11 Aralık 2011 Pazar

Real Madrid:1-3:Barcelona / Bir Yeni Mesaj Alındı

Maçtan önce benim öngördüğüm tek gerçek vardı..Pek fazla dillendirilmeyen bu durumun oyuncu performansları,saha içi dağılımları,teknik direktör hamleleri vs. ile pek ilgisi yoktu..

O gerçekte şu idi; Barcelona puan farkının 9 olmasına izin ver-mez.

Barcelona'nın geçtiğimiz senelere oranla performans düşüklüğü yaşadığı doğru..Fabregas ve Alexis ile şişen kadroda Pep her zaman doğru tercihleri yapamıyor..Villa-Pedro gibi iki as oyuncunun kulübeye geçişi , çok uzun süre boyunca dün gece izlediğimiz ideal Barcelona savunmasının bir arada oynayamıyor oluşu ve bana göre kimi zaman gereksiz şekilde zorlanan La Masia gençlerinin inişli çıkışlı performansı ile takım bir ritim tutturamadı..

Real Madrid ise tam tersi fırtına gibi girdi sezona..Her kulvarda hemen hemen sabit ilk 11'i ile birbirini tamamlayan müthiş bir yetenek ve güç takımı oldular..Ve kendi adlarına en büyük artıları da bu sefer Barcelona'nın önünde sezonu bitirebileceklerine olan inançlarının gelmesiydi..

Bana göre dün oynanan maçın ardından , Real eksik maçı kazandığında bile 3 puan önde olacak belki ancak yukarıda söylediğim özgüven yine dağıldı,gitti..

Barcelona şunu bir kez daha gösterdi ki , kazanması gereken maçı zaten kazanıyor ancak bir de işin ucunda rakibe verilecek bir mesaj varsa bunu çok daha net veriyorlar..

Maç 3-1 olduktan sonra bile Real Madrid'li oyunculara bir fazla gol daha atmadan nasıl güç gösterisi yapılacağını gösterdiler..Sakin pas oyunu , istediğinde atılan çalımlar,istediğinde girilen kademeler..

Maçla ilgili ise ; Mourinho daha iyi bir başlangıç senaryosu yazamazdı..23.saniye 1-0..Ve devamındaki 20 dakikalık sürede de Barcelona'yı oynatmayan , yakalarsam 2'yi atar işi bitiririm diyen bir Real Madrid..

Burada tüm yukarıda yazdıklarımı geri dönüşüm kutusuna attıracak fırsatı Ronaldo değerlendiremedi ve maç döndü..

20'den 90'a kadar Barcelona kontrolü aldı..Messi'nin slalomu Alexis'i 'gerçek katalan' yaptı..Xavi/Iniesta oyunu domine etti..Onların bu oyununu izlerken maçın Barcelona'ya döneceği çok net belli olmaya başlıyordu zaten..
Şansın yardımıyla gelen 2.gol ve Cesc Fabregas'ın belki de yıllardır hayal ettiği Bernabeu golü..3-1 bitti ancak 5-1'de bitebilirdi..Barcelona'nın durdurulması çok zor bir 'istersem oynarım' mentalitesi var..Bu mentalitenin dizginleri Messi'nin durdurulmazlığında değil..Xavi-Iniesta ikilisinde..

Real Madrid'de Nuri-Mesut-Hamit üçlüsünün bu takımın ilk 11'inde oynaması çok zor..Sağ bek tercih edilen Coentrao tercihi bana göre sorgulanır..Geleni geçeni kaçırdı..Di Maria Türkiye'de oynasa Culio muamelesi görür..Lass Diarra her Barcelona maçında aynı rolde oynuyor ; çaresizlik.

Real Madrid bu Barcelona kültürünü yenmek istiyorsa Bernabeu'dan, Nou Camp'tan önce La Masia'da kazanması lazım..Barcelona kendini sürekli aynı kalitede yenileyen,zamanla sürekli güçlenen bir kulüp..
Dediğim gibi Barcelona için bir mesaj maçıydı ve en azından benim düşündüğüm gibi Barcelona elini kolunu sallaya sallaya bir kez daha Bernabeu'de vurdu geçti..

Hiç yorum yok: