5 Aralık 2010 Pazar

Maça Doğru , Fenerbahçe - Karabükspor


Futbolda her zaman olması gereken 'seri' galibiyetlerden bahsedilir..İstikrar kavramı Türkiye'de şuan sadece Trabzonspor için söylenebilecek bir övgü olma özelliğini taşıyor..Geri kalan takımlar henüz ne saha içinde ne de puan toplamada gerekli istikrarı yakalayamadı..

İstanbul'da bu istikrara ihtiyaç duymayan takım yok..Fenerbahçe'de elbette bu takımlardan biri..İstikrara ihtiyaç var çünkü devreye bir şekilde kapağı atmak gerekiyor..Neden..?Devrede bu takıma 1 veya 2 tane oyuncu alınacak ve bu oyuncular sezonun geri kalanı açısından belirleyici rolde oyuncular olacak..Ve Aykut Kocaman'ın sık sık dillendirdiği üzere bu oyuncuların ardından takımın özellikle savunma gücü ve direnci artacak..

Neyse konu sapmasın , olay şu süreci kayıpsız geçmekte yatıyor..Rakipten gidelim çoğu zaman yaptığımız gibi..Karabükspor takımına baktığımızda yazıya giriş yaptığımız istikrar konusunda sıkıntılı bir takım olduğunu görüyoruz..Bir öyle bir böyle performansların takımı..Bunun en önemli nedenlerinden biri , oyunlarının çok fazla değişkenlik göstermemesi..Oyunu o gün maçta ele geçirirler ve hakimiyetlerini rakibe kabullendirirlerse o maçtan istediklerini alabiliyorlar..Ama Karabük takımının rakibinin hamlelerine hamleyle karşılık veren bir takım olduğunu söyleyemeyiz..Kendi sahasında yakaladı mı puansız yollamaya çalışıyor rakibini..Burada Emenike ve Tozo gibi iki oyuncunun katkısı çok büyük elbette..

Özellikle Emenike çok farklı bir oyuncu..Nasıl oluyorsa adamı deviremiyorsunuz ve bir şekilde o vuruşu yapıyor..Bu gibi oyunculara adam adama yerine kademeli savunma yapmak daha mantıklı elbette..Karabükspor'un hücum hattında Emenike'yi bir şekilde pasifize edebilirseniz yük İlhan ve Tozo'ya kalacaktır..

Takımın savunmasındaki Deumi ve Seric vasatın üstü oyuncular ama ortasaha konusunda sıkıntı olduğunu düşünüyorum..Kerim-2 tane Hakan-Şenol ve Tozo gibi oyuncuların hepsinin fizik dezavantajı var..Enerjik ve mücadeleci oyuncular fakat bir Emre veya Mehmet çalımı bastığında gider..

Burada Karabük nasıl oynara tam cevap veremiyorum aslında..Beşiktaş ve Galatasaray'a karşı kendi sahasında oynadı bundan önce..İlk büyük deplasmanında eski model Anadolu takımı rolünü üstlenip kapanır mı yoksa kendi oyununu mu oynamaya çalışır bu sorunun cevabını santrayla birlikte göreceğiz..

Fenerbahçe'ye geçince Emre'nin takıma dönüyor olması başlıbaşına bir olay..Kadro uzun bir aradan sonra klasik haline dönecek gibi görünüyor..Volkan-Gökhan-Yobo-Lugano-Caner-Mehmet-Cristian-Emre-Stoch-Alex-Niang..Cristian'a hocanın bir şans daha vereceğine inanıyorum şu süreçte..Ben olsam yine de orada Emre'nin yanına Gökay'ı koyarım..

Fenerbahçe'nin bu sene değiştiğini gördüğümüz özelliklerinden biri yine bu tip maçların anahtarlarından biri..Maça istekli , tempolu ve agresif başlamak..Takımın genel yapısı buna çok uygun gözükse de biz Fenerbahçeliler bunun pratiğe dönmesine pek alışık olmadığımız için yine de düşünüyoruz acaba böyle olur mu diye..

Karabük savunmasının kötü bir savunma olduğunu düşünmüyorum ben..Bu defansı aşmada yine kanat bindirmeleri önemli rol oynar..Stoch-Mehmet-Gökhan üçlüsünün sürekli rakibi delmeye çalıştığı bir kanat oyunu olasıdır..Alex-Niang ikilisine merkezden gelecek Emre veya Cristian baskısı da takımı öne taşıma adına önemli görünüyor..

Zaten bunlar sahaya yansıdığı zaman fark ortaya çıkmaya başlıyor..

Fenerbahçe'nin yola devamı açısından kalan her maç gibi bu maçta önemli..Dediğim gibi nasıl bir maç geçeri kestiremiyorum pek ama fena bir maç olmayabilir oynanacak oyun bakımından..

1 yorum:

Sıradan Biri dedi ki...

Emre çok önemli. Hem defansif hem ofansif olarak sürekli sorumluluk alıyor. Ancak arkadaşları kaybolduğu zaman - ki Fenerbahçe, ofansif oyuncuları sezon başından beri çok istikrarsız- risk alıyor. Sinirleniyor ve kontrolünü kaybediyor. Alex, Stoch ve Niang'ın performansları Emre'yi atkiliyor. Ve söz konusu olan oyun içinde top isteme, ve insiyatif alma ise, Niang dışında istikrarlı değiller.