16 Eylül 2011 Cuma

Gaziantepspor :1-3: Fenerbahçe / Bu Bi Takım Oyunu

Gaziantep deplasmanı her sezon bizim için zor olmuştur..Bir de elde bu kadar eksik olunca açıkçası bu maçı muhtemel bir puan kaybı olarak görüyordum maçtan önce..Sahaya çıkan kadro hemen hemen beklenildiği gibiydi..

Hem geçen maç sonradan oyuna giren Caner'in iyi oyunu hem de Dia'nın savunmaya yardım etmeyen etkisiz futbolu birleşince Antep'te maça Caner ilk 11 başladı..Bunun dışında beklediğimiz kadroydu sahadaki..

Maça iyi başladı takım..Kornerde Bilica'nın kafası direği yaladı geçti..Devamında orta sahada kontrol biraz Gaziantep'e geçse de takım savunması yerli yerindeydi ve Gaziantep'in pas trafiğini bir şekilde sürekli engelledi Fenerbahçe..

Ama savunma kısmında işler yolunda giderken orta ikilinin Selçuk-Cristian olmasından dolayı takım ileriye kendini atamıyordu..Solda Caner-Ziegler ikilisi ilk 15 dakika sallanacak gibi geldiler ancak devamına birazdan değineceğim..Sağ kanat ise ofansif olarak hiç işlemezken Bekir-Mehmet bölgesi Antep'e soldan hiç bindirme şansı vermedi..

Ama dediğim gibi takım ileriye birarada çıkamadığından etkili olunamıyordu..Savunma arkasına sarkıtabileceğiniz bir oyuncu da sahada olmayınca Fenerbahçe'nin hücum opsiyonu ilk yarım saatte çalışmadı..

Karşılıklı çalınmayan penaltılar , Popov'un yerden gönderdiği şutun ardından Olcan'ın frikik golü geldi..Takımın hücum organizasyonu bu kadar düşükken ve Antep deplasmanında 1-0 geriye düştüğünde bu takımın geri dönüşü gerçekten muazzam oldu..

Mehmet'in sakatlığından dolayı oraya Uğur'un girmesinin tek mantığı Semih-Bienvenu değişikliği idi..Uğur'un orda Robben performansı vermesi beklenemezdi elbette..Maç boyu çok kötü bir performans sergileyen Uğur'un tek olumlu hareketi Ziegler'in kestiği topu kötü kontrolünün yardımıyla Alex'e asiste çevirmesi oldu..

1-1'i devre bitmeden yakalamak takıma güven ve moral verdi..Zaten kötü değildi ilk yarıda Fenerbahçe ama üretkenliğin çok sınırlı olduğu bir dönemde , duran toptan yenen golle soyunma odasına girmek psikolojikman sıkıntı yaratabilirdi..

İlk yarının özeti , Olcan ve Wagner ile gelmeye çalışan Antep ile aşırı mücadele ve yardımlaşmayla savunmada sıkıntı çekmeyen ancak üretken olamayan Fenerbahçe idi..

İkinci yarıda muhteşem bir Fenerbahçe izledik..Duran top devamında Ziegler'in müthiş kesmesinin devamında Alex'in enfes şutu ile Fenerbahçe 2-1 öne geçti..Cristian kendini biraz daha öne attı..Selçuk arka dörtlünün önünde tek başına kalınca o da orada kesici görevini daha iyi yapmaya başladı..Ziegler - Caner ikilisi savunma/hücum dengesini çok iyi kurdu..

Dia'nın geçen hafta yapamadığını Caner bu hafta yaptı..İçeri katetti , adam eksiltti , oyunu genişletti ve topu tuttu..O bölgede oynayan oyuncu her kim olursa olsun bu saydıklarımı muhakkak yapmalı..Ziegler'i de çok rahatlattı Caner'in bu oyunu..3 günde Ziegler kendine geldi diyemeyiz elbette..Ziegler'in bu maçtaki performansının da kilit ismi Caner'di..
2-1'i ele geçirince Aykut hocadan mükemmel bir hamle geldi ve ne yazık ki geçen hafta kaldığı yerden devam eden Semih oyundan çıkarak Bienvenu oyuna girdi..Bu değişiklikle iş bitmiyor , takımın oyun direncini arttırmak için Bienvenu'yu sola atarak (geçen sene Niang) Alex'i ileriye attı ve Caner'i de ortasahaya yardımcı oyuncu olarak göndererek hem ortasaha-forvet arasına köprü kurdu hem de topa daha çok sahip olmayı sağladı..

Oyun içinde yapılan bu değişiklik , Semih-Bienvenu oyuncu değişikliği kadar önemliydi..Aykut hoca bunları çok iyi yapıyor..

İkinci yarıda Selçuğun geri , Cristian'ın ise kendini biraz ileri atması , Caner'in ve Alex'in oyunu , Bienvenu'nun 2-1'in ardından çok ciddi tehdit olmasıyla birlikte oyun tek taraflı oldu..Gaziantep neredeyse Fenerbahçe kalesine bile gelemedi..

Bu sırada doktor çok nadir yaptığını yaptı ve penaltıyı direğe gönderdi..Ama takım o kadar kendine güvenen ve moralini bozmayan bir modda ki bu penaltının kaçması takımı oyundan düşürmedi bile..

Ziegler'in müthiş bindirmesi , muhteşem ortası ve Bienvenu'dan 'güvercin kafası' ile gelen gol de bu mücadele ve isteğin kaymağı oldu..
Bienvenu , transfer olduktan sonra yazdığım gibi çok önemli işler yapabilecek bir oyuncu olduğunu yine gösterdi..Attığı goldeki vuruş stili , yaptırdığı penaltı , dar alanda attığı çalımlarla takıma çok katkı vereceğini gösterdi..

Takım çok istekli ve mücadeleci..Asla maçı bırakmıyor oyuncular ne olursa olsun..Sağ bekte Bekir , stoperde Bilica , sol bekte 2 günlük Ziegler , orta ikili Selçuk-Cristian , sol önde Caner , sağ önde Uğur ile Fenerbahçe Antep deplasmanında elini kolunu sallayarak maç kazanıyor..

Bu bi takım oyunu diyodu hani Hido..Fenerbahçe için geçerli işte bu sözler..Bu takım yaşadığı sürecin ardından bu karakteri ortaya koymaya devam ederse herşey daha güzel olacak..

Asıl davayı elbette unutmadık..Alınacak hiçbir galibiyet , hiçbir kupa başkan ve yöneticilerimizin içeride olmasından daha önemli değil..Bu sene birşey beklemiyoruz dedik , lanet olsun liginize dedik..Bizim tek amacımız saha içinde ve saha dışında gereken cevapları herkese vermek..Bu galibiyetler futbolcularımızın sahadaki cevabı , yarın öbürgün Kadıköy tribünlerinden bizde gerekli cevapları vereceğiz herkese..

15 Eylül 2011 Perşembe

Maça Doğru , Gaziantepspor - Fenerbahçe


Açılış maçında Orduspor karşısında yaşadığımız sıkıntılara çözüm olabilecek oyuncularımızın bu maç için de takımdaki yerlerini alamayacak olmalarından dolayı Antep deplasmanının çok zor geçeceğini düşünüyorum..

Gaziantepspor sezona çok iddialı başlamış ancak Legia'ya elenerek Avrupa'ya havlu atmıştı..Bunun üzerine geçen sene geldikleri seviyeden devam etmek için lige yöneldiler fakat açılış maçında Antalya deplasmanından 1-0 yenilgiyle döndüler..

Geçen sene iyi futbol oynayan kadrolarını hemen hemen bozmadan,1-2 takviyeyle Fenerbahçe maçına full konsantrasyon sahaya çıkacaklardır..Bir de geçen sene Kadıköy'de oynanan efsanevi maçın kuyruk acısını Tolunay Kafkas futbolculara çok iyi işleyecektir..Eh tahminimce tribünlerde de 'şikeci Fener' kaleminde tezahuratlar olacaktır..

Fenerbahçe pazartesi gecesi konuştuğumuz gibi hazır görünmedi..Sezon öncesi hazırlık maçlarında takım çok daha formda görünüyordu fakat o zaman Andre-Niang-Emre-Gökhan gibi takımın 4 temel taşı takımlaydı..Şimdi Ziegler-Bienvenu formlarının çok altında ve Emre-Gökhan-Serdar-Orhan gibi eksiklerden dolayı savunma başta olmak üzere kadronun rotasyonu çok zayıf..

Bana göre şu 11 ile sahaya çıkmalıyız : Volkan - Bekir - Bilica - Yobo - Ziegler - Mehmet - Sezer - Cristian - Stoch - Alex - Semih..

Bekir'in sağ bek performansı çok büyük soru işareti..Hadi hücuma katılımını zaten geçtim de İvan De Souza ve Olcan'ın oradan geleceğini düşünürsek Bekir'i çok zor bir maç bekliyor..Bu nedenle bana kalırsa sağ stopere mutlaka Yobo kaydırılmalı..

Mehmet'in yarın çift yönlü iyi bir futbol ortaya koyması şart..Cristian'ın yerine Selçuk yerine Sezer yazmamın nedeni , Orduspor maçı için dediğim gibi orada oynayan iki oyuncuda savunmacı veya hücumcu olmamlı..Cristian tek ön libero gibi oynasın ve yanında Sezer,Özer gibi top yapabilen , dikine gidebilen , top saklayabilen , faul alabilen bir oyuncu şart..Bu nedenle ben tercihimi bu tarz bir oyuncudan yana kullanırdım ama sanırım Aykut hoca Selçuk-Cristian ikilisi yapar..

