17 Ekim 2010 Pazar

Everton : 2 - 0 : Liverpool / Merseyside'da Mavi Gün


İngiliz spiker maç bittiğinde böyle diyerek yayını noktaladı..Merseyside'da mavi günün geleceği maçtan önce belliydi aslında..Roy Hodgson ile çıkış yapacağını düşündüğümüz Liverpool son yılların en kötü sezon açılışıyla başladığı sezona ligin dibinden devam ediyor..8 maçta sadece 6 puan alabildiler ve işin enteresan tarafı umutsuzluk ve inançsızlık Gerrard dahil tüm oyuncuları esir almış durumda..

Maçtan önce tabloya baktığımızda sadece Liverpool için değil , Everton için de işlerin çok kötü gittiği bir gerçekti..Bu maçtan önce Everton 17 , Liverpool 18.sıradaydı..Tarih bu şartlar altında başlayan bir Merseyside daha görmez herhalde..Liverpool haftaiçi çok hareketli günler yaşadı..Takımın satış süreci bir çok hukuksal sorunu da beraberinde getirdi ancak sonunda Liverpool taraftarını biraz daha memnun edebilecek satış gerçekleşti..

Milli maçta sakatlanan Kuyt'ın olmaması Liverpool için büyük bir kayıp çünkü şu süreçte takımdaki tek formda oyuncu Kuyt idi..Torres desen çoğu zaman olduğu gibi sakat sakat oynuyor..

Maça Everton agresif başladı ve öyle bitirdi..İlk 15 dakika sonucu gelen istatistik tablosunda oyunun sadece %10'luk kısmı Everton kale önünde oynanıyordu..Oyunun kontrolü , pas trafiği mavilerin elindeydi ve ataklar da kendini göstermeye başlıyordu..11.dakikada Jagielka'nın müsait pozisyonda auta yolladığı top , 14.dakikada Yakubu'nun kaçırdığı pozisyon gelecek golün sinyalleriydi..

Bu sürede en çok dikkat çeken şey , Liverpool'un rakip yarı sahaya geçemiyor oluşuydu..Hiçbir taktiksel varyasyonunuz olmasa bile Meireles,Gerrard,Joe Cole gibi oyuncularla ortasahayı doldurup , rakip yarısahaya geçememek ayrı bir meziyet olsa gerek..

Roy Hodgson'ı bilmem fakat Liverpool'lu oyunculara maçtan önce beraberliği versen tamam eyvallah diyip maça çıkmayabilirlermiş..

Liverpool'un bu anlamsız kapanan futboluna bu futbolun panzehiri olan kanat hücumu cevabı verdi ve sağdan Coleman'ın getirdiği topta Tim Cahill golü attı..Everton bu golü atacağını çok net hissettirmişti zaten ve gol de temiz bir dakikada geldi..Golden devreye kadar olan bölümde Liverpool'dan bir ayağa kalkma sinyali alamadık..

İkinci yarı farklı olur , Liverpool daha agresif ve hücum oynayabilir derken Everton ilk atakta gelen kornerin devamında Arteta'nın muhteşem şutuyla skoru 2-0 yaptı ve işi bir anlamda bitirdi..Uzatmalarla beraber daha önünde bir 45 dakika olan Liverpool'da tüm başlar öne eğildi , isyan edip , takımı toparlamaya çalışacak bir oyuncu çıkmadı..Kuyt'ın yokluğu burada biraz daha sırıttı..

Maçın geri kalanında Everton çekilip kontra kovalayarak ortasahada biraz kontrolü de Liverpool'a bıraktı ve defansı sağlam kurdu..Joe Cole'un bir şut girişimi dışında Liverpool hiçbirşey üretemedi..

Everton , Liverpool'u bu kadar kötü zor bulur bir daha..Çok ihtiyacı olan bir zamanda olabilecek en güzel galibiyeti alarak ligin dibinden biraz kurtuldu Everton ve onlar için belki daha büyük mutluluk en büyük rakiplerini çamura biraz daha batırmak oldu..Liverpool'un işi çok zor gözüküyor..Roy Hudgson'a çok saygı duyuyorum ve faturayı ona kesmek taraftarı değilim..Ancak yeni patronlar faturayı ilk önce hocaya kesmeyi tercih edebilir..Ancak sağ bekte Carragher'ı oynatmak zorunda olduğun , tutunduğun oyuncuların ise yürüyecek hali olmayan bir takımı şu aşamadı herhangi bir teknik direktörün daha iyi noktalara getireceğine inanmıyorum..

Derbilerde adetten midir bilinmez genelde mavileri tutarız..Kazananın mavi olması güzel..

Hiç yorum yok: