18 Kasım 2010 Perşembe

Afellay Transferi


Bu sezon Barcelona ile ilgili yazılarımda üzerinde durduğum nokta hücum rotasyonundaki eksiklik idi..Hücumunda Messi ve Villa gibi iki oyuncu olan takım dünyanın belki de en büyük gol tehdidi olabilir ancak bu iki oyuncunun yorgunluğu/cezası/sakatlığı durumunda Barcelona'nın gözü kapalı güvenebileceği oyuncu eksikliği göze çarpıyordu..Son 3 yılda bu bölgenin rotasyonu Eto'o-Henry-İbrahimovic-Messi gibi dört oyuncunun yanında Bojan-Pedro gibi sürpriz golcülerden oluşurken bu sene 4-3-3'ün en ön üçlüsünün tek yedeği Bojan durumunda..

Pep zaman zaman Iniesta'yı forvetin sol hattında kullanarak açığı kapamaya çalışıyor..Iniesta bölgeye uyum sağlayabilen bir oyuncu ama asıl yeri orta alan..

Bu durumda hücumun herhangi bir bölgesinde oynayabilecek bir transfer şart gözüküyordu ve Barcelona kağıt üzerinde yapabileceği en akıllı transferlerden birini yaptı..Ibrahim Afellay hem çok genç hem de Hollanda ve Psv ekolünden geldiği için Barcelona'nın oyun tarzına kafaca kolay uyum sağlayabilecek bir oyuncu..Merkez forvetin hem sağında hem de solunda oynayabilecek bir oyuncu Afellay..Hızlı,delici ve çabuk..Ters ayağını kullanabilen bir oyuncu Barcelona için olmazsa olmazlardan biri..Pedro'nun bu kadar kendini parlatmasının bir nedeni de bu zaten..

Pedro geçen sene harika bir sene geçirdi ancak bu sene biraz temposu düşmüş göründü..Yine iyi maçlar çıkartabiliyor fakat geçen sene ki istikrar biraz dağılmış durumda..Şuan Pep'in elinde başka bir koz olmadığı için de Pedro'da devam ediyor yoksa bu sezon birkaç maç oynadığı futboldan ötürü yedeğe çekilmesi gerekiyordu aslında..

Afellay'ın sene sonunda sözleşmesi bitecekti..Böyle bir oyuncu 3 milyon €'dan çok daha fazla eder elbette ancak ikili ilişkileri yıllardır iyi olan Barça ve PSV göz hakkı mantığıyla böyle bir miktar karşılığında Ocak ayı için transferde anlaşmış durumdalar..Ibrahim Afellay'ın büyük sınavı olacak Barcelona kariyeri..Büyük ihtimalle geldiği gibi formayı kendisine vermeyecektir Pep..Barcelona'nın oyun tarzı ve hızına ayak uydurmak için çok ciddi bir özgüven harcamanız gerekir..Afellay'ın bu süreci kısa sürecektir..Afellay'ın transferi ile bölgede Pedro ile gireceği rekabetten de en çok Barcelona faydalanacaktır..Pedro'da potansiyeli çok yüksek bir oyuncu ve formayı kaptırmamak için o da gaza basacaktır..

Barcelona ihtiyacı olan bölgeye çok akıllı bir transfer yaptı..Afellay'da kendi gelişimi için büyük bir fırsat yakaladı böylece..Bakalım bu ikili birbirlerinden ne kadar faydalanacak..

4 yorum:

aLican dedi ki...

Bizim maçta izledim Afellay'ı çok fazla beğendiğimi söyleyemem ama tabii hazırlık maçı olduğu içinde olabilir.

sallanyuvarlan.blogspot.com dedi ki...

bizim maçta afellay fena oynamadı ilk yarıda attığı 3 pas bile ne kadar klas olduğunu ortaya koyuyor. barcelona 'da kendini geliştirecektir. daha genç ve gelecek vaad ediyor.

Esen dedi ki...

Konuyla cok baglantili olmasa da bir sorum var. Hollanda futbolundan gelen bir oyuncu Barca'ya daha kolay uyum saglar diyoruz (ki bence de dogru), peki sizce hangi yabanci ulkeden gelen oyuncular Turk futboluna ya da Fenerbahce'ye daha kolay uyum saglayabilir?
Tabi bu soru cercevesinde Super Lig'in bir kimliginin de belirlenmesi gerekir ama sizce akla gelen ilk ulkeler ya da (futbol) ekoller hangileridir?
Benim aklima gelen ilk fikir Alman futbolu mesela.

Tuğberk dedi ki...

bana kalırsa bizim lige en rahat adepte olabilecek adamlar İtalya veya Almanya'dan gelenler..Fransa'da örneğin fiziğe dayalı bir lig ancak oradan buraya gelen Niang gibi bir oranın üstadı olan adam bile ligimizde oynanan kasap havasından etkilenip yakınabiliyorsa ortada ciddi bir yanlış var bana kalırsa..

Aslında lig olarak değil , oyuncu yapısı olarak bakmak gerek bizim lige..Bizim ligde bir hızlı bir güçlü stoperi yanyana koy , ortasahaya iki tane Appiah koy , her takımı döversin..oyun buna dayalı çünkü..