Solda Stoch olmalı derken , Dia'nın Ordu maçındaki silik futbolundan dolayı demiyorum..Dia gibi uzayabilen bir oyuncu yerine topu ayağında tutabilecek , içeri sokulup hücuma zenginlik katabilecek ve daha isabetli şutlar çıkartabilecek bir Stoch'u tercih ederdim bu kadar eksikle gittiğim zor bir deplasmanda..

Alex - Semih ikilisi için bişey yazmıyorum , ezberimiz belli..Semih umarım biraz toparlanır..

Fenerbahçe çekilirse sıkıntı olabilir..Gaziantep zaten iştahlı gelecektir , bir de Fenerbahçe bu eksik savunma rotasyonu ile kapanırsa tehlikeler artabilir..Bu nedenle Fenerbahçe topu ileride tutabilecek bir kadro tercihi ile maçı çıkıp , sabırla bulabileceği bir golü kovalamalı ve ikinci yarıda Bienvenu - Dia/Stoch tercihleri ile kontraya geçmelidir..

Elbette zor bir maç olacaktır ancak Fenerbahçe şu kadrosuyla bile rakibinden daha iyi..Aykut hocaya da güveniyorum..3 puan çiçek gibi gelir..

12 Eylül 2011 Pazartesi

Fenerbahçe : 1-0 : Orduspor / Kazanma Alışkanlığı


Uzun zaman sonra neticesinde puan olan bir maçı yazmaya başlamak güzel gerçekten..Her ne kadar çok sıkıntılı dönemlerden bugünlere gelsek bile , bugün sadece saha içine odaklanarak alışıldık heyecanı , stresi , sevinci , sıkıntıyı yaşamayı bile özlemişiz..

Maçın seyircisiz olması , Fenerbahçe'nin mevcut eksikleri ile birleşince çok iştahlı olmalarına rağmen tedbirli oynamak zorunda kalacak bir Fenerbahçe bekliyordum maçtan önce..Fakat hesap etmediğim bir maç kondisyonu eksiği hemen göze çarptı..

Kadroya bakınca Volkan'ın önünde bu sene belki bir kez daha birlikte izlemeyeceğimiz bir dörtlüyü görüyoruz..Sağ bek rotasyonunun 3.oyuncusu Bekir tüm iyi niyetine rağmen o bölgede vasat performansa bile çıkamıyor..Göbekte Yobo-Bilica ikilisi üzerine düşeni yaptı..Solda Ziegler ilk maçının verdiği koordinasyon eksikliğinden dolayı göze batmadan sade bir oyun ortaya koymak istedi..

Orta dörtlünün sağında Mehmet vardı..Bugün bir kez daha şu anlaşıldı ki,Mehmet'in performansı Gökhan Gönül ile %100 doğru orantıda..Hem hücum hem de savunma açısından..Çünkü Gökhan veya Gökhan tarzında bir oyuncu arkasında olmadığı zaman ne çizgiden bindirme yapabiliyor ne de içeri katetebiliyor..Mehmet'in kafasının ve oyununun rahatlaması için arkasında mutlaka Gökhan'ın olması lazım..

Orta ikilide Selçuk ve Cristian vardı..Selçuk bana göre çok kötü oynadı..Hazırlık kampının en öne çıkan isimlerinden biri olduğu söyleniyordu Selçuk Şahin'in..Sanırım hoca da bu kadar eksik varken ona formayı vermeyi uygun gördü fakat burada şöyle bir problem var..Orta ikilide sistemin prensibi gereği bir geriye dönük bir ileriye dönük oyuncu seçmen lazım.. (İdeali iki tane çift yönlü ortasahadır elbette ancak kadroda buna uygun tek isim Emre) Yani Cristian'ın yanına Sezer Öztürk gibi pas alışverişini arttıracak , dikine oynayabilecek , katedebilecek ve bu akşam ki Fenerbahçe'nin en büyük problemi olan ileride top tutma sorununu çözebilecek bir tercih olabilirdi..

Sol önde Dia'nın ve ileri de Alex ve Semih olmasını bekliyorduk zaten..

Orduspor çok cesur ve sistem oturduğu zaman çok iddialı olabilecek bir kadro kurmuş..Gol atacak çok fazla oyuncuları var öncelikle..Fatih-Culio-Stancu-Dalmat dörtlüsü takım oturduğu zaman çok can yakar..Culio gibi oyuncular her Anadolu takımına lazım..Fenerbahçe eksiksiz ve fit bir şekilde sahaya çıksa şu Orduspor'u 4-5'lik yapabilirdi ancak bu akşam ki takım bunu yapamadı..

Neden yapamadı..?

1) Savunma dörtlüsü idealin uzağında ve birbirine alışık olmayan oyunculardan kurulu olduğu için takım oyunu ne savunmadan kurabildi ne de iki bek hücuma destek verip , oyunu açabildi..

4-4-1-1 sisteminde bek oyuncularının takımın hücum performansında ne kadar kritik role sahip olduklarını geçen sene Gökhan - Andre ikilisinin gol-asist ve hücuma kattıklarını gözününüzün önüne getirerek değerlendirebilirsiniz..

2) Orta dörtlüde vasatın üzerine çıkan tek isim Cristian idi..Mehmet sağda verim veremedi yukarıda yazdığım nedenlerden..Selçuk dediğim gibi vasata bile çıkamadı böyle olunca kendini de stoper ikilisinin kucağına bırakarak takımı da geri çekti..

Dia çok çok kötü..Dia'nın kötü hali ne yazık ki çekilmiyor..İyisi takımı uçuruyor , kötüsü oynadığı kanadı komple bitiriyor..Ziegler'e hiç yardım etmemesi Ziegler'in de performanısını ciddi anlamda azalttı..Dia'dan ziyade topa sahip olunması gereken maçlarda bunu Dia'ya göre daha iyi yapan Stoch'a şans verilebilir..

3) Semih çok kötüydü.. Alex gibi artık kendisinin tuvalete bile ne sıklıkla gittiğini bilen bir adamla oynarken Semih'in bu kadar donuk ve güçsüz olmasına canım sıkılıyor..Elbette maç kondisyonuna gelince düzelecektir ancak bu tip maçlarda Semih'e çok ihtiyaç var..Ne top tutabildi , ne top dağıtabildi ne de formda bir Alex'e rağmen gerekli koşuları yapıp , kaptandan pas alabildi..Fenerbahçe'nin kötü oyununun sebepleri ana başlıklarıyla bunlardı bana göre..Volkan-Yobo-Cristian ve Alex Fenerbahçe adına maçın iyileriydi..Alex'i çok hazır ve istekli buldum..Birebirde rakiplerinin üzerine gidiyor ve sanırım bir pozisyon haricinde tüm birebirlerde rakibini eksiltti..Böyle bir Alex varken Semih-Dia ikilisinin Alex'e destek olmamaları çok kötü..

Orduspor maç boyu daha net pozisyonları bulan taraf oldu..Fatih'in kaçırdığı inanılmaz golü Fenerbahçe yeseydi , çıkartamayabilirdi..Kendi yarısahasının ilk metrelerinde Orduspor'un oyununu bozmaya yönelik hamleyi yapamadı Fenerbahçe..

İkinci yarıda da etkisiz oyun devam etti..Semih'in sol plasesi , Alex'in müthiş röveşatası ve Caner'in şutu gol olabilecek pozisyonlardı fakat bu pozisyonlar bile organize ataklar sonucu oluşmayan pozisyonlardı..
Bienvenu için bir iki şey söyliyeyim..Genel olarak beğendim fakat geldiği zamanda yazdığım üzere tercih problemleri var sanki..Mesela bir pozisyonda içeri katetmesi gerekirken topu kafasıyla dışa doğru dürttü ve tehlikeyi azalttı..Bunlara çalışması gerek..Daha önceden de dediğim gibi Aykut Kocaman gibi bir hoca ve Alex gibi bir liderle zamanla neyi nasıl yapması konusunda daha doğru tercihler yapacaktır..Topu tutabilen ve topla birlikte katedebilen bir oyuncu olduğunu yarım saatte gösterdi..Niang'ın gençliği benzetmesi bana kalırsa hakikaten uygun Bienvenu için..

Golden sonra futbolcuların başkana verdiği destek çok güzeldi..Başkanın maçları Metris'ten izlediğini duyduk ve ayrı bir mutlu olduk..O da bu destekle çok duygulanmıştır mutlaka..Ve elbette muhteşem taraftar , 10.000'e yakın taraftar stad çevresinden müthiş bir destek verdi ve televizyondan çok net duyuldu tüm tezahuratlar..Ben 7 gibi stadın ordaydım , kalabalık müthişti hakikaten..

Sonuçta gol yemeden , bu kadar kötü futbola rağmen , seyircisiz oynadığın açılış maçından kayıpsız çıkmak önemliydi..Cuma günü Gaziantep maçına bu kadro ilk 11 çıkarsa kazanmak çok zor..En azından Gökhan ve Emre'nin oynaması gerek oradan galibiyetle dönmek adına..Aykut Kocaman'ın da bu akşam her türlü negatif etmene rağmen bu kadar donuk bir oyun beklemediğinden eminim..O da gereken uyarıları ve düzenlemeleri hafta boyu yapacaktır..Takıma ve hocaya güveniyorum..