18 Eylül 2010 Cumartesi

Maça Doğru , Fenerbahçe - Beşiktaş


Fenerbahçe - Beşiktaş maçları genel olarak çekişmeli geçmiştir..İki takımın da son yıllarda birbirlerine karşı aldıkları rahat galibiyet sayısı pek fazla değil..Beşiktaş geçen sene İnönü'de rahat bir maç kazandı bunun dışında genel olarak maçlar oyun olarak da skor olarak da birbirine yakın geçiyor..

Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu durum Beşiktaş'a oranla çok daha hassas ve gergin..Bu duruma Fenerbahçe kendi yanlışlarıyla geldi elbette..Yönetimden başlayan , teknik direktör ile devam eden ve futbolcularda sonlanan bu zincirden Fenerbahçe ciddi yaralar alarak yola devam etti..Futbolda 5.hafta oynanacak bir maçın tamam/devam maçı olması söz konusu olamaz ancak şu bir gerçek ki motivasyon ve kendine güven açısından Fenerbahçe'nin alacağı bir galibiyet , 3 puanın çok ötesinde anlamlar demektir..

Avrupa'da yola veda etmeyi bir şekilde unuttuk artık..Her zaman önüne bakmak zorundasın hayatta..Hele böyle sürekli rekabetin varolduğu alanlarda bir an arkanı dönüp ben ne yapıyorum diye bakarsan önündeki imkanları , işleri düzeltme şanslarını da kaçırırsın..

Fenerbahçe'nin mevcut durumunu şu zamana kadar sıkça yazdık..Düzelmeye dair birşey yazmaya fırsat vermedi takım sağolsunlar..Bu durumda geçen haftalarda yazdıklarımı tekrarlamanın anlamı yok..

Beşiktaş takımı gerek moral gerekse kendine güven açısından yükseklerde geliyor bu maça..Ha onlar çok mu iyi oynuyor derseniz , hayır cevabını veririm ancak dediğim gibi hayatın her alanında olduğu gibi futbolda da önce bazı şeyleri kafaca yapabileceğinize inanmanız gerekiyor..

Fenerbahçe'nin teknik/taktikten öte yarın akşam bu inancı , inançtan da öte bu inancın %100 sahaya yansıması lazım..Bu tip maçlarda rakibine maçın başından vereceğin mesaj çok önemlidir..Fenerbahçe takımı maçın 1.dakikası gerek sahadaki rakiplerine gerekse maçı izleyen milyonlarca insana ' Biz bu maçı istiyoruz ' mesajını vermek zorundalar..Fenerbahçe takımı bu sene herhangi bir maçta bu mesajı ne kendi taraftarına ne sahadaki rakibine veremedi..

İşin mental boyutunu böyle kısıtlayalım..Fenerbahçe'nin yarın sahaya nasıl çıkacağı konusunda bir tahmin yürütemiyorum pek..Aykut Kocaman'ın antrenmanlarda Niang-Kazım ikilisine ileride forma verip klasik 4-4-2'ye döndüğü yazılıyor..O halde elimizde klasik 4-4-2 ve Alex'li 4-4-1 var..

Rakipten giderek ne olması gerektiğine bakalım..Beşiktaş'ın takım olarak zaafı defansın genel yapısı ve defanstan top çıkartırken yaşadığı sıkıntılar..Bana göre Fenerbahçe'nin bu maçta taktiksel açıdan en çok önem vereceği konu Beşiktaş'a karşı sürekli bir baskı uygulamak olmalıdır..Burada Emre ve Cristian'ın iyi olması bile yetmez..Stoch ve Mehmet'in bu maçta ciddi fedakarlıklar yaparak hücum prese destek olamaları gerekiyor..

Beşiktaş'ın Queresma-Guti + çift forvetli hücum hattına karşı Fenerbahçe'nin ne tedbir alacağını düşünmek lazım..Ben açıkçası Mehmet Topuz - Gökhan Gönül kanadının Quaresma'nın yolunu tıkayacağını düşünüyorum..Çoğu önemli maçta bu ikili özellikle defansif açıdan yolu tıkamayı başardı..Zaten yarın oyunun ağırlığı Fenerbahçe'nin sağ kanadı ile Beşiktaş'ın sol kanadı arasında yoğunlaşacaktır..

Mehmet Topuz ve Gökhan Gönül oyun boyunca agresif ve ileriyi düşünerek oynarsa Queresma'lı Beşiktaş soluna bekten destek azalabilir..Bu durumda orada Fenerbahçe üstün duruma geçer..Guti'ye karşı Emre veya Cristian'ın özel bir tedbir ve baskı kuracağını düşünüyorum..Burada stoperlerin de çok konsantre olması gerekiyor..Beşiktaş sağ kanadında kimi kullanacak bilemiyorum..Nihat'ı belki oraya koyabilirler..

Fenerbahçe sahaya Alex ile mi yoksa Alex'siz mi çıkacak kestiremiyorum..Alex ile çıkarsa solda Caner oynayacaktır ama Alex olmadan bir kadro çıkarsa Andre Santos sol bekte yerini alır..Peki Alex oynamalı mı oynamamalı mı sorusuna ne diyorsun derseniz..

Alex'i ne kadar sevdiğimi ve ona ne kadar inanıp , güvendiğimi yazılarımı takip ediyorsanız biliyorsunuzdur..Ancak bana göre Fenerbahçe'nin bu maç yapmaya mecbur olduğu şeyi takım en iyi Niang-Kazım ikilisi ile yapabilir..Beşiktaş'ın zayıf karnı bana göre savunması ve savunma kanatları..Buraları olabildiğince deşmek gerekiyor..Kazım ve Niang ikilisi Semih / Niang ikilisine göre çok daha birbirlerini tamamlayıcı nitelikteler bana göre..Kazım yıpratıcı , zorlayıcı özellikleri Semih'e göre daha güçlü bir oyuncu..Ve gerçekten artık bu şansı bulmaya çok çok ihtiyacı var..Ve kendisi de bu maçın ne kadar önemli olduğunu bilecek düzeyde..

Ayrıca bu iki güçlü ve yıpratıcı forvetle Beşiktaş savunmasını deşmeye başlarsan bu sefer kanatlardan gelecek atakların da anlam kazanır..Stoch / Ekrem karşılaşmasında Stoch'un ciddi bir biçimde öne çıkması ve hatta Ekrem'in önünde oynayacak x bir Beşiktaş'lı oyuncunun bile ciddi savunma yardımı yapmaya zorlaması gerekiyor Stoch'un..

Beşiktaş'ın forvetlerine karşı birbirini tanıyan bilen Lugano-Bilica ikilisi yine çok konsantre olmak zorundalar..Araya top bırakmamak , karambollerde dikkatli olmak zorundalar..Alex eğer oynamazsa Santos'un da sol kenara geçerek ideal savunma dörtlüsünü oluşturacak olmaları başka bir önemli halka olarak dikkat çekiyor..

Beşiktaş yeni yapısıyla topu ayağında isteyen ve oyunu rakip yarı sahada oynamak isteyen bir takım olmaya çalışıyor..Fenerbahçe'de özellikle kendi sahasında oynadığı önemli maçlarda tempoyu ayarlayan ve topa hükmetmek isteyen bir yapıyla oynamaya alışmış bir takım..Burada ortasahayı ele geçirme oyunun bir başka anahtarı olacak..Schuster Ernst - Necip - Aurelio üçlüsünün kaçını nasıl kullanır bilemiyorum ama burada Emre ve Cristian'ın yapması gereken çok önemli işler var..

Fenerbahçe yarın Alex'li klasik 4-4-1-1 ile de çıkabilir..Burada üstte yazılanları komple inkar etmek yerine sadece şunu ekleyebiliriz ki eğer bu takım böyle çıkarsa Alex'in ayağına ve hücumda çoğalmaya bakarız..Çünkü 2 stoperin kucağında Niang'ın kaybolacağı büyük olasılık..E Mehmet Topuz çoğu zaman hücuma sağdan destek konusunda sıkıntı çekerken bir de yarın Queresma nedeniyle hücumda çok ekstra şeyler yapmaya kalkışmayacağını düşünürsek hücumda çoğalmak dediğimiz kavram için sadece Stoch'a sarılır duruma geliriz..Bu da oyunu Fenerbahçe hücumu açısından kilitleyebilir..

Teknik / taktik / diziliş gibi kavramlar maçın kazanılmasında çok önemlidir ancak bana göre özellikle Fenerbahçe açısından bu maçın anahtarı futbolcuların maçı gerçekten çok ama çok istemesi ve herşeylerini sahaya koymalarında yatıyor..Dediğim gibi bu takım bu isteği ve mücadeleyi bu sene hiç ortaya koyamadılar henüz..O nedenle hem taraftarlar onlardan bunu bekliyor hem de kendi açılarından da olması gereken bu..

Günün Fotoğrafı


Guardiola'lı billboardlar Santiago Bernabeu'nun gölgesinde yatıyor..

17 Eylül 2010 Cuma

Serie A Elbette Fox'da İzlenir..


Tüm televizyon kanalları içerisinde spor servisi açık ara en kalitesiz kanal Fox Tv..Gerçekten çok ama çok kötüler..Hani bir tane mi işine değer veren , bulunduğu konumu haketmeye çalışan bir insan olmaz..Gerek yaptıkları rezil spor programları gerekse spikerleri ile izleyenleri futboldan soğutan insanlar çalışıyor..

Zaten Fox tv'nin dizi portföyüne falan da baktığınız da kanalın genel politikasının kalitesizlik ve sıradanlık üzere olduğunu görebiliriz..Tabii izleyen izlesin..

Biz konuya dönelim..Ben genel kanının aksine Serie A'nın oynanan futbol olarak kalitesiz bir lig olduğunu düşünmüyorum..Bu ligin renkleri bana göre büyüklerden daha çok Sampdoria-Palermo-Napoli gibi takımların varlığı ve oynadıkları futboldur..Mesela orta sınıf bir İspanyol takımını bu saydığım takımlar yer..Atletico Madrid veya Villarreal'i Sampdoria karşısına koyun bakalım ne kadar çetin bir maç çıkar ortaya..

Yahu ya da tüm yazdıklarımı unutun..Geçen hafta Fox Tv Serie A'yı ilk kez yayınlarken maç seçimini pazar günü saat 13:30'da oynanan Bari-Cagliari maçından yana kullanmıştı..16'da oynanan birbirinden güzel maçlar yerine 101 denen andaval yarışma programı vardı..Dedim bu hafta düzeltirler bu durumu herhalde..

Şimdi size bu hafta Serie A'da oynanacak bazı maçları ve Fox'un tercih ettiği maçı yazacağım..
Cumartesi 19:00'da Fiorentina - Lazio
Cumartesi 21:45'de Milan - Catania
Pazar 16:00'da Palermo - Inter
Pazar 16:00'da Udinese - Juventus
Pazar 21:45'de Sampdoria - Napoli

Bu maçlardan herhangi biri yayınlasa boş vaktim de izlerim..Ve şimdi Fox'un muazzam tercihi ile sizleri başbaşa bırakıp yazıyı bitiriyorum..

Pazar 13:30'da Bari - Cagliari / Canlı Fox TV'de..Kimseye randevu vermeyin derim ben..

16 Eylül 2010 Perşembe

Günün Fotoğrafı


Anelka'dan milli takım cezasına sinyal..

Milano'dan Gelen Esintiler..


Bazen bir transfer yaparsınız ki o adam gelir ve bütün camiaya umut verir..Varolan tüm kötü gidişi , tüm umutsuzluğu ortadan kaldırır..Takımına küsenleri yeniden biraraya getirir ve uzun zamandır olmadığı kadar takımın performansını arttırır..

Saha içinde olan kısmı ne kadar etkileyeceğini konuşmak konusunda biraz erken ama Zlatan Ibrahimovic transferi Milan'ın yeniden şampiyon olabileceğine olan inancını ciddi biçimde yerine getirmiş görünüyor..Dün oynanan Auxerre maçındaki tribünlerin kalabalıklığı ve coşkusu bunun bir örneğiydi..Inter ile yıllarca lige ve dolayısıyla Milan'a ambargo koyan takımın en güçlü silahı artık senin ellerinde olunca kendine olan özgüvenin artmasından daha doğal birşey olamaz..E buna bir de Pato-Ronaldinho ve Robinho gibi üç 'yaratan' oyuncuyu , bunların arkasına Pirlo-Seedorf-Ambrossini-Nesta-Zambrotta gibi tecrübeleri de ekleyince Milan'ın çok renkli bir takım olmasına şaşmamak gerek..

