22 Eylül 2011 Perşembe

Maça Doğru , Kayserispor - Fenerbahçe


11 güne sıkıştırılan 4 maçlık programın son halkasına gelmiş bulunmaktayız..Fenerbahçe bu noktaya gelene kadar Gökhan'ı , Emre'yi , Serdar'ı , Mehmet'i ve Selçuk'u kaybetti..Saydığım isimlerin hepsi ilk 11 oyuncusu..

Bu kadar zor bir dönemden geçip , yukarıdaki oyunculardan mahrum bir takım bir de sahaya henüz takıma tam olarak adapte olamamış yeni oyuncularla çıkıyor..Elbette iyi futbol beklemek pek mümkün olmuyor hal böyle olunca..

Rakip Kayseri lige iyi başlayamadı..Antalya ve Bursa yenilgilerinin ardından deplasmanda Gaziantep'i devirdiler ve şimdi kendi sahalarına çıkarken daha moralli ve iştahlı olacaklardır..Geçen seneye göre ciddi bir revizyon yapmadılar takımda..Cangele'nin talihsiz sakatlığı hücumdaki alternatiflerini zayıflattı ve bana göre Amrabat etkisiz oynarsa ligin en zor rakip kaleye giden takımlarından biri Kayserispor..Riveros ve Santana ikilisinin dikine oyununa karşı aradaki bağlantıyı kırmak Fenerbahçe için çok önemli bir nokta..

Savunmada sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe için bu bir avantaj olarak görünse de , Kayseri'nin ağır bastığı ortasahayı Fenerbahçe nasıl ele geçirebilir bu da bir soru işareti..

Çünkü büyük ihtimalle Fenerbahçe yarın da oyunu rakip yarısahaya yıkamayacak ve topu o bölgede tutamayacak..Bunun nedeni kadrodaki büyük eksikler ve formsuz Semih / Dia..

Volkan'ın önüne Orhan-Bilica-Yobo-Ziegler dörtlüsünü koyup onların önüne de Dia-Gökay-Cristian-Caner dörtlüsünü koyacaktır hoca..Alex-Semih'de ileride..Ancak bana göre kadro böyle kurulmamalı..

Defansa diyecek bir durum yok , orada 3 yabancıyı kullanacaksın zaten..Ama sol öne Dia yerine Stoch'u koymak gerekiyor bana göre..Dia hazırlık kampının yıldızıydı ancak lige çok kötü başladı..Stoch'un oynaması gerektiğini diğer maç yazılarında da yazdım hep..Stoch ve Dia farklı özelliklere sahip oyuncular ve şuan Stoch'un özelliklerine daha çok ihtiyaç duyuyorsun..

Ayrıca her ne kadar bu konuda çoğunuz bana katılmasa bile ben Cristian-Gökay ile başlayıp oyunu geride kabullenme taraftarı değilim..Koy Sezer'i Cristian'ın yanına..İki tane defansifle oynamanın bir anlamı yok ki..Topu rakip kaleye yığamadıktan sonra Semih'i yoksay zaten..Ki çok formsuz bi de ona uygun top oynamıyorsun..

Eksikler o kadar can sıkıcı ki şu tip maçlarda en çok ihtiyaç duyabileceğin Bienvenu'ye yer açamıyorsun..Hani belki Bekir-Bilica yapabilirsin ama Ömer Şişmanoğlu ve Amrabat gibi adamları Bilica gibi bir oyuncunun sertlikle sindirmesi ile Bekir'in gölge markajı arasında fark olabilir..

Ziegler'i kes , Caner'i beke at , sol öne Uğur'u koy , Bienvenu ilerde oynasın formülü var ama Caner son 2 maçın bana göre en iyilerinden biri ve beke kayınca performansı düşüyor..O da bir risk..Bu nedenle hoca ve Alex , Semih'e son bir şans daha verecek gibi gözüküyor..

Hasan Ali - Pekarik - Eren ve Khizanishvili savunma dörtlüsü , forvet hattı için söylediğimizin tam tersi ligin en başarılı defans hatlarından biri bana göre..Bu dörtlüyü kırabilecek en büyük silah yine Alex olacaktır..Adam eksilterek yakalayacağı pozisyonlar , duran toplar ve uzaktan şutlar için yine kaptanın ayaklarına bakacağız..

Çok zor bir maç olacaktır..Takımın resmen yarısı yok ve oynayacak kadronun çoğu oyuncusu formda değil..Aykut Kocaman'ın tercihlerine ve rakibini iyi etüd ettiğine inanıyorum..Bakalım takım yarın nasıl bir reaksiyon ortaya koyacak..

Hiç yorum yok: