12 Eylül 2011 Pazartesi

Fenerbahçe : 1-0 : Orduspor / Kazanma Alışkanlığı


Uzun zaman sonra neticesinde puan olan bir maçı yazmaya başlamak güzel gerçekten..Her ne kadar çok sıkıntılı dönemlerden bugünlere gelsek bile , bugün sadece saha içine odaklanarak alışıldık heyecanı , stresi , sevinci , sıkıntıyı yaşamayı bile özlemişiz..

Maçın seyircisiz olması , Fenerbahçe'nin mevcut eksikleri ile birleşince çok iştahlı olmalarına rağmen tedbirli oynamak zorunda kalacak bir Fenerbahçe bekliyordum maçtan önce..Fakat hesap etmediğim bir maç kondisyonu eksiği hemen göze çarptı..

Kadroya bakınca Volkan'ın önünde bu sene belki bir kez daha birlikte izlemeyeceğimiz bir dörtlüyü görüyoruz..Sağ bek rotasyonunun 3.oyuncusu Bekir tüm iyi niyetine rağmen o bölgede vasat performansa bile çıkamıyor..Göbekte Yobo-Bilica ikilisi üzerine düşeni yaptı..Solda Ziegler ilk maçının verdiği koordinasyon eksikliğinden dolayı göze batmadan sade bir oyun ortaya koymak istedi..

Orta dörtlünün sağında Mehmet vardı..Bugün bir kez daha şu anlaşıldı ki,Mehmet'in performansı Gökhan Gönül ile %100 doğru orantıda..Hem hücum hem de savunma açısından..Çünkü Gökhan veya Gökhan tarzında bir oyuncu arkasında olmadığı zaman ne çizgiden bindirme yapabiliyor ne de içeri katetebiliyor..Mehmet'in kafasının ve oyununun rahatlaması için arkasında mutlaka Gökhan'ın olması lazım..

Orta ikilide Selçuk ve Cristian vardı..Selçuk bana göre çok kötü oynadı..Hazırlık kampının en öne çıkan isimlerinden biri olduğu söyleniyordu Selçuk Şahin'in..Sanırım hoca da bu kadar eksik varken ona formayı vermeyi uygun gördü fakat burada şöyle bir problem var..Orta ikilide sistemin prensibi gereği bir geriye dönük bir ileriye dönük oyuncu seçmen lazım.. (İdeali iki tane çift yönlü ortasahadır elbette ancak kadroda buna uygun tek isim Emre) Yani Cristian'ın yanına Sezer Öztürk gibi pas alışverişini arttıracak , dikine oynayabilecek , katedebilecek ve bu akşam ki Fenerbahçe'nin en büyük problemi olan ileride top tutma sorununu çözebilecek bir tercih olabilirdi..

Sol önde Dia'nın ve ileri de Alex ve Semih olmasını bekliyorduk zaten..

Orduspor çok cesur ve sistem oturduğu zaman çok iddialı olabilecek bir kadro kurmuş..Gol atacak çok fazla oyuncuları var öncelikle..Fatih-Culio-Stancu-Dalmat dörtlüsü takım oturduğu zaman çok can yakar..Culio gibi oyuncular her Anadolu takımına lazım..Fenerbahçe eksiksiz ve fit bir şekilde sahaya çıksa şu Orduspor'u 4-5'lik yapabilirdi ancak bu akşam ki takım bunu yapamadı..

Neden yapamadı..?

1) Savunma dörtlüsü idealin uzağında ve birbirine alışık olmayan oyunculardan kurulu olduğu için takım oyunu ne savunmadan kurabildi ne de iki bek hücuma destek verip , oyunu açabildi..

4-4-1-1 sisteminde bek oyuncularının takımın hücum performansında ne kadar kritik role sahip olduklarını geçen sene Gökhan - Andre ikilisinin gol-asist ve hücuma kattıklarını gözününüzün önüne getirerek değerlendirebilirsiniz..

2) Orta dörtlüde vasatın üzerine çıkan tek isim Cristian idi..Mehmet sağda verim veremedi yukarıda yazdığım nedenlerden..Selçuk dediğim gibi vasata bile çıkamadı böyle olunca kendini de stoper ikilisinin kucağına bırakarak takımı da geri çekti..

