4 Temmuz 2011 Pazartesi

Kimse Başa Çıkamaz..


Çok gizli şike soruşturması varya hani..Aslında bu soruşturma o kadar da gizli değilmiş..

Mesela CNN Türk muhabiri Ekrem Açıkel 1 hafta önce twitter hesabından :
' Önümüzdeki günler sıkı operasyonlara gebe...Siyasi anlam katılmasın diye ertelenen herşey için harekete geçme zamanı...'

diyebilecek kadar bu duruma hakimmiş..Aynı Ekrem Açıkel o kadar başarılı bir gazeteci ki dün Cnn Türk'e bağlanıp Emenike'nin hikayesini anlatıp anlatıp en sonunda yine de isim vermeyelim şimdilik diyebilecek kadar futbola ve zekaya uzak bir kişilik..

Bu süreçin ağırlığı ve odak noktası kesinlikle Fenerbahçe ve siyaset üzerinedir..Ağzı yanacak başka kulüpler ve bireyler de olacaktır muhakkak ancak kesin olan birşey varsa bu işlerin bugün gerçekleşiyor olmasının tek nedeni 2010-2011 şampiyonunun Fenerbahçe olmasıdır..Buna taraflı,tarafsız kimsenin itirazı olmaması da aslında konuşulması gereken ayrı bir konu da neyse..

Süreç mevcut iktidarın çoğu konuda olduğu gibi bu konudaki usta bekleyişi ve adımlarıyla başladı..Gelen destansı şampiyonluğun ardından bu konu sıcakken ve Trabzon camiası deliler gibi ağlarken , onların ağzına bir parmak bal çalındı ve susturuldular..Belki de çok perde arkalarında 'Bekleyin zamanı geliyor' diyerek güvence bile verildi onlara bugünler için..Ne de olsa işin temelinde Recep Tayyip Erdoğan ve Zekeriya Öz vardı..Trabzon camiası anlamsız ve dayanaksız isyanlarını dile getirirken onlar bekledi..Trabzon mitinginde halkın gönlünü aldı , oyları güvenceye aldı..

Seçimler bitti..%50 sağlandı..Ülke üzerindeki hakimiyetleri su götürmez bir hal aldı..Şimdi hesaplaşmalar başlamalıydı..Ekrem Açıkel gibi vasat bir gazetecinin bile haberi olduğu (gerçi bugünün Zaman/Taraf gazeteleri başta olmak üzere birçok gazeteye bakıcak olursak medya için bu gelişmeler çok şaşırtıcı olmadı..Ustaca hazırlanmış senaryolar ve hikayelerle Fenerbahçe'yi yerin dibine sokmaya hazır bekleyen bir medya var şuan) soruşturmaya start verildi..

Başbakanın Aziz Yıldırım ile bir şekilde arası açıldığı (kalem veya arazi konusu söyleniyor) ve bu nedenlerle Aziz Yıldırım'ı defterden sildiği söyleniyor..

Fenerbahçe bu ülkenin hiç ama hiç şüphe götürmez ki en büyük sivil toplum örgütüdür..Fenerbahçe'nin kenetlendiği zaman yaşadığı birlik-beraberlik ve inanç bu ülkede başka hiçbir kurum/kuruluşun kenetlenmesine benzemez..Fenerbahçe Türkiye'dir sözü o yüzden çok doğrudur..Fenerbahçeli mutluysa esnaf mutludur , gazete sahibi mutludur , digitürk mutludur..He bakalım yarın öbürgün boykotlar başladığında bu gazete sahipleri ve digitürk ne yapacak o da ayrı..

Aziz Yıldırım'ı bitirme operasyonu bu..Ve dediğim gibi bu aslında çok gizli birşey değil..Senaryo birileri tarafından muhteşem yazılmış..Aziz Yıldırım'ın ardından Fenerbahçe'nin başkanı dediğimiz Mehmet Ali Aydınlar birden federasyon için tek adam oluyor , Mahmut Özgener üzerinde ağır bir baskı olmamasına rağmen adaylıktan çekiliyor , Mehmet Ali Aydınlar'a federasyon yolunu açarlarken , Fenerbahçe kapısını kapatıyorlar..

Aziz Yıldırım'ın soruşturmada avukatına dedirttiği 'siyasi içerikli kitap' herşeyin özetidir aslında..Bu ülke ne yazık ki bir polis devleti oldu artık..Aziz Yıldırım gibi bir gücü sabahın 7'sinde yatağından kaldırıp götürmek aslında bugün Fenerbahçe ile ve Aziz Yıldırım'la dalga geçen herkes için de bir gözdağıdır..Bunun hala farkında olmayan sığ beyinler dalgalarına devam edebilir..Onlara Martin Niemöller'in unutulmaz sözlerini armağan edelim..

"Naziler Komünistleri götürdüklerinde sustum. Çünkü ben Komünist değildim... Sendikacıları götürdüklerinde sustum. Ben sendikacı değildim... Sosyalistleri içeri aldıklarında sustum. Ben Sosyalist değildim... Yahudileri tutukladıklarında sustum... Çünkü ben Yahudi değildim... Sonra benim için geldiler. Ve artık ses çıkaracak kimse kalmamıştı."

Bahsi geçen iddialar mantığa uymuyor..Fenerbahçe gibi özellikle ligin ikinci yarısında yokuş aşağı inen kamyon gibi önüne geleni deviren bir takımın ligin bitimine 10 hafta kala evinde oynadığı Konya maçını alacağına mı inandıracaklar beni..?Son 6 hafta oynanan 4 maçı tek farklı kazandı bu takım..Gaziantepspor maçını hepimiz hatırlıyoruz..Hakem kararlarından , rakip oyuncuların maça bakış açılarına kadar..Eski Fenerbahçe'li Olcan bile takımı 10 kişi kaldığında avaz avaz 'Haydi bırakmıyoruz haydi' diye anırıyor..Aynı Gaziantepspor'un Trabzon deplasmanında oynadığı muhteşem futbolda cabası..

Karabükspor maçına ne demeli..?Kendi takımlarından çok Trabzonspor lehine bağıran bir kitle önünde alınan zor galibiyet..Kaleci Tomic 90+3'te Fenerbahçe kalesinde gol arıyordu..Aynı Karabük son hafta nasıl oynamıştı hepimiz biliyoruz..

Peki ya Sivas maçı..?Ömrümüzden ömür götüren Sivas maçı..?Soruşturmada adı geçen Korcan'ın 90+3'te kendi yarısahasının ortasından arkadaşlarına ileri çıkın diyerek Fenerbahçe kale sahasına topu şişirdiği an biz artık tırnakları değil parmaklarımızı kemirir olmuştuk..

Tüm bunlar olurken işin enteresan tarafı maçlara baktığımız zaman şike/teşvik varsa eğer bunu yapan Fenerbahçe değil Trabzonspor dedirtecek maçlar oynadı rakibiniz..Buca'ya Umut Bulut'un attığı Avea reklamı neydi öyle..?Gaziantep ve Karabük maçları..?

Ama bir konuda Fenerbahçe bir cepheyse eğer , bu ülkede haksız olan taraf her zaman Fenerbahçe'dir..Herkes üzerine çullanır , herkes yerin dibine sokmaya çalışır..Bu böyle geldi böyle gidiyor..

Fenerbahçe taraftarı için takımına duyduğu sevgi,bağlılık her türlü ideolojiden üstündür..Bunu da tüm Türkiye yakın gelecekte görecektir..Fenerbahçe ile kimse başa çıkamaz..Fenerbahçe büyüklüğünden asla birşey kaybetmez sonuç ne olursa olsun..Fenerbahçe öyle bir camia ki yarın ne olursa olsun dün olduğu yerden daha yükseğe çıkmayı bilecektir..

Fenerbahçe bu ülkenin en büyük sivil toplum örgütüdür..Kurulduğu günden beri kime,neye hizmet ettiği bellidir..Hiçbir zaman kurulurken benimsenen düşünceler ayaklar altına alınmadı bundan sonra da alınmayacaktır..Hiçbir zaman cemaatin , tarikatların yuvası olmadı bundan sonra da olmayacak..Bu takım gerekirse 3 alt lige düşürülsün ama özünü kaybetmesin biz bağrımıza taş basar bu kulübü en tepelere yine taşırız..

Bugün karşılarına Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütünü alanlar günü gelince bunun cevabını en sert şekilde elbette alacaklardır..

Fenerbahçe'nin 'o eli lavaboya sokamadığı ' hiç görülmemiştir,bundan sonra da görülmeyecektir..

9 yorum:

burakcelik dedi ki...

selamlar..

Bu konuda bir şeyler karalamadan önce şöyle bir nete bakayım insanlar neler yazmış diye diyordum ki bu yazıyı gördüm... Tebrik ediyorum neredeyse tamı tamına aklımdan geçenleri yazmışsınız.

Eklemek istedigim bir iki şey var onları da yazayım. Eğer benim takımımın yöneticileri bu şekilde bir suça bulaştıysa ve futbolcuların ve Aykut Hoca'nın emeklerine yazık ettiyse, herkesten önce Fenerbahçe taraftarı onların yüzüne tükürecektir bundan kimsenin şüphesi olmasın. Lakin eğer Fenerbahçem aklanırsa medyada ve sosyal medyada bu kişileri şimdiden suçlu gösterenler özür dileyebilecek, hatalı olduklarını kabul edecekler mi?

Son olarak da eğer şike yapıldıgı sabit çıkar da bir alt lige düşürülürsek ben bir Fenerbahçe taraftarı olarak buradan söz veriyorum ki , takımımı her zamankinden daha fazla destekleyeceğim, maçlara devamlı gitmeye çalışacağım, her ay gücüm yettigince en az bir lisanslı ürün alacagım, ve Fenerbahçemin eskisinden de güçlü hale gelmesi için elimden gelen her şeyi yapacagım. Bütün Fenerbahçe taraftarının da benim gibi düşündügünden açıkçası şüphem yok. Bunu da buraya not düşmüş olayım.

Adsız dedi ki...

doksanların ortasında bu ülkede tek takımlı bi sistemin temelleri atıldı ve bu takım da tabiki galatasaraydı,haluk ulusoy,mehmet ağar ve mesut yılmaz bu projenin görünen kişilikleriydi,zamanla bu proje doksanların sonunda meyvelerini vermeye başladı ve sonunda bi avrupa kupasıyla aslında beklenenden de erken sonuç verdi.o zamanlar bunlar futursuzca eğlenip coşarken biz hala içimizde tesisleşmenin,kurumsallaşmanın ne demek olduğunu tartışıyorduk! velhasılı her batıl proje gibi buda erken bunamaya girdi ve sert düşüşüyle aslında herkese ders oldu! ondan sonraki süreç hızla bizim lehimize sonuçlar vermeye başladı herşeyden önce artık kulübümüz para kazanan,profosyoneller sayesinde iyi yönetilen,kurumsal kimliğiyle diğerlerine örnek olan bi kulüp haline geldi,artık sıra sportif başarılara gelmişti ki(geçen sene planlanan ama şampiyon olamadığımız için askıda bekletilen) bu operasyon devreye girdi ve rakiplerimizle asıl şimdi makası daha çok açmamız engellendi(aslında daha detaylandırabilirdim ama şimdilik bu kadar diyorum) saygılar(mustafa)

Bolat dedi ki...

cok güzel yazmissin eline saglik

Adsız dedi ki...

BEN VE ÇEVREMDEKİ HER FENERBAHÇE AŞIĞI BU HAKSIZLIĞA KARŞI YAPILACAK HER TÜRLÜ BOYKOTA SONUNA KADAR VARIZ YENENE KADAR DEĞİL ÖLENE KADAR FENERBAHÇE

juvenal dedi ki...

imamın ordusuna teslim olmayacağız.

rüzgar dedi ki...

selamlar...Fenerbahçeye karşı kasıtlı çok büyük operasyon yapıldığı düşüncesindeyim..Acaba Galatasaraya yapabilirlermiydi çok merak ediyorum!Fenerbahçenin aldığı başarılı sonuçlar_gelişmesi_büyümesi daha da büyümesi karşı konulamayacak kadar tehdit unsur yaşatması diğer kesimi çok rahatsız etmiş durumda..hemen hemen bütün kanallarda fenerbahçeye karşı infaz politikası yapılmakta..asla tarafsız değiller zaten fenerbahçe spor kulübü de yayınların durdurulmasını talep ettiki haklı da..son olarak cnn türkten amatör gazeteci olan Ekrem Açıkelin çok güzel showlarını izliyoruz..herşeyi konuşmuşsun fenerbahçe aleyhine isim konuşmak yanlış oluyor müthiş bir zekaya sahip kardeşimiz kendisi..GİZLİLİK İLKESİNİ resmen zedelediler_SUÇ UNSURU sayılabilecek birçok görüşe imza attılar..bu arada GÜLENGÜL ALTINSAY DA AHMET HAKAN önderliğinde Ekrem Açıkele çok iyi destek oldular desek yeridir..teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Bize biz Fenerbahçe taraftarına yazıklar olsun ya.LUBE AYAR'ın ifadesiyle Fener taraftarı otur sıfır .Bu klübü 13 yılda büyütüp koca bir dev haline getiren başkanımızı muğlak ifadeler bakarak yalnız bıraktık.Demek ki dev falan değilmişiz,demek ki koca bir balonmuşuz.Birini Sevmek bencilliktir: Çünkü, Bunu Diğerlerini Harcayarak Yaparsınız.İşte bu ADAM da bunu yaptı sadece Fenerbahçesini sevdi diğerlerini harcayarak.Ama biz onu yalnız bıraktık.

Black Stocking dedi ki...

Herzamankin den daha .ok destekleyelim FENERBAHÇE mizi. Benim için Fenerbahçe şu veya bu yöneticinin malı değildir. Fenerbahçe, şu veya bu şahsın hareketleri, davranışları değildir. O yüzden bu işin sonu küme düşmek bile olsa da birşeyler yapalım. Sahipsiz olmadığını gösterelim tüm dünya ya . ayağa kalkış dik duruş neymiş görsün cümle alem...

Adsız dedi ki...

yaklaşık 60 yıllık lig tarihinin tüm pisliğini fenerbahçeye ihale etmek ve başkanını bitirmek üzere yola çıkanlar size sesleniyorum...

fenerbahçenin altında kalacaksınız. tepki nedir, boykot nedir, bunları fenerbahçe tüm türkiyeye öğretecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın.