12 Aralık 2011 Pazartesi

Bursaspor : 0 - 2 : Fenerbahçe / Toparlanın Gidiyoruz

Maçtan önce yazımda Bursaspor'un gol yollarındaki etkisizliği ve durağan futbolundan bahsetmiştim..Beklendiği gibi Bursaspor'un hücum sıkıntısı maçın başından kendini belli etti..Takım tamamen 1000 kilo N'Diaye ve Bangura'nın omuzlarına bırakılmış..Belki birşeyler yapar diye Ozan İpek var..

Fenerbahçe ideal 11'inin 2 oyuncusu dışında sahadaydı..Orta dörtlüde Cristian ve Mehmet'i yerleştirdik mi Fenerbahçe'nin temposunun ve gol yollarındaki durağanlığının azalmasını tahmin ediyorduk..Ancak bu akşam oynanan futbolu beklemiyordum doğrusu..

Neyse adım adım gidelim..Gökhan-Serdar-Yobo-Ziegler defans hattını bu oyuncular beraber antrenmana çıktığı günden beri seslendiriyoruz..Elbette bu oyuncuların farklı zamanlardaki sakatlıkları beraber oynayamamalarında ciddi bir etken oldu ancak bu saatten sonra sakatlık/ceza olmadığı zaman bu dörtlü değişmemeli..

Serdar Kesimal'dan mutlaka söz etmek gerek..Serdar'ın kademe anlayışı ve hamle zamanlamaları gayet yerinde..Hava toplarında hem ofansta hem de defansta takıma katkı verebilecek bir yapıda..Ve bana göre en önemlisi hırslı bir oyuncu..Kendini ispat etmek istiyor ve varını yoğunu ortaya koyuyor..Savruk bir halde onu izlemek pek olası değil şu görüntüye baktığımızda..

Serdar'ın savunmaya alışması ve oturması sene başından beri çekilen sıkıntıyı ciddi anlamda azaltacaktır..

Orta sahadaki Selçuk tercihi bana göre hatalıydı..Geri kalan üçlü beklediğim gibiydi..Aynı şekilde Alex-Semih ikilisi de..

Fenerbahçe maça alışık olmadığımız şekilde önde basarak ve bol pasla ön alanda başladı..Emre'nin şutunda Semih'ten dönen top , Alex'in ayağının kaydığı pozisyon erken gelen atakların sonucunda gol olabilecek pozisyonlardı..

Miroslav Stoch kötü oynasa bile 90 dakika sahada tutarım diyordum..Stoch'un kendine güveni geldi artık..Maçta kopukluk yaşamıyor..1.dakika ile 90.dakikada aynı mentalite ile oynuyor..Maç 0-0 iken çok güzel koşular yaptı ancak geriden gerekli destek gelmediğinde iş Stoch'tan çıkacak bir füzeye kalmıştı..İlk yarıda gelmedi o füze..Stoch'un Alex'in muhteşem paslarıyla buluştuğu toplarda orada hücumda birden bitebilecek bir Mamadou Niang'ın olmayışı insanın canını acıtıyor..

İlk yarı Fenerbahçe'nin geçtiğimiz maçlara oranla en önemli farklılığı hücumlara olan kalabalık katılımdı..Gökhan-Özer-Ziegler-Emre-Stoch-Alex-Semih..Bu 7 oyuncudan en az 4 tanesi yapılan hücumlarda etkin rol oynadı..

Atılan gol evveli Ziegler-Stoch al-ver'i futbolun en basit ancak uygulamaya gelince nadir yapılan varyasyonlarından biriydi..Alex'in tekte Emre'yi bulması ve Emre'nin Semih'e yaptığı muhteşem pasıyla gelen gol..

Formda Semih , Bienvenu'dan çok daha etkili bir forvet..Tek ihtiyacı olan bir gol atmaktı..Ona da bu gece kavuştu..Böyle bir dönemde ona çok ihtiyacı var takımın..Aykut Kocaman'ın Semih tercihini takdir ediyorum..O da , Semih'in ihtiyacı olan golü atmasını çok istiyordu..Bundan sonrası Semih'e bağlı..Önünde bu performansı taçlandırabileceği çok kritik bir maç var mesela..

Bu sırada Bursaspor'un en önemli atağı Ozan'ın şutu ve Gökhan'ın çizgiden çıkarttığı toptu..Bunun dışında Fenerbahçe kalesinde çok etkili bir atak yapamadı Bursa..

İlk yarıda işi kopartabilecek pozisyonda Özer'in şutu direkten döndü..Ben Özer'i sağ önde kesinlikle oynatmam fakat Mehmet'in yokluğunda takımı dinamikleştirmek ve hücumu karıştırabilen bir oyuncunun sahada olması için Aykut Kocaman , Özer'i tercih ediyor..

Özer kesinlikle yeteneksiz bir oyuncu değil..Deli dana gibi koşuyor , mücadele ediyor , oyunu açmaya çaba gösteriyor , oyun zekası çok üst düzey ancak düşündüklerini ne yazık ki çoğu kez ayaklarıyla gerçeğe dönüştüremiyor..Direkten dönen pozisyondaki koşusu , topu çekişi , vuruş yeteneği ve topu atmak istediği yer çok üst düzey bir oyuncunun yapabileceği kombinasyon..

İlk yarı bu kadar mücadele ve üstün oynuyorsun ancak skoru kopartamıyorsun..Bu hala takımın yaşadığı sıkıntıların en önemlilerinden..

Böyle olunca ne oluyor , Bursa cesaretleniyor , üstüne geliyor , sen kapanıyorsun , ve rakibin pozisyonlar bulmaya başlıyor..Ömer'in muhteşem kafa vuruşunda Volkan'ın harika kurtarışı ile gelen gol sinyalleri , Bursa'nın Fenerbahçe yarısahasına yerleştiği 45-70 arası dönemde arttı..Ancak kapalı Fenerbahçe savunması arasında sağdan kaçan Batalla'nın pozisyonu dışında kalede önemli bir tehlike olmadı..

Aykut hoca bana göre yine yanlış değişikliğe gitti..Bienvenu'yü sağa koymak , Emre-Cristian-Selçuk üçlüsünü birlikte oynatmak ve Alex'i en uçta oynatmak bana göre 3 yanlış..Ancak bu 3 yanlış bile 1 doğruyu götürmedi bu akşam..Maçın başından beri çok iyi oynayan Stoch yine jeneriklik bir golle maçı kopartıyordu..
Bu gol sadece galibiyet ve Stoch'un kendine gelen güvenini arttıran bir gol değil aynı zamanda Gökhan Gönül'e de büyük moral olan bir gol oldu..

Geri kalan 5 dakikada doktor 2 gol birden atabilirdi ancak olmadı..

Bursa deplasmanından alınan bu kemiksiz skor ve düzelen futbol umut verici..Mehmet ve Cristian'ın takıma katılımıyla daha tempolu ve geçen seneki çizgiye yakın bir Fenerbahçe izleyeceğimizi düşünüyorum..

Maçın adamı Stoch ve Emre..

Hiç yorum yok: