23 Eylül 2011 Cuma

Kayserispor :0-1: Fenerbahçe / Viraj Dönüldü

11.gününde 4.maçına çıkıyorsun..Takımında geçen senenin ilk 11 oyuncularından sadece 4 tanesi (Volkan-Yobo-Cris-Alex) sahada.. Sakatlardan belini doğrultamamışsın ve Kayseri deplasmanındasın..

Tüm bunlara rağmen 6.dakikada son maçların en iyi oyuncusu Caner ile gelip golü buluyorsun..Hemen detaya inelim burda , ben hep şunu yazıyorum orta ikilide 2 tane savunma ağırlıklı oyuncuyla çıkmamak gerekiyor maça..Atılan gole bakın , Alex tüm maç boyu tekrarını yapamadığı şekilde oraya desteğe gelen Cristian'a topu atıyor , Cristian güzel bir pasla topu sola açıyor ve Caner golü atıyor..Burada en kilit rol oraya koşuyu yapan Cristian'ın..

Cristian-Selçuk , Cristian-Gökay tarzı ikililerle bu varyasyonları böyle ayda yılda bir yapabiliyorsunuz işte..

Fenerbahçe ortasahasından gelen 2 Cristian desteği ile 4 haftada 2 maç kazandı..İlk hafta Ordu , şimdi Kayseri..Her zaman bahsettiğim olayın ne kadar önemli olduğu belki şimdi daha iyi anlaşılır..

Yarın Emre geldiğinde bunları söylememize zaten gerek kalmayacak ancak Aykut hoca bana göre bu süreçte Cristian'ın yanına o bölgeye Sezer'i koymalıydı..

Neyse 6.dakikada öne geçiyorsun ve sonrası ızdırap dolu bir 90 dakika uzatmalarla birlikte..Ordu-Manisa ve Kayseri maçları..Hep aynı sorun..Topu ön alanda tutamamak , ortasahayı öne taşıyamamak,kanatlardan bindirememek..

Futbolun ofansif anlamda gerektirdiği hiçbirşeyi yapamıyorken 4 maç sonrasında 10 puan ile lider olmayı sağlayan tek şey yılların getirdiği bir gelenek olan , kapandığında iyi oynayan Fenerbahçe savunması..

Aslında savunma oyuncuları açısından maçlar iyi geçiyor ancak rakipler çok rahat uzaktan şut çekiyorlar..4 hafta boyunca böyleydi..

Kayseri golü yedikten sonra hemen bir baskı koyamadı..İlk yarı tek denemeleri soldan Amrabat ile geldi..Santana ve Ömer kayboldu gitti..Beklerini hücuma çıkartamadılar..Özer ve Caner çok koştu ve alan vermemeye çalıştılar ancak özellikle Özer'in maç boyu boş işlerden başka bir iş yapmadığını söyleyemeyiz..

Fenerbahçe'de bir tedirginlik ve korkaklık var yazının başında yazdığım nedenlerden ötürü..Futbolcuların kafasında 'şu 4 maçı bir şekilde atlatalım' mantığı var belli..

İkinci yarı Kayseri iyice oyunun kontrolünü ele geçirdi ama maçtan önce yazdığım gibi hücum hatları güçlü olmadığından ötürü Fenerbahçe kalesinde etkili pozisyonlar yakalayamadılar..Sadece Amrabat delmeye çalıştı ancak Orhan ve Yobo onu kademeli olarak iyi savundular..
Yobo ve Cristian maçın yıldızları..Yobo bir numara..Ordu maçında da yaptığı hataya rağmen sahanın en iyilerindendi..Lugano'nun gidişinin ardından savunma lideri Yobo oldu ve o da bu rolün farkında..Yobo'nun bu performansı takım için çok önemli..

Ziegler-Caner ve Orhan-Özer kanatları hiç ama hiçbirşey yapamadılar..Daha önceleri de bu konularda konuştuğumuz gibi bu halleriyle bu kanatlar sadece savunma ağırlıklı olabilir..Sağ taraf Gökhan-Mehmet , sol taraf ise Ziegler-Stoch/Dia olunca işler değişir..

Alex - Bienvenu ikilisi çok etkisiz kaldı..11 günde 4 maça çıkan kaptanın dinamik olması hayalcilik olurdu..Yine de hücum hazırlıklarında top mutlaka Alex'in ayağına değmeli bunu tekrar gördük..Bienvenu ise hiç top alamadı , aldığı zamanlarda Guiza'yı andıran çaresiz pozisyonlarda topla buluştu..

Fenerbahçe geçen senenin ikinci yarısında ortaya koyduğu tempolu,baskılı ve hücumda çoğalan futbolundan çok uzak ancak dediğim gibi takımın yarısı eksik durumda ve bu futbol mutlaka pozitife doğru evrilecektir..Özellikle Emre'nin ve yabancı sınırı açısından Serdar'ın takıma katılması çok önemli..

Girdikten sonra gösterdi ki , Sezer bu takımda daha çok süre alabilir..Gökay için Twitter'da çok uçuk yorumlar yapılmış..Bana göre sahanın en kötülerindendi Özer ile birlikte..Bir kere pozisyon bilgisi neredeyse sıfır..Neredeyse yürüyerek çalım yiyecek..Ayrıca çok daha baskılı ve mücadeleci oynaması gerekir bana kalırsa..Yine de çok yüklenmeyelim , umarım daha iyi olur..

Kayseri sezona iyi başlamasa bile zor bir deplasmandır..Fenerbahçe çok zor bir dönemde yakalandığı Gaziantep ve Kayseri deplasmanlarını defterden sildi..Tüm rakipleri buralara gelecekler ve karşılarında daha iyi rakipler bulacaklar..

Şimdi oyuncuların çok iyi dinlenmesi gerekiyor..Gelecek hafta Belediye karşısında kadro olarak da , hava olarak da çok başka bir takım olacaktır..52.000 azgın Fenerbahçeli önünde Emre ve Mehmet-Selçuk üçlüsünün en az iki tanesinin dahil olacağı bir kadro ile Fenerbahçe futbol olarak bir üst seviyeye çıkacaktır..

Bahsettiğim tüm bu zor dönemi Kayseri'den gelen 3 puan ile kapatmak çok iyi oldu..Dönüp bakıldığında bu tip kötü futbol oynanıp kazanılan maçların değeri daha iyi anlaşılacaktır..

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bienvenue yorumunuzu hiç beğenmedim. Gerçek bir "lone striker" rolünü gayet iyi oynadı. Sürekli top tuttu. Hele Guizavari demek resmen bir emek hırsızlığı olur kanımca. Kaptan ile senkronize olmaları zaman alacaktır. Kumaşı çok iyi bir forvet Bienvenue. Mantalitesi bu kadar kısa süre için de bile oldukça yeterli.