Dün Auxerre karşısında Zlatan'ın 2 golüyle kazandı Milan..O gollerden sonra gerek takımın gerek taraftarın yaşadığı coşku görülmeye değerdi..Milan geçen hafta Cesena karşısında şok bir yenilgi aldı belki ama takım+taraftar moralleri gayet iyi..Gayet iyi.. :)

Milano'nun diğer takımında işler çok iyi gitmiyor..Ligde Udinese'yi zor geçtiler diyebiliriz..Pek parlak bir oyun oynadıkları söylenemez..Benitez sistemi oturtmayı çalışırken bazı konularda sıkıntı yaşadığını görebiliyoruz..En basit örnek Mourinho'nun Inter'i Twente gibi bir rakipten asla 2 gol yemezdi sanırım..

Chelsea gerek ligde gerekse Avrupa'da tıkır tıkır işlemeye devam ediyor..Takım Avrupa'nın en güçlü kadrolarından ve belki de daha önemlisi en iyi işleyen sistemlerinden biri..Madrid'de ise Mesut fırtanısı esiyor..İspanyol gazeteleri manşetlere iki gol atan Higuain yerine Mesut'u koyuyorlar..Bu performansının devam etmesi bizim en büyük dileklerimizden biri olur onun adına..Jose'nin kafasındaki sistem için hala zaman var..

14 Eylül 2010 Salı

İyi ki varsın..


Doğum günün kutlu olsun büyük kaptan..Seni çok seviyoruz , yerin çok ayrı..

13 Eylül 2010 Pazartesi

Aykut Kocaman / Alex / Fenerbahçe Orta Sahası


Aykut hoca geldiği günden beri taraftarın ona olan bir inancı var..Başarıya olan inanç değil bu bahsettiğim şey..Taraftarın Aykut Kocaman ile en çok inandığı konu Fenerbahçe'nin umursamaz/ruhsuz futbol karakterinin değişeceği yönündeydi..Aykut hoca gerek açıklamaları gerekse yaptığı transfer hamleleriyle aslında Fenerbahçe taraftarını çok mutlu eden hamleler yaptı..Tabii bu hamleler dediklerimin sadece saha dışında kalması bugüne gelmemize neden oldu..Aykut Kocaman teoride düşündüğü hiçbir doğruyu saha içine aktaramadı..

Bir kere en başta yanlış ata oynadı hoca..Bu takımın sorunu Alex De Souza değil..5 yılda 1 kere şampiyon olup 3 kere kıyısından dönerken de , Chelsea'ye son anda elenirken de bu takımın sorunu Alex De Souza değildi..Bu takımın sorunu mücadele etmeyen takım + umursamaz oyuncular kombinasyonuydu..

Kayseri'de Alex çıktıktan sonra Fenerbahçe'de Dia ve Stoch gibi iki çok hızlı oyuncu aynı anda oyundaydı..Fenerbahçe bu haliyle o kadar kötü ki bu durumda bile kendi yarı sahasını geçemedi..İşin Alex ile alakalı olmadığını anlayın artık..Hatta artık en başta sen anla Aykut hocam..Bu takım süper ligin açık ara en temposuz ve yavaş takımı..Hatta şunu bile söyleyebilirim bırakın Türkiye'yi , Avrupa'nın bile en çok geri ve yan pas yapan takımları arasında ilk 10'a girer Fenerbahçe..Hangi lig olduğu farketmez , bloga günde 500 küsür insan giriyor , biri çıkıp lütfen yorum olarak düşsün izlediği hangi takım Fenerbahçe'den daha temposuz ve yavaş oynuyorsa..

Durum böyleyken sorunu Alex'de aramak yerine büyük resme bakmamız gerekiyor..Fenerbahçe savunmasının ideali nedir..?Gökhan - Lugano - Yobo - Andre Santos..Yabancı sınırını falan da geçiyorum şimdi bunları yazarken..Lugano-Yobo bu ligin açık ara en iyi stoper ikilisi..Yobo topu oyuna sokabilen , takımı öne taşıyabilen bir stoper..Gökhan Gönül bölgenin açık ara en iyisi , Andre Santos'u eleştirebiliriz belki ama Brezilya'nın sol beki..Özellikle geçen sene savunma anlamında çok başarılı maçlar çıkarttı..Ama gerek Young Boys gerekse Paok maçlarında yaptığı hatalara yabancı kontenjanı da eklenince kesik yemesi normal..

Gelelim orta sahaya..Fenerbahçe'nin gerçek sorununa..Gerçek sorun ama oyuncu kalitesi eksikliği değil bunun nedeni..Fenerbahçe yanlış dizilişle oynuyor..Sağ öne Mehmet'i koyarak orayı çürütüyorsunuz bir kere..Sol önde savunması sıfır olan Stoch'u da eklerseniz takımın iki kanadı tam olarak üzerine düşeni yapmaktan çok uzak kalıyor..Bu takımın bu görünen klasik dörtlüsünün çok iyi işlemesinin tek yolu var ; Emre ve Cristian her maç çok iyi oynamak zorunda..

O da çok zor işte..Emre belli bir ortalamayı yakalasa bile Cristian 1 iyi 3 kötü..E orta dörtlünün önünde Alex , onun da önünde 4 defans adamının arasında Niang tek kalınca bu sistemin başarılı olması , oyunu domine etmesi İM-KAN-SIZ..Kayseri maçında birşey yazmıştım , Selçuk oyuna girdi , stopere geçti 2 dakikada Fenerbahçe 2 gol yedi diye..Futbol bu kadar basit demiştim..Evet işte futbol bu kadar basit..Sen sağ önde takıma o bölgede ne ofansif ne defansif anlamda katkı veremeyen Mehmet'i koyuyorsun , sol önde oynayan adamın 2 adamı geçiyor , pas verecek bir allahın kulunu bulamayıp top kaybediyor , orta ikilin dönüşümlü olarak bile hücuma destek vermiyorsa bu şekilde korner atamaman da normal , yarı sahayı geçememen de normal..

Aykut hocanın artık Alex'i falan bırakıp bu takımın temposunu nasıl arttırırım nasıl kanattan atak yaparım hesaplarını yapması gerekiyor..Stoch ve Dia Türkiye'de bir takımı uçurabilecek özellikle oyuncular..Delici , hızlı ve adam geçebilen oyuncular bunlar..İki ayaklarını da kullanabiliyorlar..Alex'i illa kesicek misin o zaman klasik 4-4-2 oynatıp bu ikiliyi dönüşümlü olarak kanatlara koyarsın önlerine de Niang-Semih ikilisini koyarsın en azından takımın bir oyun stili olur , kanatlar işler , gol pozisyonları olur..Yabancı sınırı açmak mı istiyorsun Cristian'ın yerine başarılı olduğu yerde Mehmet'i kullanırsın sol beke Andre Santos'u koyarsın..

Hadi ya da 4-2-3-1 oynat..Emre-Cristian (Mehmet) i savunma önüne yolla..Dia-Alex-Stoch-Niang ile hücum yap..Bu dörtlüyü oraya dizersen istemesen bile takım atak yapar..Veya 4-3-1-2 oynat..Orta üçlüde Mehmet-Emre-Cristian'ı koy onun önü Alex ve ileri ikili Niang-Semih..Ama bunu yine de pek tercih etmiyorum çünkü bana göre Fenerbahçe'yi farklılaştıracak iki oyuncu da bu sistemde kendilerine yer bulamaz..Stoch ve Dia'dan bahsediyorum..

Yani hocam birşeyler yap artık..Bu takım bu sistemle sağ öne Messi , sol öne Ronaldo'yu koyamadığın sürece iş yapamaz..Veya Emre'nin yanına Essien'i koyman lazım..Sorunu Alex özelinde aramak yerine şuana kadar oynadığın tüm resmi maçlarda yürüyerek geçilen orta sahanı düşün biraz..

Bundan sonra da böyle giderse seni taraftar bile kurtaramayacak çünkü hocam..

De Souza Ailesi

Milli takım oyuncularının kırmızı giyin isteğine salona gidenlerin yarısından çoğu uymasa bile De Souza ailesi olaydan haberdar herhalde..Fenerbahçe'nin hali ne durumda olursa olsun bu adamı görmek moralimi yerine getiriyor..

Sende bizlerden birisin Alex..Daha önce bir yazıda da yazmıştım , tekrarlamak istiyorum..Gün gelip Fenerbahçe'den ayrıldığında , evini barkını toplama..Kalsın o ev burda..Sen kendini özletme..

12 Eylül 2010 Pazar

Günün Fotoğrafı


Today we've furnished a new pipe system..