3 Eylül 2011 Cumartesi

Efendim Yemeye Devam Ediyor , Durduramıyoruz..21 yaş altı mücadelesinde Gürcistan ile karşılaşan İspanya'da Manchester kariyerine pek parlak başlayamayan De Gea yine çok enteresan bir gol yemiş görüldüğü üzere..O topa İspanyol savunma oyuncusu Inigo Martinez ne zoruna öyle bir hamle yaptı orası da ayrı bir muamma..

De Gea kendine gel evlat..

2 Eylül 2011 Cuma

Andre / Ziegler / Olası Transferler

Yaşadığımız sürecin sonuçlarından biri olarak Fenerbahçe tarihinin en iyi savunma dörtlüsü ne yazık ki bozulmak durumunda kaldı..

Yıllar sonra bile anlatabileceğimiz Gökhan-Yobo-Lugano-Santos dörtlüsünden elde şuan sadece Gökhan var..O da son anda takımda kaldı diyebiliriz..

Savunma dörtlüsünün merkezindeki yeni ismi Serdar Kesimal olacak görünüşe bakılırsa..Serdar için olduğu kadar Fenerbahçe için de büyük bir fırsat bu..Milli takımda oynayan genç stoperin takıma oturması Fenerbahçe'nin nereden bakarsanız 10 yıldır aradığı yerli stopere kavuşturabilir..

Serdar'ın yanına Yobo'yu geri kazanmak takım için önemli..Umarım o transferde bir an evvel olur..

Reto Ziegler'e gelmeden Andre Santos için konuşalım..Fenerbahçe formasıyla izlediğim en iyi sol bek Andre Santos oldu..İlk geldiğinden beri sürekli 'bu adam nasıl Fenerbahçe'de oynar' dan girip 'yahu bu adam nasıl Brezilya milli takımında oynuyor' a kadar süren yazılara karşı korumaya çalıştık Andre'yi..Formsuz olduğu zaman hiç çekilmeyen oyuncu ırkının ana vatanından gelmesi bu eleştirilere neden oluyordu..

Brezilya geninden kaynaklanan 'rahat' oluşu ve geçen sene başında kendini salmış halleri dışında saha içerisindeki iki senelik performansında sürekli kalitesini belli etti..İşin savunma tarafında pozisyon alma konusunda sıkıntılıydı..Ayrıca gereksiz yerlerde fazla riske girebiliyordu ama birebirde Andre'yi çalımla geçmek çok zordu..Hele fit oldu mu tren gibiydi Andre sol kanatta..
Andre Santos şuan Dünya'nın en iyi 3 sol bekinden biri bana kalırsa..Lugano'yu omuzlarda uğurladık , Andre'de gözyaşları içinde basın toplantısı yaptı..Bu da işin Fenerbahçe boyutunda bizleri duygulandıran faktörlerden oldu..Andre'yi elbette unutmayacağız..Gaziantep'e , Sivas'a , Galatasaray'a attığı goller her zaman bizleri gülümsetecek..Umarım Arsenal'de çok başarılı olur..

Gelelim Reto Ziegler transferine..Serie A'yı oldum olası bir ayrı severim..Milan'dan sonra en sevdiğim takım Sampdoria'dır..Reto Ziegler'i Sampdoria'da birçok kez izledim..Andre ile kıyaslayacak olursak Andre'den daha iyi bir oyuncu olmamasına rağmen ofans/defans dengesi Andre'ya göre daha iyi..

Andre Santos iyi bir kesici ve çok iyi bir hücum bekiyken , Ziegler defansta daha iyi pozisyon alabilen , fizik gücü daha yüksek bir oyuncu..Ziegler'de bir hücum beki diyebiliriz..Tarzı Andre'ye göre biraz daha sert..Zaten Andre'den daha teknik olmasını bekleyemezsiniz herhalde..Birebirde Andre gibi çalımla geçmekten ziyade , al-verlerle rakip oyuncuyu eksiltebilen bir oyuncu..

İyi orta yapar , uzaktan sürpriz şutları vardır..Frikikleri iyi kullanılır..Oyundan düşmesi zor bir oyuncudur..Andre gibi sivrilmez ama takımında iyi bir sol bek olduğunu bilirsiniz..Bu da Fenerbahçe için yeterli olacaktır bu sene..Ayrıca Reto Ziegler şuan tartışmasız Türkiye'nin en iyi sol beki durumundadır..

Takımdan çok önemli oyuncular ayrılırken Aykut Kocaman'ın çok isabetli isimleri kiralama yoluyla takıma kazandırmaya çalışması takdire şayan..Yobo umarım bir an evvel takıma geri döner ve Fenerbahçe yeni savunma dörtlüsüne bir an evvel kavuşur..

Niang'da çok büyük ihtimalle takımdan ayrılıyor..32 yaşında bir oyuncuya senelik 4.5 milyon € verirseniz heryerde oynar ne yazık ki..Niang'ın gidişiyle o bölgeye geçen sene de Niang'dan önce alınmaya çalışılan Asamoah Gyan düşünülüyormuş..Niang'ın gitmesini istemem ancak Niang giderse Gyan o bölgeye alınabilecek en iyi oyunculardan bir tanesi..Eğer o transfer gerçekleşirse ayrı bir yazı yazarız onla ilgili..Ama dediğim gibi burada beni en mutlu eden şey Aykut Kocaman'ın geldiğinden beri yaptığı doğru tercihlerin devam etmesi..