9 Kasım 2010 Salı

Ankaragücü : 4 - 2 : Fenerbahçe / Maçtan Notlar


Atılan 6 gole rağmen çok sıkıcı bir maçtı..Göze çarpan bazı noktalara değinelim..

Futbol basit bir oyun..Ortasaha da bu basit oyunun en temel noktası..Cristian'ı 1.5 senedir eleştiriyoruz ancak artık futbolculuktan çıkmış bir durumda..Uzun süredir izlediğim en kötü bireysel performanslardan biriydi..Dünya umrunda değil..

Buna karşın genç Gökay'ı beğendim..Özverili ve inatçı..Top sürmeyi ve pas dağıtmayı da biliyor..Ortasahada rotasyonun 3 oyuncuya kaldığı dönemde Aykut Kocaman Mehmet-Gökay ikilisini kullanırsa takım için çok daha yararlı bir karar vermiş olur..

Andre Santos'un bir çıkış yapmasını bekliyordum ancak Santos-Caner kanadı çok kötüydü..Andre Santos'un formda döneminde çok fonksiyonlu bir oyuncu olduğunu geçen seneden biliyoruz..Bekte oynayıp formda olduğu dönemlerde hem iyi bir kesici hem topu oyuna sokarken rahat hem de gerek asist gerekse de attığı gollerle takıma katkı veren bir hali vardı ancak bu sene gerçekten çok kötü..Biraz toparlayıp Caner'i kesmesini isterim ama ondan bu ışığı da alamıyoruz..

4 golün yenmesi büyük bir handikap fakat dediğim gibi zayıf ortasaha bunun asli nedenidir..Sadece ortanın ortası da değil Kazım ve Stoch gibi sıfır defansif katkılı iki oyuncuyu da eklersek Ankaragücü yürüye yürüye geldi sürekli..İşin şu boyutundan ders çıkartmak gerekiyor bence ; yarın ligde Dia-Mehmet-Gökay-Stoch orta dörtlüsüyle çıkacağın her maçta buna benzer senaryolar yaşanabilir..

Mağlubiyetin telafisi elbette var..Aykut Kocaman'ın bu akşamdan sonra Cristian'dan umudu tamamen kesmesi bu maçın bir anlamı olmasını sağlar şu saatten sonra..Bir de hem sakatlıklar hem de şu maçtan sonra en uygun ilk 11 bence şu şekilde kurulabilir : Volkan-Gökhan-Yobo-Bilica-Caner-Dia-Mehmet-Gökay-Stoch-Alex-Niang..

Yazıyı şu konuyla bitirmek istiyorum..Bu takımın el freni Alex , takımı yavaşlatan Alex , mücadele gücünü azaltan Alex vb. laflarla Alex'li Fenerbahçe'yi eleştirenler şu takımı iyi izlesin..Rıdvan Dilmen'de cumartesi gecesi Alex'in performansını arttıran adam Semih demişti..Hocam tam tersi..Alex'siz Semih'e şu takımda üst düzey pas verebilecek bir oyuncu yok..Semih , Alex ile birlikte oynadığında çok daha parlak performanslar sunuyor..Alex'de bu takımın hücumunun %75'i..Niang bile oynadığında bu böyle..Alex sadece hücumu değil , kulağa garip gelse de defansı bile etkileyen bir oyuncu..Eğer son haftalarda olduğu gibi fiziken üst düzeydeyse tüm takımın performansını minimum %25 arttırıyor..Bu da gözden kaçmasın lütfen..

2 yorum:

Salih dedi ki...

Eldeki sağlıklı orta saha sayısı üç olduğu sürece Cristian'ı silmenin bence yarardan çok zararı olur. Alternatifler denenebilir. Aykut Hoca bugün Caner'i denedi. Yarın bir başkasını da deneyebilir ama eldeki malzemeden faydalanmak için çaba harcamak kısa vadede daha mantıklı.

Ayrıca "yarın ligde Dia-Mehmet-Gökay-Stoch orta dörtlüsüyle çıkacağın her maçta buna benzer senaryolar yaşanabilir." dedikten sonra en uygun orta sahayı yine aynı şekilde oluşturmaya ise bir anlam veremedim.

Tuğberk dedi ki...

Onu bilinçli yazdım zaten..Hani büyük ihtimalle sakatlar dönene kadar bu orta saha dörtlüsüyle çıkacak hoca maçlara..Gökay yerine Cristian'ın oynayacağı ihtimalini de gözönüne alabiliriz..

Bu dörtlü oynayacaktır mutlaka ama bu dörtlünün oynaması önümüzdeki süreçte sıkıntıya neden olabilir..Kadro şuan buna izin veriyor ve bana kalırsa şu şablon ve oyuncu yapısıyla Fenerbahçe'nin kazanmak için 2'den fazla gol bulması gerekecektir..Çünkü Aykut Kocaman'ın elindeki oyuncu yelpazesinde ortasaha üstünlüğünü ele geçirebileceği bir tercih yok..

Bu durumda en iyi savunma hücumdur anlayışıyla Fenerbahçe'nin çok saldırgan ve ofansif oynaması alınacak hasarı minimumda tutacaktır..