Dia çok çok kötü..Dia'nın kötü hali ne yazık ki çekilmiyor..İyisi takımı uçuruyor , kötüsü oynadığı kanadı komple bitiriyor..Ziegler'e hiç yardım etmemesi Ziegler'in de performanısını ciddi anlamda azalttı..Dia'dan ziyade topa sahip olunması gereken maçlarda bunu Dia'ya göre daha iyi yapan Stoch'a şans verilebilir..

3) Semih çok kötüydü.. Alex gibi artık kendisinin tuvalete bile ne sıklıkla gittiğini bilen bir adamla oynarken Semih'in bu kadar donuk ve güçsüz olmasına canım sıkılıyor..Elbette maç kondisyonuna gelince düzelecektir ancak bu tip maçlarda Semih'e çok ihtiyaç var..Ne top tutabildi , ne top dağıtabildi ne de formda bir Alex'e rağmen gerekli koşuları yapıp , kaptandan pas alabildi..Fenerbahçe'nin kötü oyununun sebepleri ana başlıklarıyla bunlardı bana göre..Volkan-Yobo-Cristian ve Alex Fenerbahçe adına maçın iyileriydi..Alex'i çok hazır ve istekli buldum..Birebirde rakiplerinin üzerine gidiyor ve sanırım bir pozisyon haricinde tüm birebirlerde rakibini eksiltti..Böyle bir Alex varken Semih-Dia ikilisinin Alex'e destek olmamaları çok kötü..

Orduspor maç boyu daha net pozisyonları bulan taraf oldu..Fatih'in kaçırdığı inanılmaz golü Fenerbahçe yeseydi , çıkartamayabilirdi..Kendi yarısahasının ilk metrelerinde Orduspor'un oyununu bozmaya yönelik hamleyi yapamadı Fenerbahçe..

İkinci yarıda da etkisiz oyun devam etti..Semih'in sol plasesi , Alex'in müthiş röveşatası ve Caner'in şutu gol olabilecek pozisyonlardı fakat bu pozisyonlar bile organize ataklar sonucu oluşmayan pozisyonlardı..
Bienvenu için bir iki şey söyliyeyim..Genel olarak beğendim fakat geldiği zamanda yazdığım üzere tercih problemleri var sanki..Mesela bir pozisyonda içeri katetmesi gerekirken topu kafasıyla dışa doğru dürttü ve tehlikeyi azalttı..Bunlara çalışması gerek..Daha önceden de dediğim gibi Aykut Kocaman gibi bir hoca ve Alex gibi bir liderle zamanla neyi nasıl yapması konusunda daha doğru tercihler yapacaktır..Topu tutabilen ve topla birlikte katedebilen bir oyuncu olduğunu yarım saatte gösterdi..Niang'ın gençliği benzetmesi bana kalırsa hakikaten uygun Bienvenu için..

Golden sonra futbolcuların başkana verdiği destek çok güzeldi..Başkanın maçları Metris'ten izlediğini duyduk ve ayrı bir mutlu olduk..O da bu destekle çok duygulanmıştır mutlaka..Ve elbette muhteşem taraftar , 10.000'e yakın taraftar stad çevresinden müthiş bir destek verdi ve televizyondan çok net duyuldu tüm tezahuratlar..Ben 7 gibi stadın ordaydım , kalabalık müthişti hakikaten..

Sonuçta gol yemeden , bu kadar kötü futbola rağmen , seyircisiz oynadığın açılış maçından kayıpsız çıkmak önemliydi..Cuma günü Gaziantep maçına bu kadro ilk 11 çıkarsa kazanmak çok zor..En azından Gökhan ve Emre'nin oynaması gerek oradan galibiyetle dönmek adına..Aykut Kocaman'ın da bu akşam her türlü negatif etmene rağmen bu kadar donuk bir oyun beklemediğinden eminim..O da gereken uyarıları ve düzenlemeleri hafta boyu yapacaktır..Takıma ve hocaya güveniyorum..

Hiç yorum yok: