26 Ekim 2011 Çarşamba

Maça Doğru , Beşiktaş - Fenerbahçe


Sezonun ilk derbisi öncesi yine bir son dakika gelişmesiyle iki takım açısından da işin tadını kaçırdılar..Denilene göre yöneticilerin isteğiymiş bu deplasmana taraftar götürmeme olayı ancak Ali Koç'tan gelen taze bilgiye göre yöneticilerin böyle bir tasarrufu olmamış..Sonuçta tepeden inme ve son dakika gelen bir haber daha oldu bu..

Türk Futbolu zaten yeterince kötü yönetilirken ve işin seyir zevki çoktan kaçmışken şimdi bir de gelen bu yasak yeni ve sağlam bir darbe daha attı Türk Futboluna..Bana kalırsa bu kararı almanın tek nedeni işin içinde Fenerbahçe taraftarı olmasındandır..Yarın öbürgün Kadıköy'e Trabzon ve Galatasaray taraftarının gelmemesi için alınan bir karardır bu..

Neyse böyle bir maçtan önce çok fazla bu konulara girmek istemiyorum , twitter'da yeterince içimi döktüm zaten..

Maça gelirsek..

Beşiktaş tarafından başlayalım..Beşiktaş'ın son yıllarda en büyük problemi haline gelen kadro istikrarsızlığı konusu bu sene de devam ediyor..Kişisel olarak önemli yeteneklerin bulunduğu takımın liderinin olmaması , bir iskelete sahip olmaması nedeniyle takım bir türlü istediği ritimde devam edemiyor..Bu yüzden Beşiktaş bir iyi bir kötü görünüm veriyor..

Beşiktaş'ın muhtemel 11'ini açıkçası pek kuramıyorum..Guti-Fernandes ve Edu'nun maç kadrosunda olmadığını öğrendik..Beşiktaş'ın savunma gücünün en önemli ismi İbrahim Toraman'da yine eksikler arasında.. Hilbert-Egemen-Sivok-İsmail muhtemel savunma dörtlüleri olacaktır..Orta sahada Ernst ve Aurelio ile topa sahip olmak isteyebilir..Simao-Queresma-Almeida'da hücum silahları olacaktır..

Fenerbahçe ise Beşiktaş'ın tam zıttı bir şekilde istikrarlı kadro yapısıyla daha bir takım görüntüsünde..Volkan'ın önünde Gökhan-Bekir-Yobo-Ziegler dörtlüsünü göreceğiz büyük olasılıkla..Bekir'in yerine Bilica denenir mi diye sorarsanız , evet denenebilir ancak Bekir'in oynadığı zaman ki risk unsuru yine Bilica için de var..Bekir , Bilica kadar yıldırıcı ve sert değil ancak Bilica'nın inanılmaz dalgınlıkları ve gereksiz riskleri var..Yani evet bu bölgede bir sıkıntı var ve iki tercihte de sıkıntı tamamen çözülmüş olmuyor..

Orta'da Mehmet-Cristian-Emre ve Stoch dörtlüsü bana göre kullanılması gereken dörtlüdür..Gökhan-Mehmet ikilisi Mehmet'in gücü 90 dakikayı kaldıramayacak durumda olsa dahi denenmelidir..Hem savunma hem de hücum açısından..Solda ise bana kalırsa bu maçın adamı Dia olabilirdi..Geçen sene İnönü'de oynadığı oyun unutulmazdı..Ancak zaten hücuma çok hızlı çıkamayan bir Fenerbahçe'de Stoch gibi bir oyuncu böyle bir maçta önemli bir tehdit oluşturur karşı takım için..Bu yüzden hoca bence Stoch'u tercih etmeli ancak Caner ile başlayıp hem biraz skoru ve oyunu tutmayı hem de Stoch gibi bir patlayıcı kuvveti taze bir şekilde sonradan oyuna dahil etmeyi tercih edebilir hoca..

Alex'in önünde kesinlikle Bienvenu oynamalı..Tamam Bienvenu bence de yeterli gibi durmuyor ancak çok ağır bir Semih'in böyle bir deplasmanda ileri uca tek başına atılması üretkenliği inanılmaz zedeler..

Beşiktaş maça istekli ve sert başlayacaktır..İlk baskıyı atlatıp , topa sahip olmak Fenerbahçe için çok önemli..Pozisyon üretmese bile topa sahip olması Beşiktaş'ın oyun planından sapmasına neden olacaktır..Burada bence Fenerbahçe için maçın en kritik isimleri Emre ve sol önde kim oynayacaksa o olacaktır..Beşiktaş'ın sağ savunması orada kim oynarsa oynasın aksıyor..Oraya yüklenmek gerekiyor..

Ortasahaya baktığımız zaman burada kıran kırana bir mücadele izleyeceğimiz belli..Beşiktaş'ın en büyük silahı Simao ve Queresma'nın bireysel yetenekleri ve denge bozan oyunları..Burada Ziegler ve Gökhan gibi iki savunma bekine sahip olmanın avantajını en çok bu maçta yaşayabilir Fenerbahçe..Konsantrasyonları yüksek , ters kademelere giren ve birebir de kolay kolay çalım yemeyen , yeseler dahi rakibinin peşini bırakmayan bu iki savunma oyuncusu Fenerbahçe'nin savunmada en büyük kozları..

Beşiktaş'ın savunma merkezi kağıt üzerinde güçlü görünse dahi dengeleri çabuk kaybolabilen ve gereksiz fauller yapabilen oyuncular Egemen ve Sivok..Buraları Bienvenu ne kadar zorlayabilir , ne kadar birebire girip başarılı çıkabilir kestiremiyorum..

Alex'in İnönü performansı belirleyici faktörlerin en büyüklerinden biri olacak..Emre ve Cristian'ın dönüşümlü desteklerine sağ kulvar desteği de eklenirse Alex , Beşiktaş savunmasını hazırlıksız yakalayıp , Cenk'i avlayabilir..

Çok zor bir maç olacak..Fenerbahçe kontrolü kaybetmeden soğukkanlı bir oyun sergilerse istediğini alıp boğazın diğer yakasına dönecektir..Keşke sonuç ne olursa olsun taraftarı da onlarla birlikte boğazın diğer yakasına geçebilselerdi..

Hiç yorum yok: