16 Eylül 2011 Cuma

Gaziantepspor :1-3: Fenerbahçe / Bu Bi Takım Oyunu

Gaziantep deplasmanı her sezon bizim için zor olmuştur..Bir de elde bu kadar eksik olunca açıkçası bu maçı muhtemel bir puan kaybı olarak görüyordum maçtan önce..Sahaya çıkan kadro hemen hemen beklenildiği gibiydi..

Hem geçen maç sonradan oyuna giren Caner'in iyi oyunu hem de Dia'nın savunmaya yardım etmeyen etkisiz futbolu birleşince Antep'te maça Caner ilk 11 başladı..Bunun dışında beklediğimiz kadroydu sahadaki..

Maça iyi başladı takım..Kornerde Bilica'nın kafası direği yaladı geçti..Devamında orta sahada kontrol biraz Gaziantep'e geçse de takım savunması yerli yerindeydi ve Gaziantep'in pas trafiğini bir şekilde sürekli engelledi Fenerbahçe..

Ama savunma kısmında işler yolunda giderken orta ikilinin Selçuk-Cristian olmasından dolayı takım ileriye kendini atamıyordu..Solda Caner-Ziegler ikilisi ilk 15 dakika sallanacak gibi geldiler ancak devamına birazdan değineceğim..Sağ kanat ise ofansif olarak hiç işlemezken Bekir-Mehmet bölgesi Antep'e soldan hiç bindirme şansı vermedi..

Ama dediğim gibi takım ileriye birarada çıkamadığından etkili olunamıyordu..Savunma arkasına sarkıtabileceğiniz bir oyuncu da sahada olmayınca Fenerbahçe'nin hücum opsiyonu ilk yarım saatte çalışmadı..

Karşılıklı çalınmayan penaltılar , Popov'un yerden gönderdiği şutun ardından Olcan'ın frikik golü geldi..Takımın hücum organizasyonu bu kadar düşükken ve Antep deplasmanında 1-0 geriye düştüğünde bu takımın geri dönüşü gerçekten muazzam oldu..

Mehmet'in sakatlığından dolayı oraya Uğur'un girmesinin tek mantığı Semih-Bienvenu değişikliği idi..Uğur'un orda Robben performansı vermesi beklenemezdi elbette..Maç boyu çok kötü bir performans sergileyen Uğur'un tek olumlu hareketi Ziegler'in kestiği topu kötü kontrolünün yardımıyla Alex'e asiste çevirmesi oldu..

1-1'i devre bitmeden yakalamak takıma güven ve moral verdi..Zaten kötü değildi ilk yarıda Fenerbahçe ama üretkenliğin çok sınırlı olduğu bir dönemde , duran toptan yenen golle soyunma odasına girmek psikolojikman sıkıntı yaratabilirdi..

İlk yarının özeti , Olcan ve Wagner ile gelmeye çalışan Antep ile aşırı mücadele ve yardımlaşmayla savunmada sıkıntı çekmeyen ancak üretken olamayan Fenerbahçe idi..

İkinci yarıda muhteşem bir Fenerbahçe izledik..Duran top devamında Ziegler'in müthiş kesmesinin devamında Alex'in enfes şutu ile Fenerbahçe 2-1 öne geçti..Cristian kendini biraz daha öne attı..Selçuk arka dörtlünün önünde tek başına kalınca o da orada kesici görevini daha iyi yapmaya başladı..Ziegler - Caner ikilisi savunma/hücum dengesini çok iyi kurdu..

Dia'nın geçen hafta yapamadığını Caner bu hafta yaptı..İçeri katetti , adam eksiltti , oyunu genişletti ve topu tuttu..O bölgede oynayan oyuncu her kim olursa olsun bu saydıklarımı muhakkak yapmalı..Ziegler'i de çok rahatlattı Caner'in bu oyunu..3 günde Ziegler kendine geldi diyemeyiz elbette..Ziegler'in bu maçtaki performansının da kilit ismi Caner'di..
2-1'i ele geçirince Aykut hocadan mükemmel bir hamle geldi ve ne yazık ki geçen hafta kaldığı yerden devam eden Semih oyundan çıkarak Bienvenu oyuna girdi..Bu değişiklikle iş bitmiyor , takımın oyun direncini arttırmak için Bienvenu'yu sola atarak (geçen sene Niang) Alex'i ileriye attı ve Caner'i de ortasahaya yardımcı oyuncu olarak göndererek hem ortasaha-forvet arasına köprü kurdu hem de topa daha çok sahip olmayı sağladı..

Oyun içinde yapılan bu değişiklik , Semih-Bienvenu oyuncu değişikliği kadar önemliydi..Aykut hoca bunları çok iyi yapıyor..

İkinci yarıda Selçuğun geri , Cristian'ın ise kendini biraz ileri atması , Caner'in ve Alex'in oyunu , Bienvenu'nun 2-1'in ardından çok ciddi tehdit olmasıyla birlikte oyun tek taraflı oldu..Gaziantep neredeyse Fenerbahçe kalesine bile gelemedi..

Bu sırada doktor çok nadir yaptığını yaptı ve penaltıyı direğe gönderdi..Ama takım o kadar kendine güvenen ve moralini bozmayan bir modda ki bu penaltının kaçması takımı oyundan düşürmedi bile..

Ziegler'in müthiş bindirmesi , muhteşem ortası ve Bienvenu'dan 'güvercin kafası' ile gelen gol de bu mücadele ve isteğin kaymağı oldu..
Bienvenu , transfer olduktan sonra yazdığım gibi çok önemli işler yapabilecek bir oyuncu olduğunu yine gösterdi..Attığı goldeki vuruş stili , yaptırdığı penaltı , dar alanda attığı çalımlarla takıma çok katkı vereceğini gösterdi..

Takım çok istekli ve mücadeleci..Asla maçı bırakmıyor oyuncular ne olursa olsun..Sağ bekte Bekir , stoperde Bilica , sol bekte 2 günlük Ziegler , orta ikili Selçuk-Cristian , sol önde Caner , sağ önde Uğur ile Fenerbahçe Antep deplasmanında elini kolunu sallayarak maç kazanıyor..

Bu bi takım oyunu diyodu hani Hido..Fenerbahçe için geçerli işte bu sözler..Bu takım yaşadığı sürecin ardından bu karakteri ortaya koymaya devam ederse herşey daha güzel olacak..

Asıl davayı elbette unutmadık..Alınacak hiçbir galibiyet , hiçbir kupa başkan ve yöneticilerimizin içeride olmasından daha önemli değil..Bu sene birşey beklemiyoruz dedik , lanet olsun liginize dedik..Bizim tek amacımız saha içinde ve saha dışında gereken cevapları herkese vermek..Bu galibiyetler futbolcularımızın sahadaki cevabı , yarın öbürgün Kadıköy tribünlerinden bizde gerekli cevapları vereceğiz herkese..

Hiç yorum yok: