30 Temmuz 2010 Cuma

Günün Fotoğrafı


Hoşgeldin babayiğit..

29 Temmuz 2010 Perşembe

Young Boys : 2 - 2 : Fenerbahçe


Bilgisayara geçip Pes 2010'da amatörde maç açıp deniyeceğim şimdi..Bakalım rakip kaleye 24 tane şut çekebilecek miyim..Böyle birşey olabilir mi..Bu arada Fenerbahçe'de 4 şut çekmiş kaleye..40 dakika 11-11 giden maç bu..Hani son Galatasaray maçında şu istatistik çıksa eyvallah diyeceğim

Geçen sene ki temposuz ve ağır takım tam 10 oyuncusuyla böylesine kritik bir maçta sahadaydı..

Sahi nerede bu takımın yeni yüzleri..?Bir tane Stoch var o da parıl parıl parlıyor zaten..Bir tane yahu..Gerisi hep bildiğimiz isimler..Hadi onu da geçtim hani bildiğimiz isim olsun da Gökhan Gönül olsun Lugano olsun Özer olsun Mehmet olsun da gidip Cristian - Deivid - Önder - Bilica olmasın be arkadaş..

Fenerbahçe yönetimi nasıl bir rahatlık içerisinde böyle..Bu iş şakaya gelir mi..?Şu iki takımı gördükten sonra 2-2'yi falan bile düşünemden Kadıköy'de oynanacak maçın garantisi olmadığını söyleyebiliriz..100.yılda pisi pisine vasıfsız Dinamo Kiev'e elenmiş arkasından 3 transfer yapmıştık..Giden CL vizesi olmuştu..Ders alınmış mı hayır..Fenerbahçe tıpkı o gün olduğu gibi kalan sezon boyunca daha zayıf bir kadroyla çıkmayacağı bir kadroyla çıktı bu maça..

Young Boys'un oynadığı temponun %70'ini Fenerbahçe belki de tarihinde oynamadı..Şu oyunun benzer temposunu Fenerbahçe herhangi bir maçta Kadıköy'de yapsa o stad yerinden oynar herhalde coşkudan..Ama tabii ki bunlar olacak şeyler değil..Yani en azından bu kadro ve belirsizlikle..

Hızlı oyun , etkili kanat atakları falan diye hazırladık kendimizi ama özellikle savunma dörtlüsü ve Cristian'ın tek kelimeyle REZALET oyunu ile Fenerbahçe henüz 50.saniyede S.O.S vermeye başladı..Emre'nin golü tur açısından önemliydi ama oyunu en ufak şekilde etkilemedi..

Ben Fenerbahçe takımını savunmada bu kadar acz içinde bu kadar çaresiz ve beceriksiz görmemiştim..Önder , Kasımpaşa'da ilk 11 çıkamaz..Bekir iyi niyetli ama çok kolay geçiliyor..Bilica zaten genel olarak çok eksik ve sevmediğim bir oyuncu..Santos burada biraz fark koyuyor ama o da Stoch'un savunma zaafları nedeniyle zor anlar yaşadı..Hele bir de Young Boys takımının sağ kanadı müthiş kullanması Santos'u baya yormuş olacak..


Oyun 50.saniyeden 94.dakikaya kadar aynıydı..Kazım konusunda heryerde yeteri kadar eleştiri okuyabilirsiniz ama ben Kazım'a yüklenmek istemiyorum..İkinci sarı kartı dünyada sarı kartı olan bir oyuncuya verecek hakem sayısı bir elin parmaklarını geçmez..Kazım topu oyuncuya bombeli bir şekilde yolladı geri koşarken..

Tabii Kazım atılınca böylesine tempolu oynayan bir takıma karşı dayanmak çok zor bir hal aldı..Fenerbahçe , Galatasaray maçından antrenmanlı olduğu oyun kurgusuna döndü ama gerek savunmanın en başından beri sergilediği rezil performans gerek sahada olup olmadığını anlamadığım Cristian'ın dünyanın en silik oyuncusu olma isteği Fenerbahçe'yi her yerden darmadağın etti..

Burada bile özellikle ikinci yarının ilk 15 dakikasında topu ayağında biraz daha fazla tutan Fenerbahçe'nin biraz daha pas yaparak hücum da yapabilmesi gerekiyordu..Aykut hoca Alex'i oyunda tutarak bunu hedeflemişti zaten ama gerek ileride Gökhan'ın silikliği gerekse ortasahadan Alex ve Stoch'a destek vermemesi ve geçen süreyle yorulan takım Fenerbahçe'yi iyice kendi sahasına hapsetti..

Son yarım saatte duvara karşı oynamaya başladı takım artık..Şu maç Köln maçı gibi 5-2 hatta daha farklı bitebilirdi..Volkan takımı ipten aldı..Şu maç 5-2 bittikten sonra istersen Forlan+Essien+Terry'i getir ne anladım ben bu işten..

En sona en iyiyi bıraktım ki güzel bitsin yazı..Miroslav Stoch her haliyle bizlerin yıllardır istediğimiz tipte oyunculardan biri..Topu alışı , çalım atışı , hızı , zekası , şutu , golü...Herşeyiyle bu yıl Fenerbahçe'nin en büyük fark yaratan oyuncusu olacak gibi duruyor..Benzer performans Dia'dan da gelirse ve iyi bir forvet alınırsa işin hücum yönündeki sorunlar ciddi şekilde azalıcak fakat ortasahada Emre'nin yanına ve stoperde Bilica'nın yerine olmak üzere bu takımın bağıran iki tane daha yabancı oyuncuya ihtiyacı var..

Hazırlık kampı pek faydalı geçmedi..Kısıtlı sayıdaki oyuncuyla çalıştı takım..Lugano-Gökhan-Dia-Özer-Mehmet-Uğur-yeni forvet gibi direk 11'e girecek oyuncuların form tutmaya başlamaları gerek bir an önce çünkü Fenerbahçe'nin lig fikstürü de zor..

27 Temmuz 2010 Salı

Elindeki Ürünü Pazarlayamamak..


Ülkemizin çok gerilerde olduğu bir alan bu aslında..Temel bir kural vardır pazarlama konusunda..Eldeki ürün istediği kadar güzel veya istediği kadar leş olsun , sen onu süsleyip,makyajlayıp ilgi çekici hale getirmezsen , pazarlamazsan istediğin sonuçlara ulaşamazsın..

Türkiye'de forma satışı denildiğinde akla o takımın hangi yıldız oyuncuyu transfer ettiği geliyor..Roberto Carlos örneği mesela..Geldiğinde çok ciddi forma satışı bekleniyordu ve oldu da diyebiliriz..Ama çok net söylenebilecek birşey vardı o da şu ki eğer Roberto Carlos formaları Fenerbahçe TV'de haberlerde ' Yeni satışa çıkartılan 3 numaralı Roberto Carlos formalarına taraftarlar yoğun ilgi gösterdi ' reklamından daha değişik şekilde taraftara sunulsaydı elde edilen satış rakamından çok daha fazla bir forma satışı olabilirdi..

Bu da nasıl olabilirdi..Carlos dedik oradan devam edelim..Kulübün resmi sitesine Carlos'un o sezonun tüm yeni formalarıyla çekilmiş özel fotoğrafları konabilirdi..Bunu Avrupa'nın en önde gelen kulüplerinin yaptıklarını görüyoruz..Veya sadece forma satışları için bir reklam filmi çekilebilirdi..Bu da formalara olan ilgiyi çok daha fazla arttırabilirdi..

Yukarıda ve aşağıda ikişer tane forma banner'ı koydum..Chelsea - United - Barca ve Bayern..Hani zaten bu takımların dünya çapında o kadar fazla taraftarı var ki hiç bunları yapmasalar yine forma satışları muhteşem rakamlara ulaşıyor..Barcelona'dan örnek verelim..Messi orada yahu..Reklama gerek var mı..?Nou Camp'a yolunuz düşse Messi forması almayacak mısınız yani..?Ama adamlar her sene belki de sadece 2 saat süren çekimleri yapıyorlar ve sitelerine koyuyorlar..

He bu arada bazıları çekim bile değil..Mesela yazının hemen altındaki Barcelona forma reklamlarında oyuncuların üzerine bilgisayar ile giydirilmiş formalar..Yani bunu yapmak gerçekten zor değil..Ama adamlar bunu dev gibi koyuyorlar sitelerinin girişine ve siz farkında olmadan onların store bölümüne girmiş oluyorsunuz birdenbire..

Ülkede bu konularda açık ara en önde giden Fenerbahçe'nin bile formalar veya kombinelerle ilgili taraftarın ilgisini çekecek görsel bir reklamı yok..Fenerium'un sitesine girdiğiniz zaman formaların ham resimlerine bakabilirsiniz sadece..Oraya koysana Alex - Stoch - Lugano'lu üç tip forma reklamı..Bu çok zor birşey değil..Hatta dersin ki Alex'in favorisi beyaz mı - Lugano'nun çubuklusu mu yoksa Stoch'un tetra mavisi mi..?

Hele Beşiktaş..Queresma formaları şuana kadar sadece 5500 adet satmış ki Fenerbahçe'nin tetra mavisi forması 2 günde 7000'i geçmiş durumda..Quaresma formalarımız satışta demekle olmuyor ki bu iş..Veya aynı şekilde Guti içinde geçerli..Sitelerine baktım bir tane Guti forması koymuşlar Guti formalarımız satışta diye reklam var..Yani bu oyuncuları getirmek için binbir zorluk çekiyorsun sonra en ufak bir pazarlama / reklam politikası olmadan ' Hebelübe formaları raflarda yerini aldı ' diyip geçiyorsun..

Fenerbahçe'nin gerek yukarıda yazdığıma benzer bir forma reklamına gerekse taraftarı kombinelere çekecek bir reklam filmine - ki tvlerde yayınlanmayıp sadece resmi sitede yayınlansa bile yeter - ihtiyacı var..Avrupa'dan bazı şeyleri örnek alırken bu tip şeyleri es geçmek bana çok mantıksız geliyor..


Yeni Portsmouth


Bu zengin kadroya alınacak bir kaleciyle büyük işlere imza atabilirler..

26 Temmuz 2010 Pazartesi

Peki Guti Kaç Alex Ediyor..?


Öncelikle Guti'yi Türkiye'de izlemek büyük keyif olacak..Türkiye'ye bu denli yetenekli oyuncular belki arada sırada uğruyor fakat Guti kadar zeki ve futbolu bilen oyuncuların son yıllarda transfer edildiğini pek hatırlamıyorum..O yüzden daha yazının başında Guti'nin yazının devamında adından bahsedeceğim oyunculardan daha farklı bir oyuncu olduğunu söyleyelim..

Şimdi benim takıldığım konu şu..Hemen hemen tüm internet sitelerinde Guti'yle ilgili yapılan yorumlar oyuncunun kariyer / yetenek / başarılarından ziyade şu yıllardır alıştığımız şekilde gelen yeni transferin Alex De Souza ile kıyaslanmasından ibaret..

Hani Guti'yi övmek için Alex'i aşağılamaya çalışan ( ki bu insanların akıl sağlıkları yerinde değildir veya futboldan anladıkları şey bu kadar yorum yapmalarına izin veriyordur ) veya Alex'in yıllardır süregelen ve asla gerçek olmayan şu ' Küçük maçların oyuncusu ' yakıştırması ile süregelmesi düşündürücü..

Sahi önce Ricardinho geldi Alex'in imparatorluğunu devirmeye..Olmadı..Delgado çok büyüktü..Alex'i tek ayağıyla silip süpürürdü..Lincoln var Felipe var..Alanzinho bile var bazılarına göre Alex'ten daha iyi..

Kassam daha oyuncu sayarım yerli veya yabancı..Alex bu ülkenin ölçü birimi..Yaptığınız hücuma dönük bir oyuncu transferinin Alex'le kıyaslanmaması gibi bir durum yok..Şimdi Guti'de sıra..O da bazılarının gözünde Alex'in insanüstü istatistik ve başarılarını unutturmaya geliyor kimilerinin beklentilerine göre..

Küçük maçların büyük oyuncusu Alex ise sadece bekliyor..Bu takımın 6 senedir başarı anlamında yaptığı herşeyin baş mimarı o oldu..Şampiyonluklar gelirken gol ve asist kralı oldu..Şampiyonlar Ligi'nde takım Türk futbol tarihinin puan rekorunu kırıp , çeyrek finalde son anda elenirken 2 maç eksiği ile o yılın asist kralı oldu..

Türkiye'de canını yakmadığı , gol atmadığı bir tek takım bile yok..Küçük maçların büyük adamı Alex 6 senedir Galatasaray-Beşiktaş-Trabzonspor maçlarında 20'den fazla gol+asist katkısı yaptı..Hiçbir zaman kulübünü yarı yolda bırakmadı , kaptanlığı her zaman layığı ile yaptı..Ona özel tribünü oldu , onun özel seyircisi oldu..Hatta bu sene onun tribünü olan lacivert tribün kombinelerine Alex resmi kondu..Türkçe konuştu , türkçe yazdı..Kimsede nefret uyandıracak bir hareket yapmadı..

Şimdi önünde Guti kıyaslaması var..Eminim Alex'in aklının ucundan bile geçmiyordur Guti veya bir başkasıyla kıyaslanmak..Çünkü o kendini biliyor ve kendine sonuna kadar güveniyordur..6 sezonda çıktığı resmi maç sayısından daha fazla gol/asist rakamına ulaşan , bu ülkede her düzeni altüst eden , ülkenin ölçü birimi olmuş bir adamdan söz ediyoruz..

O yüzden Guti'de gelir , Hagi'de geldi yarın öbürgün Ronaldinho bile gelir..Ama Alex bir tane..Kıyaslamayın , kendinizi boşa yormayın..