14 Ağustos 2010 Cumartesi

Fenerbahçe'nin Yerli Rotasyonu


Lig başlamadan önce geniş bir Fenerbahçe analizi yapacaktım ama malum transferlerin bitmemesinden dolayı lig başlamadan değil transferlerden sonra bu tip bir yazıyı yazmaya karar verdim..Şimdi üzerinde duracağım konu Fenerbahçe'nin yerlileriyle alakalı..

Türkiye'de yerli oyuncuların kalitelerinde Fenerbahçe rakiplerine açık ara fark atıcak durumda..Bunun ne kadar önemli olabileceğini de söyleyelim..Saçma yabancı sınırı yüzünden her takımın kafadan 5 tane yerli oyuncusu olması gerekiyor..Şimdi üç İstanbul takımına kabaca bakalım..

Fenerbahçe'den değişilmez adamları say deseniz : Volkan - Gökhan - Lugano - Emre - Alex derim..
Galatasaray'dan say desen : Arda - Kewell - Baros
Beşiktaş'dan say desen : Guti - Quaresma - Bobo - Ernst - Toraman

Hani şöyle baktığınızda işin içine yerli değişilmezlerin en çok girdiği takım Fenerbahçe durumunda..Aslında diğer takımlardaki durumu bir kenara bırakarak Fenerbahçe özeline inelim..

Kalede Volkan'ın varlığı tartışılmaz..Savunma dörtlüsü yabancı ağırlıklı olmasına rağmen orada müthiş bir Gökhan Gönül gerçeği var..Orta sahaya gelince Emre'nin yanına koyabileceğin bir Mehmet Topuz var..Yine rotasyonda kullanabileceğin Selçuk var..Sağda ne olursa olsun tutturdu mu çok iyi oynayan bir Kazım'ın solda ise yine tutturdu mu tek başına maç alabilecek bir Uğur'un var..

Kazım ve Uğur'a mı bel bağlıyorsun demeyin..Kazım'ın gönderileceğine inanmıyorum ben..Uğur Boral'ın da bu sene ciddi bir toparlanma yaşayacağını düşünüyorum..Bu oyuncular formsuz dahi olsalar 70.dakikada oyuna girince hadi be oğlum diyebileceğiniz , potansiyelli oyuncular..

Hele bir de Özer var..Özer bugün bir rakip takımda olsa imrenerek izlerdik..Alex'in belki de son senesinde Aykut Kocaman eski öğrencisiyle yeni bir devrin temellerini atacak..Yukarıda satır arasında kaldı ama üzerinde durmamız gereken bir oyuncu da Mehmet..Yabancı sınırlaması olmasa bile Cristian'a göre orta sahada Emre ile çok daha iyi iş çıkarabileceğine inanıyorum Mehmet'in..Çoğu yazıda üzerinde durduğum şu 'Oyunun iki yönünde de iyi oynama'konusunda Mehmet Topuz , Cristian'ın çok önünde..

Forvette ise Niang'ın arkasında bekleyen iki eski Türk gol kralı var..Zaten Fenerbahçe gerek sistemi gerekse genel oyuncu kadrosuyla gol yükünü forvete yüklemeyen , daha ziyade arkadan gelen oyuncularıyla gol bulan bir takım..Alex - Stoch - Dia - Özer - Emre - Mehmet gibi oyuncuların olası skor katkısına Semih ve Gökhan Ünal ikilisinin de 5-6 golle katılması yeterli olacaktır..

Fenerbahçe'nin yerli konusunda zengin olmadığı tek rotasyon defans..Burada Bekir bir adım önde olsa bile yeterli değil..Galatasaray'ın eleştirilen milli takım savunmasının bir parçası Fenerbahçe'de olsaydı biraz daha rahatlık yaşanabilirdi..

Beşiktaş iyi bir kadro kurdu fakat takımın iskeleti tamamen yabancı oyuncularla kurulmuş durumda..Bu iskeletin ise sadece 6 kemiği sahada olabilecek..Galatasaray'ın iki kilit yabancısı Kewell ve Baros'un kırılganlıklarını göz önüne alırsak onlarda da yerli olarak mevcut kadroda takımı bir yerlere taşıyabilecek tek oyuncuları Arda...

Fenerbahçe'de ise Emre-Mehmet-Özer-Semih-Uğur-Kazım gibi birden bire gidip sana x bir maçı alabilecek oyuncuların varlığı söz konusu..O yüzden bana göre Fenerbahçe şuan rakiplerinden 1 adım önde başlıyor olaya..Aykut hocanın da asıl yükselişi bana göre rotasyonun bugün olduğu gibi genişlediği döneme rastgelecektir..

Bu iskelete eklenecek Niang transferi ise Fenerbahçe'yi kadro zenginliği ve yapısı açısından Anelka-Pierre-Tuncay-Alex-Appiah'lı döneme yaklaştıracaktır..

13 Ağustos 2010 Cuma

Star City


Balotelli ve James Milner burada kağıt üzerinde bile değil..Son dedikodu da Zlatan'a haftalık yarım milyon vereceklerini söylüyor..Bu sefer ilk üçe gireceklerine şüphe yok..

Şeytan Tüyü


Ben yıllardır ayrı bir gözle izliyorum Javier Mascherano'yu..Bu adamda nasıl bir özellik var ki Arjantin milli takımının gözbebeklerinden biri , Liverpool'un vazgeçilmezi olabiliyor..Yani tamam elbette iyi bir oyuncu fakat allah aşkına ne zaman Mascherano'yu izlerken ' Vay be herife bak ' veya ' İşte orta saha dediğin böyle olur aga ' dediniz ki..?

Geçen sene Liverpool'un Benfica maçında Portekiz'de 60.dakikada Mascherano bitmişti..Hani demek istediğim öyle çok güçlü ve dinamo diyebileceğimiz bir oyuncu değil kendisi..Yine Mascherano öyle aşırı derecede dikkat çekici şekilde top çalan bir oyuncu da değil..Hani burada yazmak kolay herife bak Mascherano'yu beğenmiyor diyebilirsin sevgili okur..Ama öyle ne yapayım ben bu adamda bu kadar aranılan ne var çözebilmiş değilim..

Şimdi de sen git bu evrenin en iyi takımına transfer ol..Ben bu satırları yazarken Javier , Katalan topraklarında yeni hikayesine başlamak üzere..Son anda bir aksilik olmazsa Fabregas'ı alamayan Barça ortasahaya Mascherano'yu takviye edecek..

Pep Guardiola , kendi oyun stiline benzer bir oyuncu olarak Sergio Busquets'i ciddi şekilde yetiştirdi ve onu milli takım seviyesine getirdi..Mascherano transferi , Sergio'nun yedek kulübesi günlerini başlatacaktır..Şu bir gerçek ki Barça orta sahasına takviye gerekiyordu..Iniesta'nın kırılganlığını , Keita'nın ortası olmamasını ve Toure'nin ayrılışını düşünürsek transferin ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlarız fakat gelecek oyuncu Mascherano olmalı mıydı burası muamma..Oyunun iki yönünü de hemen hemen aynı seviyede oynayabilen bir oyuncu daha güzel olurdu..

10 Ağustos 2010 Salı

Yürü Be Daniel !


UEFA listesine ismi verilmiş..Revenge of the archer..Koçum benim , sensiz olmuyor..

3 ayda şu takıma forvet kazandıramayan , yedek kaleci , yedek stoper , sağlam orta saha alamayan yönetime tekrardan sevgiler..

8 Ağustos 2010 Pazar

Yarına Kadar Transfer Yapılmazsa


Bu ara Avrupa'dan futbol haberlerini bile yazacak enerjiyi kendimde bulamıyorum..Fenerbahçe'nin gittiği yol o kadar rahatsız ediyor ki beni futbolla ilgili birşey düşündüğüm veya okuduğum zaman aklıma direk Fenerbahçe'nin içerisinde bulunduğu durum geliyor..Zaten blog son zamanlarda aynı tip yazılarla doldu farkındayım ama izninizle bende buraya yazarak bir nevi kendimi rahatlatıyorum..

Çoğu Fenerbahçelinin de benim gibi düşündüğünü görmek beni rahatlatan bir başka etken o yüzden bu tip şeyleri yazdıkça,paylaştıkça bir nebze olsun rahatlıyorum..

Yarın akşam 24.00'e kadar UEFA'ya liste verebiliyorsunuz..Ve bu süre içerisinde transfer olmazsa Fenerbahçe PAOK karşısına da bu sıkıntılı , alternatifsiz , forvetsiz kadrosuyla çıkacak..Olası bir elenme ihtimali yine çok büyük..

Çünkü aslında sakatlar iyileşse de , bireysel performanslar artsa da ortada çok büyük bir sorun var o da gitmesi gerekenlerin hala takımda olması..Guiza-Deivid-Bilica-Cristian-Önder gibi oyuncuların bu takımdan temizlenmemesi , bu isimlerin yerine bunların ikişer gömlek üstü oyuncuların alınmaması taraftarı artık kahrediyor..

3 aydır forvet arayıp bulamayan ve bırakın UEFA listesini , lige bile yetiştirmeyek gibi görünen yönetimin miladı çoktan doldu..Yarın 24.00'e kadar herşeyden vazgeçip beklemeye bırakıyorum kendimi..Bu yönetimin son şansı artık..Ha birşey olacağına inanıyor muyum..?Hayır..