18 Ekim 2010 Pazartesi

Maça Doğru , Konyaspor - Fenerbahçe


Geride bıraktığımız haftasonundan çıkan sonuçlardan sonra Fenerbahçe için maçın önemi ciddi şekilde arttı..Dün Konya'da takımla birlikte olan kaptan Alex bile twitter'dan Bursa-Beşiktaş ve Galatasaray'ın puan kayıplarının ardından bu maçın çok önemli olduğunu yazdı..Alex'in bile türkçe olarak bunu yazması , takımın işin bilincinde olduğunun bir göstergesi olsa gerek..

Bu tip haftalarda en son oynamak bir avantaj halini alıyor..Rakiplerin kaybettiği puanların ardından kazanacağın maç sadece 3 puan anlamına gelmiyor..Bu yüzden öncelikli beklentim hızlı ve baskılı bir futbolla maça başlayacak bir Fenerbahçe..

Konyaspor'u analiz etmek aslında çok zor değil..Çok iyi tanıyor muyum takımı..?Hayır ancak klasik Ziya Doğan takımı izleyeceğimizden şüphe yok..Zaten ligde oynadıkları 7 maça da şöyle bir bakacak olursak Ziya Doğan takımını görüyoruz..Yani nedir bu takım..?Sert oynayan , çok adamla kapanan ve mücadeleden vazgeçmeyen bir takım..Ben bu tip takımlara şiddetle karşı olsam da hala varlıklarını sürdürüyorlar..Pozitif futbola ters düşen bu takımların ligde kalıcı olmasını da istemiyorum açıkçası..

Neyse sonuçta Konyaspor böyle bir takım ve bu akşam da sert ve defansif bir futbol oynayacakları bir gerçek..Konya'nın en etkili isimleri Peter Grajciar ve Ivan Lietava..Fenerbahçe savunmasının bu iki oyuncuya karşı dikkatli olması gerekiyor..

Peki Fenerbahçe kazanmaya çok ihtiyacı olduğu ve karşısında sert ve kapanan bir rakip bulacağı bu maçta neleri yapması gerekiyor..?Bir de bu tip maçlarda kilit kırmayı ustalık haline getirmiş olan Alex'in de oynamayacağını düşünürsek çözüm tek noktada kendini gösteriyor ; Hızlı oynamak ve kenarları kullanmak..

Alex'in oynamayacağı bir maçta Aykut Kocaman klasik 4-4-2 mi oynatır yoksa Alex'in yerine Özer'i kullanarak 4-4-1-1'den mi devam eder bilemiyorum..Ha şu da olabilir 4-4-1-1 yerine eğer Alex'in yerine Özer'i kullanırsa takımı 4-2-3-1 şeklinde defans önünde Emre-Mehmet onların önünde ise Dia-Özer-Stoch olarak kullanabilir..

Açıkçası Dia-Özer-Stoch üçlüsü o bölgede bir arada oynarsa takımın hücum hızı nasıl bir evrim geçirir çok merak ediyorum..Başka merak ettiğim konu da eğer hoca 4-4-2 oynatıp ileri ikilide Niang-Kazım ikilisini oynatırsa nasıl bir uyum olacağı yönünde..Takımın gol yapabilecek 4 oyuncusunun da (Dia-Stoch-Niang-Kazım) hızlı oyun tarzlarına ileri ikilide birebir de Türkiye'de hiçbir stoperin üstünlük kuramayacağı Kazım-Niang hattını da düşününce insan heyecanlanıyor açıkçası..

Bana kalırsa eğer , Niang eğer riske edilemeyecek durumdaysa ilk bahsettiğim Özer'in Alex'in yerinde olduğu 4-2-3-1 ile Kazım tek forvet halinde maça çıkmalı Fenerbahçe..Ha eğer Niang oynayacaksa bu sefer Özer'in oynamadığı klasik 4-4-2 ile Niang-Kazım hattı oynamalı diye düşünüyorum..

Ne olursa olsun mevcut durumlardan herhangi birini çok merak ediyorum..Stoch ve Dia'nın sorumluluk alması gereken bir maç..Sanırım Aykut hoca da onların üzerine kuracak oyun planını..Özellikle Stoch'un gol bulup , güzel oynayacağı bir maç olur beklentisindeyim..

Maçtan sonra bakalım yazdıklarımız ne kadar sahaya yansımış olucak beraber bakar,konuşuruz..

1 yorum:

Adsız dedi ki...

4-2-3-1, stoch-özer-dia oynarsa, forvette de niang olursa, seri paslı, hızlı bir oyun ortaya çıkar diye düşünüyorum. Kazım bu oyunu yavaşlatır.