15 Kasım 2010 Pazartesi

Inter : 0 - 1 : Milan / Beklenen Galibiyet


Bir takımın bir senede nasıl değişebileceğinin bir numaralı örneğidir günümüz Inter'i..Geçen seneyi triple double ile kapatarak Avrupa'nın en iyisi olan Inter ile bu sene Benitez ile izlediğimiz Inter arasındaki fark inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda..Üstelik kadro geçen senenin kadrosuyla neredeyse birebir aynı..Mourinho faktörü , Benitez'in kötü bir hoca olması , Inter'in 5 yıllık ambargosunun ardından doymuş futbolcuların çokluğu , takımın yenilenememesi vb. bazı faktörler Inter'in bu çöküşünün hikayesinin ana maddeleridir..

Çöküş diyorum çünkü bu maç bazı şeyleri daha açıkça görmemizi sağladı..Inter artık sıradan bir takım olmuş..Oyun olarak hiçbir çeşitlilikleri yok..Maç bitse de gitsek diye oynuyorlar..Mücadele eden , olaya isyan eden tek adam Sneijder..

Maçtan 1 saat önce kadroları görene kadar Milan'ın bu maçı rahat kazanacağını ve son 4 maç üstüste kaybedilen derbilerin intikamını alacağını düşünüyordum..Böyle düşünürken maçtan 1 saat önce kadroları gördüğüm zaman biraz şüpheye düştüm doğrusunu söylemek gerekirse..Milan'da Pirlo - Ronaldinho ve Pato üçlüsü maça ilk 11 başlamıyordu..Inter ballısın yine diye düşünmüştüm..Ama yine kadroları ilk gördüğüm zaman şu dikkatimi çekti , Inter savunması çok ağır oyunculardan oluşuyordu..Chivu-Materazzi-Lucio-Zanetti savunma dörtlüsü Boston Celtics'de oynar..O kadar veteran ve ağır oyuncular..

Bu savunma ağırlığından Ronaldinho-Pato ikilisi çok ciddi şekilde faydalanabilirdi eğer oynasalardı..Materazzi artık bu maçları kaldıramadığını 4.dakikada yaptığı penaltıyla gösterdi..Durduk yerde yapılan penaltı ve İbra'nın golü..Milan direksiyonu ele geçirdi bu golle..Zaten bu tip maçlarda ilk golü atmak her zaman çok önemlidir..

Inter'in golü yedikten sonra bir reaksiyon göstereceğini düşündük ancak ortasaha mücaelesinin ötesini geçemedi oyun..Gattuso'nun agresifliği ile Milan oyunu tutmaya çalışırken , Inter hiçbir organize atak yapamayıp , kanatlardan hiç faydalanamadı..Oyun Milan'ın isteyeceği şekilde akmaya devam etti..Burada Inter madem kanatları kullanamıyor , o zaman gücünü ortada toplayıp biraz hızlı bir paslaşma trafiği ile Milan'ı ortadan vurmayı denemeliydi..

Gattuso'nun ikinci sarıyı görmemesi büyük şanstı..İkinci yarıya Allegri'nin Pirlo müdehalesi bu açıdan çok yerindeydi..Ancak bu sefer Abate sahneye çıktı..Pandev'in provakasyonuna yenik düştü , akıllı davranamadı ve ikinci sarıyı gördü..İlk sarısını unuttu bence orada ne olursa olsun böyle bir maçta bir oyuncunun bu acemiliği yapmasının başka açıklaması olamaz..Milan 10 kişi kalınca Robinho'yu oyundan alarak 4-4-1'e gömdü Allegri takımını..

Inter'de hala bir değişiklik yok..Rakibi 10 kişi kalmış , kendi sahasında oyunu rakip yarı sahaya hapsedemiyor bile..Sneijder dışında sorumluluk almaya yeltenen oyuncu bile yok..Milito inanılmaz formsuz..Şişirilen her top Nesta ve Silva'da..

Benitez oyunu çözecek bir tek hamle bile yapamadı..Inter'in çöküşünün ihalesi de yakında Benitez'e kalır..Benitez nasıl olur da Mourinho'nun bıraktığı bir takıma evet dedi anlamıyorum..Mourinho'dan sonra sadece Serie A'yı kazanmak bile başarı sayılmayacakken bu veteran ve doymuş takıma teknik direktör olmak enteresan bence..Benitez'in kendine güveni belki tamdır ancak Liverpool'da yaşadığı ve yaşattığı acı yılların ardından böyle bir tercih yapması da kendi kariyerine zarar verecektir..

Neyse Milan'ın kazanmasına sevindim..Serie A'da uzun yıllar sonrasında son haftaya kadar çekişmeli geçecektir..Bu galibiyetin arkasına 3'te 3 bir seri daha yakalarsa Milan , şampiyonluğun bir numaralı adayı olacaklardır..

Hiç yorum yok: