6 Kasım 2010 Cumartesi

Maça Doğru , Fenerbahçe - Eskişehirspor


Geride kalan zorlu maçların ardından Fenerbahçe'nin ihtiyacı olan düzlüğe çıkmak için önünde bir maraton olduğundan bahsetmiştik..Önünde büyük maç kalmayan takımın artık tek ihtiyacı yüksek bir motivasyonla sahaya çıkıp toplaması gereken 3 puanları toplamaya başlamak..

Fenerbahçe'nin artık bu ligi şöyle görmesi gerekiyor..Eskişehirspor ile mi oynayacak , tamam sanki bu ligde sadece Fenerbahçe ve Eskişehirspor varmış gibi düşünmeli futbolcular..Her maçı ayrı ayrı ele alarak yola devam etmeliler..Camianın genel olarak farkında olduğu bir durum var şuan Fenerbahçe'de..Ki şunu da söylemek lazım benzer durumu uzun zamandır görmemiştik..

Takım şuana kadar ki ciddi puan kayıpları yaşadı fakat camia takımından memnun değil diyemeyiz..Takıma olan bu inancın karşılığını futbolcular işlerini ciddiye alarak yanıtlamalıdır..

Eskişehirspor lige çok kötü bir başlangıç yaptı ve süreç Rıza Çalımbay'ın yerine Bülent Uygun'un gelmesiyle son buldu..Bülent Uygun ile çıkılan 3 maçta 7 puan toplayan Eskişehir ligin dibinden kurtuldu..Aslında kadroya baktığımız zaman geçen seneye göre büyük farklar yok..Geçen sene bu takımı üst sıralara taşıyan iskelet hala yerinde..Sezer-Doğa ikilisi Anadolu takımları arasındaki en kaliteli ortasahalardan biri..

Forvette Batuhan biraz ritim buldu..Adem Sarı'da her zaman dikkat edilmesi gereken bir isim..Bana göre defans hatları da vasatın üzerinde olmakla birlikte sert savunmayı başarılı uygulayan ve basit hatalara pek düşmeyen oyuncular..

Eskişehir'in kontraya çok uygun bir takım olduğunu düşünmüyorum..Yarın olabildiğince 0-0'a yatacaklardır..

Fenerbahçe'de son çalışmaya Gökhan ve Dia katılmış..Gökhan oynar ama Dia'nın oynayacağını sanmıyorum..Geçen haftaya farklı olarak bu sefer bence Cristian'ın yerine Kazım sahaya çıkacak..Yani Emre-Mehmet ortada olur , Kazım sağa geçer..Defans dörtlüsü de bu senenin idealine döner..

Bursa maçındaki tempo ve isteği Fenerbahçe iç sahada oynadığı maçlarda sahaya koyarsa mutlaka büyük bir fark ortaya çıkacaktır..Fenerbahçe taraftarının sahaya katılımı gün geçtikçe azalsa bile Bursa maçındakine benzer bir tempoyu sahadaki takım ortaya koyarsa tribünlerde galeyana gelecektir..

Benim maçla ilgili tek merak ettiğim konu Fenerbahçe'nin geçen hafta çok iyi yapabildiğini gösterdiği tempo ve isteği bu maçta da ortaya koyup koymayacağı..Aykut Kocaman'a en çok inandığım konuların başında bu 'isteği ve mücadeleyi standartlaştırma' konusu var..Kadro olarak zaten rakibinden daha kaliteli , kendi sahasında oynayan , kazanarak bir seriye başlamak isteyen ve neler yapabileceğini zaman zaman gösterebilen Fenerbahçe için bu maçın en önemli unsuru istek ve tempo..

Ben geçen hafta Bursa'da oynanan oyunun benzerini istiyorum..Fenerbahçe'nin değişmesi için ihtiyacı olan en önemli şey de bu zaten..Bir öyle bir böyle oynayarak başarılı olamazsınız..Aykut hoca bunu takımın kafasına dank ettirmeye başlamıştır umarım..Bunun da testi bu tip maçlardır..

Hiç yorum yok: