15 Ağustos 2011 Pazartesi

Cesc Fabregas ve Yeni Barcelona Düzeni


Yılan hikayesinde mutlu sona nihayet ulaşıldı..Fabregas alt yapısında yetiştiği Barcelona'ya geri döndü..

Fabregas'ın ne kadar özel bir oyuncu olduğuna dair bir iki özelliğinden bahsedeceğim..Şöyle ki günümüz futbolunda artık en az 2-3 bölgede oynayabildiğiniz oyuncular değer kazanmış durumda..Ülkemizde de buna örnekler izliyoruz hep..

En basitinden Mehmet Topuz bu ülkede sağ bek-ön libero ve sağ ön oynayan bir oyuncu..Dünya futbolunda da oyuncular kendi kariyerleri için sürekli farklı mevkiilere de adapte olmaya gayret gösteriyorlar..

Fabregas bu örneklerden ayrı bir isim..Kendisi için yapabileceğimiz tek tanımlama var ; Orta saha oyuncusu..Demek istediğim şu,ne defansif orta saha ne de ofansif..Fabregas orta sahanın ortası..Onun futbol zekası,oyun görüşü,pasları,şutları onu oynadığı takımın maestrosu yapıyor..Çok özel bir oyuncu bu nedenle Fabregas..Onun tarzına yakın oyuncu göstermek çok zor..Xavi ve Iniesta bile hücum yönü ağır basan oyuncular..Fabregas herşeyin ortası..

Arsene Wenger aslında onu ilk önce defansif orta saha olarak denedi..Fabregas çok iyi bir kesici elbette değildi fakat orta sahanın gerisinden oyunu kuruşu ve milimetrik pasları Arsene Wenger'in onu bu sefer forvet arkasına çekmesiyle sonuçlandı..Fabregas 2007'den itibaren forvet arkasına geçti ve bu sefer hücum yönüne gol ve asistleriyle Arsenal'i yarışta tutan en önemli isim oldu..

Fakat Wenger'de daha sonra yukarıda bahsettiğim gibi Cesc'den tam bir orta sahanın ortası olarak yararlanmaya başladı..Fabregas'ın %100'ü bu şekilde ortaya çıkıyordu..

Fabregas tam bir lider..Oyundan koptuğunu , top almadığını çok zor görürsünüz..Her zaman oyuna bu kadar konsantre kalması ve topla buluşmadan önce biraz sonra ne yapacağının kararını vermiş olması onun Barcelona alt yapısında kazandığı bir özellik olsa gerek..

Yıllardır konuşulan nikah bugün kıyıldı..Peki yeni Barcelona düzeni nasıl olacak..?

4-3-3'ün orta üçlüsünde kullanılabilecek bir Xavi-Iniesta-Fabregas var elinizde şuan..Fakat bu üçlünün kesici özelliği yok..Bunlar topa sahipken rakibi ruh hastası ederler ama işin mutlaka savunma yanı var..

Barcelona bile olsanız orta alandaki pis işleri yapacak bir oyuncuya ihtiyacınız var..Sergio Busquets'i dünyada hiçbir takım transfer etmek istemeyebilir ama o kariyerini Barcelona'da tamamlayacak kadar uzun seneler Barcelona'da oynayabilir bu nedenle..

Yarın kulübede dün stoper oynayan Mascherano-Busquets-Thiago Alcantara-Keita gibi isimler var..Xavi-Iniesta'yı kesmek mümkün değil..Hani Iniesta'yı dün Villa'nın yerine at diyeceğim ama orada da Villa-Messi-Sanchez-Pedro-Afellay gibi bir beşli var..

Geniş kadro kurmak elbette önemli..Rakibin Real Madrid'in orta sahası yukarıda saydığım Barcelona'dan bile daha kalabalık ancak Barcelona Fabregas'ı ilk 11'de oynatarak savunma kısmını nasıl kotaracak onu merak ediyorum..Belki de Guardiola'da Fabregas'ın ilk Arsenal yılları gibi ondan savunmaya yönelik bir orta saha oyuncusu yaratacak..

Birkaç hafta sonra bu iş şekillendiğinde daha iyi yorum yapabiliriz..Şimdilik bende merakla bekliyorum..

Yeniden hoşgeldin Cesc..

Hiç yorum yok: