

Takılmamak lazım , bugün çok mutlu bir günümüzdü bizim..Eşi benzerine bir daha rastlanmayacağı bir günümüzdü..Ne kadar büyük olduğumuzun başka bir nedeninin ortaya çıktığı bir günümüzdü..Kaçan 2 puan için hiç üzülmeyin..

Sevinmek için , gurur duymak için , herkesten farklı olduğunuzu bilmek için çok fazla nedeniniz var..

Fenerbahçeli olmak gibi..