21 Kasım 2010 Pazar

Maça Doğru , Fenerbahçe - Bucaspor


Fikstürde o haftanın son maçına çıkmak bazen avantaj bazen de dezavantajdır..Geride bıraktığımız haftada çıkan sonuçlardan sonra Fenerbahçe için Bucaspor maçının önemi biraz daha arttı..

Bucaspor şuan kağıt üzerinde ligin en zayıf kadrosu bana göre..Oynadıkları oyun da buna paralel olarak kötü..Savunmada Ediz ve ileride Manucho dışında dikkat çeken bir oyuncu yok kadroda..Son 8 maçta 1 gol atabilmişler..Çok fazla gol yediklerini de söyleyemeyiz..Burada önemli olan Fenerbahçe'nin golü ne zaman bulacağı..

Fenerbahçe için bu maç moral bulma maçı durumunda şuan..Mevcut tabloya baktığımız zaman Fenerbahçe'nin rahat kazanacağı bir maç gibi görünüyor..Yukarıda dediğim gibi Fenerbahçe hele bir de erken bir gol bulup öne geçerse işler yolunda gidecektir..

Maçtan önce Fenerbahçe adına söyleyebileceğimiz olumlu tablolardan biri de nihayet Mamadou Niang'a kavuşuyor olmak olacak..Semih iyi oynamamasına rağmen skora etki ederek idare etti fakat orada Niang'ın oyunun eksikliğini ciddi bir şekilde hissettik geçtiğimiz haftalarda..Aykut Kocaman'ın ofansif bir takım çıkartması da olası görünüyor..Ben olsam yarın Andre Santos'u da takıma koyardım..Bu tip maçlarda oyunda teknik kapasitesi yüksek ve hücumu düşünen oyuncuların bol olması gerek..

Benim ideal 11'im şöyle olurdu : Volkan-Gökhan-Bekir-Yobo-Santos-Dia-Mehmet-Gökay-Stoch-Alex-Niang..

Fakat herhalde yine Cristian Baroni'yi ilk 11'de göreceğiz ve sol bekte de Caner oynayacak..Eğer böyle olursa da Caner'in geçtiğimiz haftlardan farklı olarak hücuma daha sık destek vermesi söylenmelidir..

Bu arada haftaiçi çift kalelerde oynamış olan Selçuk'da eğer hazırsa Mehmet'in yanına konabilir..Maç eksiğinden dolayı oynayamaz ama büyük ihtimalle..Selçuk-Özer ve Emre'nin sakatlıklarının aynı zamana denk gelmesinden sonra bu üç oyuncudan hangisi ilk olarak dönse çok büyük bir rahatlık getirecektir takıma..

Fenerbahçe'nin baskılı ve ön alanda başlaması gerek bu tip maçlara..Hep dediğim gibi eğer bir değişim oluyorsa önce mental anlamda olmalıdır..Eski Fenerbahçe çok zor veya çok kolay olsa bile belli bir standartla oyuna başlardı..Topu ayağımda tutayım , kontrollü bir şekilde geleyim , genelde hücumda çoğalmam ve 3-4 kişiye bırakırım hücumu anlayışıydı..Değişmesini istediğim en temel şey Fenerbahçe'nin çok adamla hücum yaptığı ve dikine oynadığı bir oyun izlemek..Bakalım bu dediklerimin gerekliliği olan Bucaspor maçında bunu görebilecek miyiz..

1 yorum:

aspayze dedi ki...

Dia ve Stoch bir arada oynarsa Fenerbahçe orta sahasız olacak demektir. Hele Dia pas oyununa hiç uygun bir oyuncu değil, sadece sprinter, önü açıksa gidiyor ama ne kendi bekine ne de orta sahaya en küçük yardımı yok. Benzer şeyler Stoch için de geçerli ama o en azından pas alışverişi yapabiliyor. 4-3-3 düzenine geçmeyeceksek Aykut Hoca bunları yanında oturtsun, alternatif oyuncu olarak kullansın. Kenarda saha içindekinden daha yararlı olurlar.

Caner'i solbek oynatmaya devam edersek 25'in gelmeden Bankaasya'ya gider diye düşünüyorum. Bu çocuk solbek oynayamıyor hele önünde Stoch varken oynaması mümkün de değil.