13 Şubat 2010 Cumartesi

Günün Fotoğrafı

Topa vuramayan adam futbolu yönetir mi , yönetiyor işte ne yapayım ben..

11 Şubat 2010 Perşembe

Bursaspor : 3 - 1 : Fenerbahçe / Kabustan Uyanmak


Kadroyu görünce bu sezon ilk kez şaşırdım..Defansta Bekir ve Santos oynuyor , sol ön Vederson sağ ön Gökhan Gönül..Orta sahada Selçuk - Deniz ikilisi ile üretkenlik sıfırın altına inmişken ileride Guiza ve Gökhan var..

Daum'un maç öncesi planı tamamen rakibi uyutmak ve uzun toplarla Guiza ve Gökhan'ı pozisyona sokmaktı..Maçın ilk 15 dakikalık bölümünde teori , pratiğe geçiş yaptı..Gökhan Gönül ve Gökhan Ünal ile Fenerbahçe maçı 0-2 yapacak iki net pozisyonda golü bulamadı..

Bir sonra anlatacağımız Fenerbahçe atağı 90.dakikada gol olucak zaten..

İlk maç Bursaspor kendine aşırı güvenmiş ve Fenerbahçe'yi küçümsemiş , cezasını da 3-0 ile ödemişti..Bu kez roller değişmişti..

Bursaspor özellikle Fenerbahçe'nin sol kanadını perişan etti..Ali Tandoğan ve Volkan Şen çoğu zaman bölgede tek kalan Vederson'u dağıttı..Vederson'un da futbol zekası çok kısıtlı olmasından dolayı kornere vuracağı topu bırakınca Fenerbahçe 18.dakikada 1-0 yenik duruma düştü..

Takımda herkesin suratında bir umutsuzluk ve sıkıntı ifadesi vardı..Takımın inanmadığı ve korktuğu çok barizdi..Bunun da nedeni Fenerbahçe'nin orta sahada 2 pas bile yapamaması ve ileri dan diye vurulan her topun gümbür gümbür Bursa atağı olarak geri dönmesinden..Deniz ve Selçuk ikilisi ' Geleceğe Dönüş ' yapmıştı adeta..Orta sahada iki pas bile yapılamadı..Guiza ve Gökhan zaten tamamen silindi..Zaten onları ekranda göremedik bile..

Daha sonra Bilica sahne aldı..Bazen gerçekten çileden çıkartıyor..Aldığı riskler falan bir yana bu kadar umarsız bir penaltı olabilir mi..?Bırak gitsin Volkan orada zaten açısı daraldı iyice..Hadi yani açıyı falan geç , orada o kadar net bir penaltıyı nasıl yaparsın..?Seneye kesinlikle Bilica çok ciddi bir oyuncu ile değişmeli..Fenerbahçe'de oynadığının farkında olmayan oyuncular taraftarı çileden çıkartırken , takımıda ateşe atıyor..

Devreye 2-0 giren Bursaspor'da moraller tavandaydı elbette..Takım artık turu geçeceğine inanıyordu ve oyunda bunu destekliyordu zaten..Fenerbahçe pas yaparak varolan bir takım..Bursaspor bu pas trafiğini tıkamadı , Fenerbahçe'nin ilk 11'i ne yazık ki 2 pas yapamayan bir takım halini aldı..

Devreden sonra hem Alex hem Emre hamlesini bekliyordum..Daum sadece Emre'yi alarak oyunu tutmak istedi..Bilica'nın çıkması da Daum tarafından verilen ciddi bir mesaj olmalı..Emre'nin girmesinin ardından takım biraz daha pas yapabilir ve öne çıkabilir hale geldi..

Fenerbahçe normal şartlarda maç başına 400-450 minimum pas yaparken bu akşam 263 pasta kalmış Fenerbahçe..Daum'un bunu düşünmesi gerekirdi elbette..Alex veya Emre'den biri şu maça ilk 11'e çıksaydı bu kadar ızdırap yaşanmayacaktı..

Fenerbahçe bu sefer öne çıkabildiği ender anlardan birinde kontraya yakalandı ve Turgay'ın 3.golü geldi..Bu dakikadan sonra turun gideceğini düşünmeye başladım bende çoğu Fenerbahçe'li gibi..

Geniş rotasyon dediğimiz takım , Alex'in yokluğunda darmadağın oldu..Alex'e dinlenmek yasak olsa gerek..Selçuk ve Deniz'in ortasahadaki verimsizliği konusunda Daum kesin hükmü vermiştir herhalde bundan sonra..

Gelelim Alex'e..Belki çok dikkat etmemiş olabilirsiniz ama atılan golde topu Gökhan'a kazandırırken ki pozisyonuna rağmen verdiği pas Fenerbahçe'yi yarı finale taşıdı..Fenerbahçe'de acilen Lugano ve Özer'in takıma geri dönmesi gerekiyor..Cristian - Emre ikilisine ciddi bir yedek yaratılmaması takımı böyle maçlarda sıkıntıya sokuyor..

Kupa laneti yine işliyordu ki , Guiza yine nerede lan bu adam dediğimiz maçta son dakikada attı golü..

Daum herhalde uzun bir süre ' rotasyon ' sözünü duymak bile istemeyecektir..Takıma Mehmet-Özer ve Cristian üçlüsünün dönmesi çok önemli..Yarı finalde rakip haftasonunda deplasmana gidelecek Manisaspor..Kupa lanetini defetmek için bir fırsat daha..

Maça Doğru , Bursaspor - Fenerbahçe


Yoğun tempo devam ediyor..Fenerbahçe 3-0'ın rövanşında Bursa'da rövanşa çıkıyor..Takımdaki eksiklikler ve cezalılar artarken , Bursaspor'da en azından görünen tarafında yüksek bir motivasyon var..

Henüz geçen hafta işler iyi giderken , ' Geniş Rotasyon ' sözünü kullanabiliyorken , bu maç için 19 kişilik Fenerbahçe kafilesinde 3 kaleci ve 3 genç oyuncu var..Son iki sakat Ali Bilgin ve Deivid olup maç kadrosundan çıkartılmışlar..Deivid için toparlanma maçı olarak düşündüğüm Bursa maçında oynayamayacak olması çok canımı sıktı..Deivid için de üzülüyorum gerçekten..Bunalmış olmalı..

Neyse şimdi olası kadroyu düşünelim..Volkan'ın önünde Gökhan - Bilica - Deniz - Andre Santos dörtlüsü oynar gibi duruyor..Fenerbahçe'nin maç içinde en güvendiği bölge burası olacaktır..Lugano dışında tam kadro oynayacak olan defans kapandığı zaman başarılı olabilen bir defans..Önde Emre ve Selçuk oynaması bekleniyor..Cristian'ın sakatlığından dolayı Emre'ye bölgede defans kadar , topu öne taşıyıp takımı rahatlatmak görevi de düşecektir..

Sağ önde kim oynayacak tam bir soru işareti..O bölgenin oyuncuları Mehmet-Özer-Deivid ve Ali'den hiçbiri kadroda yoklar..3 genç oyuncudan birine şans verebilir mi Daum merak konusu..Ya da 4-4-1-1 ile mi çıkıcak o bile muamma..Aslında Önder'i stopere çekerek Deniz-Emre-Selçuk üçlüsünden orta saha kurarak önlerine Alex ve Semih-Guiza veya Gökhan Ünal ile bir takım oluşturulabilir..Ki kulağa en mantıklı gelen budur zaten..Çünkü hem sağ ön için oyuncu yok hem sol öne konursa çok yararlı oynamayan Vederson var..Yani yarın için 4-3-1-2 kulağa en mantıklı gelen sistem..

Fenerbahçe maçın başında özellikle skoru korumak ve olabildiğince Bursa'yı uyutmak için elinden geleni yapacaktır..Fenerbahçe'yi geçen seneden farklılaştıran Özer - Mehmet gibi oyunu hızlılaştıran iki oyuncunun eksikliği takımın hücuma çıkışlarını çok yavaşlatacak..Alex'in savunma arkasına atabileceği paslar Fenerbahçe'nin duran toplarla birlikte en büyük gol şansı olacaktır..

Bursaspor maça çok agresif ve istekli başlayarak araya bir gol sıkıştırmak isteyecektir muhakkak..Bu sırada yukarıda dediğim gibi Alex'in bir savunma arkası pasına kurban gidebilirler..Sercan-Volkan ikilisi Fenerbahçe önünde ciddi tehdit..Fenerbahçe biraz sert oynayabilir ki takım yapısı da buna uygun..

Bursaspor'un oyuna nasıl başlayacağı maçın gidişatı için önemli..Agresif ve hücum başlayacaklardır fakat bunu abartırlarsa bu kadar eksik olmasına rağmen Fenerbahçe'yi avantajlı bir hale sokabilir..Fenerbahçe'nin ilk 20 dakikada gol yememesi önemli..

Kupaya bu kadar hasret bir Fenerbahçe'nin , Galatasaray ve Beşiktaş'ın elendiği bir ortamda 3-0'ın avantajı ile bir şekilde turu geçeceğini düşünüyorum..Ama yine de izlenmesi zevk verecek bir maç olma potansiyeli var..

10 Şubat 2010 Çarşamba

Açığa Bilet , Açığa Bilet..


Yönetim kale arkası bilet fiyatlarını 22liraya indirdi..Bursaspor ile oynanan kupa maçından sonra demiştim şimdi yine diyorum..Bu sene bu takıma para değil , şampiyonluk lazım..Fenerbahçe takımı seyircisinin önünde çok başka oynuyor..Farklı motive oluyor..22liraya inen biletlerle sene sonuna kadar hemen hemen her maç minimum 40bin olacaktır..

Her maç tribünleri inleten ve ' Şampiyonluk İstiyoruz ' diye biten besteye yönetim de ses vermiş oldu bu hareketiyle..

Yönetim biraz geç olsa bile üzerine düşeni yaptı..Şimdi sıra taraftarda..


Haydi Habamam , maça..
HABABAM GÜM GÜM GÜM

Binlerce Van Gaal Var


Trabzonspor - İstanbul Belediye maçı az önce sona erdi..Trabzonspor maçı 1-0 kazanarak kupada yarı finale yükseldi..Maçın geneline yakını tempolu geçti..Belediye maça iyi başladı ve ilk 15 dakikada pozisyonlar yakaladı ama sonra nedense takım oyundan fizik açıdan çok düştü..

Bu düşmede Trabzonspor'un da yüksek fizik gücü ve presinin etkisi elbette var..

Artık yeni moda ' Van Gaal ' ligimizde..Bir Anadolu takımı geriye düştüyse ve yedek kulübesinde pivot santraforu yoksa uzun yedek stoper hücuma çekiliyor ve doldur boşalt futbolu başlıyor..Bunun en popüler örneğini Bayern Münih , Van Buyten'i hücuma göndererek Dünya Futbolu'na yansıtmıştı..

Bizde Ertuğrul Sağlam'ın stoper Ömer ve Zapo ile bulduğu goller ülke içinde bu mantığın yayılmasını sağladı..Ama artık afedersiniz boku çıktı..Anadolu takımlarının ( İstanbul Belediye'de içinde tabii ) oynadığı 2 maçın 1'nde artık bu taktik çalışıyor..Bugün İbrahim Akın'ın çıkmasından sonra Tum'un da cezalı olmasından dolayı Abdullah Avcı forvete son 15 dakikada Can Arat'ı çekti..

Anadolu takımlarının bir futbol geleneği oturtmak konusunda hiçbir çabası yok..Günlük başarılar tek amaç..O maçtan 1 puanı alayım da gerisini sonra düşünürüz..O yüzden Bursaspor dahil hemen hemen hiçbir takımın 3 maç arka arkaya oynadığı veya oynamaya çalıştığı bir sistem yok..

Çok çok az Kayserispor'u bu kategori dışında tutabiliriz..Onların 3 aşağı 5 yukarı bir oyun felsefeleri var..Mehmet-Gökhan gibi iki temel adamlarının ayrılışından sonra çökmemeleri bunun bir göstergesi zaten..

Abdullah Avcı'nın Can Arat hamlesi tutmadı..10 kere denese 1 kere tutar belki zaten..Onun yerine orta sahaya top yapan bir adam alsaydı oyuna hem futbol mantığı hem de takımı için daha iyi olurdu..Ama o da ' şişirme ' seçeneğini işaretlemiş aklında..Hiçbir yaratıcılık , hiçbir akılcılık yok..FM oynar gibi rahat yapıyorlar bu işi..

Maç hakkında da şunu söyleyebilirim , Trabzonspor Şenol Güneş ile ciddi bir ivme yakalamış..Takım çok diri ve inatçı..En büyük sıkıntıları , herkes vuruyor..Kimse pasa gitmiyor..Bugün maç çok rahat 3-4 olurdu ama her şuta vuruyor Trabzonsporlu oyuncular..Şenol Güneş'te bir - iki pozisyonda çileden çıktı ama çıkmayacak gibi değil zaten..

Yine mi Kazanamayacaksınız..?


Bundan bir , bir buçuk ay önce Arsenal tıkır tıkır futbol oynarken 0-2 geriye düştükleri ve 4-2 kazandıkları Bolton maçının ardından buraya ' maç 0-2 iken bile Arsenal'in kazanacağı konusunda çok rahattım..O kadar dominant ve ezici bir takım ki..' diye yazmıştım..Ve yazı başlığı olarak ' Winner ' kelimesini seçmiştim..

Bu sene geçen senelere oranla takım daha oturmuş , özgüvenleri daha fazla yerine gelmiş gibiydi..Bir ara liderliğe kadar yükselen takım Aston Villa - United - Chelsea üçlüsünden sadece 1 puan çıkartabildi ve gerilerde kaldı..İşin tuhaf tarafı bu oynadığı tüm maçlarda rakiplerinden daha çok topla oynayan , daha çok isabetli pas yapan takım konumundaydı Arsenal..

Ne yazık ki ' Winner ' dediğim takım yine büyük maçlar gelince komik duruma düşecek kadar ' Loser ' durumuna düştü..Bu akşam Emirates'de rakip Liverpool..Arsenal'in şu koşullarda yenebileceği tek büyük takım..Bunu da kaybederlerse sezon sonuna kadar Arsenal hakkında olumlu birşey yazmam herhalde bloga..

Jovanovic Liverpool'da..


Devre arasında Fenerbahçe'ye transfer olması gündeme gelen ve futbolcunun kendi ağzından bunun açıklanmasının ardından Fenerbahçe'nin yalanlaması ile noktalanan transferi , Liverpool gerçekleştirdi..

Fenerbahçe ile adı çıktığı zaman insanlar bu oyuncu hakkında konuşurken birileri gelip ;

- ' Abi adamı Liverpool , Milan falan istiyor alabilirsek çok iyi olur ' derken birileri ;
- ' Ya bırakın bu işleri ben biliyorum bu adamı , ileride bekleyip mücadele etmeyen , Jardel tarzı bir adam bu ' diyordu..

Zaten Fenerbahçe'nin istediği adamlar birdenbire Milan-Liverpool vb kulüplerin listesine girer ya oradan alışmışız muhabbete..Ama bu isimde bu durum gerçek oldu..Liverpool , Standart Liege forması giyen Jovatevic'i sene sonunda alıyor ve 3 yılda adanın ' kırmızıları ' için oynayacak..

Açıkçası bu transfer beni şaşırttı..Tamam Liverpool'un rotasyonu genişleten forvet oyuncusu olacak fakat bu bile onun ne kadar yetenekli olduğunu gösterir..Türk Futbolu'nun en büyük yetenekleri olarak sunduğumuz Tuncay-Arda şunu yapamadı daha..Beğenmediğimiz Jovanovic ise artık Anfield Road'lda..

8 Şubat 2010 Pazartesi

Şeytan Üçgeni


11 Şubat Perşembe : Bursaspor - Fenerbahçe ( ZTK 2.maçı )

14 Şubat Pazar : Manisaspor - Fenerbahçe ( TSL 21.hafta )

18 Şubat Perşembe : Lille - Fenerbahçe ( UEFA Avrupa Ligi 1.maçı )

Tablo böyle..Takım boşuna hiç İstanbul'a gelmese yeridir..Virajdan önce Diyarbakır maçı kazanılsaydı moraller tavan yapmış bir halde girilecekti bu viraja..Beklenmedik puan kaybına Lugano ve Özer'in sakatlık haberleri eklenince takım içindeki sıkıntı büyüdü..Lugano'nun özellikle ilk Lille maçında oynayamayacak olması takım için çok büyük bir dezavantaj..Özer neyse ki ciddi bir sakatlığa kurban gitmedi..Mehmet'in cezalı olduğu haftalarda bir de Özer'in oynayamaması takım için büyük bir handikap olurdu..

Fenerbahçe'de herşey yoluna girmişken birdenbire takım kendini zor duruma soktu..Kupa maçı pek akıllarda olmayacaktır..Rotasyon daraldı ama Deivid-Gökhan Ünal-Deniz-Selçuk falan kullanılmalı bu maçta..Daha sonra Galatasaray'ın otomatiktan 3 puan aldığı haftada çıkılacak zorlu Manisa deplasmanı var..O da bi sıkıntı..Daha sonra da Lille maçı..

Takımın herşeyden önce kafaca çok iyi hazırlanması gerekiyor bu perioda..Fiziken ve ruhen sağlıklı olursa takım , Bursa'dan tur , Manisa'dan 3 puan , Fransa'dan avantajlı bir skor gelebilir..

Katalan Fabregas


Her fırsatta bir gün tekrar Barça forması giymek istediğini söyleyen Fabregas'ın Arsenal'in sözleşme uzatma teklifine sıcak bakmadığı yazılıp çizilmeye başladı..Arsenal'in bir türlü büyük maçları kazanamayan ve dolayısıyla iyi oynamasına rağmen bunu kupaya döndürmeyen yapısı Katalan oyuncunun da canına tak etmiş olsa gerek..

Yukarıda ki resimde Fabregas'ın hemen tepesinde de Pique var..Barcelona'nın futbolcu fabrikasının çok örneklerinden biri yukarıdaki resimde..

Eğer bu sezon bu transfer gerçekleşirse seneye Xavi-Iniesta-Fabregas orta sahası nasıl bir üçleme olur düşünmesi bile güzel..

7 Şubat 2010 Pazar

Fenerbahçe : 1 - 1 : Diyarbakırspor


Bazen bazı şeyleri uzun uzadıya yazmaya lüzum kalmıyor..

Sahada elimizde bulunanlar ;

  1. Kötü ve konsantre olmayan bir Fenerbahçe
  2. Futbol oynamaktan nefret eden , tamamen oynatmamaya motive olmuş bir Diyarbakırpor
  3. Koray Gençerler isminde bir ' hakem '

Fenerbahçe bugün yapması gereken çoğu şeyi yapmadı , yapamadı..Özer'in sakatlanması ve Mehmet'in kırmızı kartı önümüzdeki maçlar adına sonrasında konuşabileceğimiz şeyler..Alex bir iki maçtır ne yazık ki hiç yok..Semih bugün kötüydü..Gökhan Ünal hamlesi neden yapılmadı merak konusu..

Ama bu kadar oynatmamaya motive olmuş bir takıma karşı , oynamayı isteyen takım bu kadar fazla cezalandırılmamalı..Emre'ye gösterilen sarı kartın komikliği , Mehmet ile rakibinin itiş kakışında Mehmet'e gidip kırmızı çıkarmak ve verilmeyen penaltılar..

Adnan Polat'ın konuşmaları işe yaradı..Tetikçiler yine başladı çalışmaya..Bu işler bu kadar basit olmasa keşke..320 milyon $'lık ihalelerin yönettiği maçtan 3 $ kazanmayı haketmeyecek ' hakem ' ler tarafından yönetilmesi de Türk Futbolu'nun bir ayıbıdır..

Fenerbahçe özellikle ikinci yarıda alkışa layık bir ' mücadele ' ortaya koydu..En azından bu maçı bu mücadele ile hatırlayacağım..

O formalar her maç böyle sırılsıklam kalsın terden..Giden bir beraberlik olsun..Telafi eder bu takım..

2012 Rakipler


Bizim grup güzel..Avrupa deplasmanının Almanya olması güzel..Almanlar 2012'ye kadar bir kabuk değişimine gitmek zorunda kalacaklar..İstikrarlı bir takım da değiller..Özellikle Türkiye'de oynanacak maçı kazanma şansımız yüksek olacaktır..

Almanya'ya sınırlı kalmamak gerek elbette..Kolay gibi görünen alt seviye maçlarda full'e yakın bir performans çıkartamazsak Almanya maçlarının stresi ve zorluğu artar..Biz bunu hep yaşıyoruz çünkü..Zor takımları halleder , nerde fasa fiso takım var takılırdık..

Genel olarak gruplarda ' ölüm grubu ' diyebileceğimiz bir grup yok..I Grubu'nda İspanya-Çek Cumhuriyeti-İskoçya üçlüsü göze batıyor..

İyi bir teknik direktörle çok rahat geçebileceğimiz bir grup..Hayırlısı olsun..