1 Kasım 2011 Salı

Fenerbahçe : 1-0 : Karabükspor / 3 Puandan Çok Fazlası

Maç öncesi çok pozitif bir yazı yazmış ve takımın bu maçı geçen seneyi andıran bir oyunla rahat bir şekilde kazanacağından bahsetmiştim..

Düşüncelerim maçın 5.dakikasına kadar bu şekilde devam ediyordu..Aytekin Durmaz'ın malum kararına kadar..Alex'in oyundan atılmasından sonra ki süreç Fenerbahçe'nin geldiği durum hakkında bazı önemli noktaları hem Fenerbahçelilere hem de maçı izleyen herkese göstermiş oldu..

Bunlar nelerdi..? Öncelikle Fenerbahçe takımı kendisine atılan çamuru hala unutmadı..Haksızlıklara karşı direnişleri artarak devam ediyor ve giydikleri formayı inanılmaz sahiplenmiş durumdalar..

Bu koyduğum resim benim normal şartlar altında hoşuma gidecek bir resim değildir..Bu tip kareleri 2000 ruhu başlığı altında çok fazla görmüşüzdür sarı kırmızılılardan..Bu da bizim için her zaman antipatik olmuştur..Ancak bu camianın da , bu futbolcuların da bunu görmeye ve yaşamaya ihtiyacı var şuan..Kendini bu camiaya ait hisseden herkesin bu yapılanlarla savaşan çubukluları izlemeye ihtiyacı var..

Kaptanın atılması tüm futbolcularda inanılmaz bir reaksiyon yarattı..Başkanını , kaptanını elinden alsanız da bu oyuncular sahada 7 kişi kalsa da bu mücadeleden vazgeçmeyecek bu dün akşam çok net belli oldu..

Oyuncuların reaksiyonlarının ne kadarı televizyona yansıdı bilmiyorum ancak toplu veya topsuz alanda yapılan her faulde , her hatalı pasta , her duran topta , her ikili mücadelede o pozisyonun içerisindeki Fenerbahçeli futbolcular sürekli bir reaksiyon verdiler..

Bu sahiplenme duygusu , bu mücadele ve bu istek Fenerbahçe'yi Fenerbahçe yapan en büyük itici güç durumuna gelmiştir..

Hakemin skandal kararları maçın 20.dakikasından sonra dolan tribünleri de inanılmaz ateşledi..Tribün baskısı maçı yönetir oldu..Hakemin Alex'e gösterdiği kartın ardından o sahada Fenerbahçeli futbolculara bir kırmızı kart daha çıkartılamayacağı belliydi..Bu tribünler açısından bir başarıdır elbette ancak hakem otoritesi ve hakem yeteneği açısından bir skandaldır..

Oyunla ilgili çok şey yazmayacağım..10 Fenerbahçeli futbolcuda müthiş mücadele etti ve savaştı..Mehmet Topuz-Caner-Yobo-Emre müthiş bir oyun ortaya koydular..Cristian yetenekli Appiah moduna iyiden iyiye girdi..Ziegler her açığı kapatıyor..Gökhan toparlanıyor , Bekir ilk müdehalelerde başarılı , Bienvenu ise bu takımın forveti olmamasına rağmen müthiş bir özveri ile savaşıyor..

Bu maçta Alex oynasa Fenerbahçe aynı maçtan önce beklediğim bir oyun oynar ve Karabük'ü rahat bir skorla geçerdi..Oyunun bu haliyle geçen süreci de , Karabükspor'un genel görüntüsü de bu tahminimi doğrulardı..

Biz Fenerbahçe taraftarları yıllarca şundan şikayet ettik.. ' Savaşın , mücadele edin , maç seçmeyin' vs.. Bu takım iki sezondur yıllardır istediğimiz,beklediğimiz,görmek için sabırsızlandığımız şeyleri bizlere yaşatıyor..Fenerbahçe taraftarı da , hocası da , oyuncusu da inanılmaz motive durumda..

Bienvenu'nun golünden sonra tribünler her zaman ki gibi ' Çünkü Fenerbahçeliyiz ' diye anonsu bitirmiyor da , 'Fenerle kimse başa çıkamaz' diye inletiyor stadı..Bu durum artık değişen bakış açısı ve hem kendi takımına hem de rakiplere verilen bir mesajdır..

Caner şu oyunla milli takıma seçilip ilk 11 başlamazsa yazık..Gökhan - Mehmet maçtan önce dediğim gibi toparlıyorlar..Emre-Cristian toplamda 4 kişilik mücadele veriyorlar..Bienvenu sınırlı yeteneği ile herşeyini ortaya koyuyor..Savunma lideri Yobo herşeyi organize ediyor ve takımı yönlendiriyor..Ziegler tam bir takım oyuncusu..Bekir yeteneksiz ama yürekli..Demirel zaten kalede..

Bu kadar karakterli ve istekli oyuncuların arkasına sizlere çok inanan ve sonuna kadar yanınızda olan taraftarınız da olduğu zaman kaptanınızı 5. dakikada oyundan da 'çalsalar' sizin bileğiniz yine bükülmüyor..

Fenerbahçe onu boka saplamaya çalışanların ellerini yine lavaboya sokuyor ve olabilecek en kötü senesinde sevenlerine unutulmaz hikayeler sunarak müthiş bir onur mücadelesi veriyor..

Maç bittiğinde oyundaki 10 tane çubuklu forma da oldukları yere yığıldılar..Soyunma odasına yürüyecek hali kalmayan bu takımı torunlarımıza anlatacağız..

Hiç yorum yok: