26 Mayıs 2011 Perşembe

Emenike Transferi Üzerine


Sezon boyu konuşulan transfer resmiyet kazandı ve Emenike resmen Fenerbahçeli oldu..Bu transferi en başından beri Aykut Kocaman'ın çok istediği söyleniyordu..Emenike önce Bank Asya'da takımına verdiği katkıyla dikkat çekmiş , ardından süper lig'de çok iyi bir performans ile rüştünü ispat etmişti..

Emenike yırtıcı forvet klasmanının ligimizdeki öncülerinden biri..Niang'dan daha hızlı ve güçlü fakat son günlerin trendiyle söylersek bir Niang değil elbette..Ama çok ekstra özellikleri var..Dediğim gibi çok delici bir oyuncu..Kolay kolay yıkılmıyor..Sezonun ilk yarısında Kadıköy'de attığı gol bu yıkılmamazlığının ve hızının bir göstergesiydi..Yobo'dan çok rahat kurtulmuş ve 25 metre top sürerek köşeden golü bulmuştu..Özellikle Alex gibi bir üstadla oynayacak olması alabileceği toplar konusunda onu çok daha şanslı kılacaktır bu sezon..

Türkiye'de her zaman bu tip oyuncular için söylenen , Anadolu takımlarının kontracı golcüsü kalıbına uyan bir oyuncu değil Emenike..Çünkü tek özelliği bundan 10-15 sene öncesinin gündemdeki golcüsü Preko gibi sadece hızlı olması değil..Emenike kapanan rakibe karşı da çok etkili bir oyuncu..Çok hareketli ve rakibini birebirde geçen bir oyuncu..Zayıf olduğu alan hava topları diyebiliriz..

24 yaşında , iki senedir kendini izleyenlere hayran bırakmış , artık Nijerya milli takımında oynayan bir oyuncuyu almak bence yerinde bir transfer kararıdır..Semih'in ayrılacağı düşünülürse o bölgede Niang tek kalacaktı..Emenike transferine rağmen oraya bir de Mustafa Pektemek alınırsa bomba bir rotasyon oluşur forvette..Emenike'yi Aykut hoca şuan ki sistemde ilk 11 oynatmayacaktır..Ama Fenerbahçe'de bunları konuşmak için henüz çok erken..Volkan-Gökhan-Andre-Yobo dörtlüsünün transferlerinin nasıl şekilleneceğini görmek ve yabancı hakkını buralara doğru kullanmak gerekiyor..

Emenike transferi hayırlı olsun..Fenerbahçe'nin hızlanan futbol stiline ciddi bir katkı daha oldu bu transfer..Stoch-Dia-Emenike ve Niang gibi dikine giden oyuncular bu ligde ne kadar çok iş yapıyor görebiliyoruz..Emenike ve Niang'ın toplam gol sayıları 29 geçen sezon..Ayrıca sadece Niang 4-5 penaltıya neden oldu..

Fenerbahçe transfere yerinde bir hamleyle ve hızlı başladı..Şekip Mosturoğlu bu sezon transferler kampa yetişecek dedi..Zaten Aykut hoca çoktan alınmasını istediği oyuncuları yönetime iletmiş..Kampa tam kadro girmek çok önemli çünkü Fenerbahçe'yi yeni sezonda çok yoğun bir maç programı bekliyor..

Yazıyı geçen sezon Karabükspor ile içerde oynadığımız maçın ardından blogda Emenike için yazdıklarımla noktayı koyuyorum..

''Emenike gerçeği gözümüzün önünde..Bu adam büyük ihtimalle seneye Karabük'de oynamayacaktır..Emenike'yi alan büyük takım da önemli bir iş yapmış olacaktır..Adam bir kere yıkılmıyor..Yobo onu maçın başında birebir almak istedi ama ilk yarıda yenilen iki pozisyon sonrası Yobo'da birebir ile tutulamayacak bir oyuncu olduğunu anladı..

Daha sonra Fenerbahçe savunması Emenike'ye karşı sürekli kademeli savunma yapmaya çalıştı..Televizyonda ne kadar göze çarptı bilmiyorum ancak bir iki pozisyonda da Lugano tatlı sert müdehalelerle Emenike'nin kafasına işlemeye çalıştı ancak hiç yılmıyor adam..Oyunun devamında Selçuk oyuna girdiğinde o bile elinden geldiğince özel olarak Emenike'ye kademe yaptı..''

1 yorum:

f ı R a t dedi ki...

Ben emenike transferini o kadar da değerli görmüyorum. Hele ki 9 milyon avro verilecek bir oyuncu hiç değil. Bilica gibi yedekte çürüyecek büyük ihtimalle. Bu paraya gereksiz bir transfer bana göre.