29 Ekim 2010 Cuma

Bursaspor : 1 - 1 : Fenerbahçe / Başın Öne Eğilmesin !


Ligde Fenerbahçe'yi zorlayacak takımları sayayım..Galatasaray-Beşiktaş-Trabzonspor-Kayserispor-Bursaspor..Fenerbahçe bu 5 rakibin İstanbul'dakilerine evinde berabere kaldı , Anadolu turnesindeki 3 rakibinden ise sadece 1 puan alabildi..Değişimi görmeye çalışalım biraz..Temel değişim geçtiğimiz sezonlarda bu takımları içeride dışarıda tokatlayan fakat sene sonunda şampiyonluğu kaçıran bir takım profiliydi..Şampiyonluğun her zaman Anadolu'dan geçtiğine inanan biri olarak şu tabloda bile bu 5 maçtaki kayıplar karşısında kahrolmuyorum..

Ebru Köksaldı'nın sık sık dile getirdiği ve benim de katıldığım bir yorumu var..Bu sene sadece alt sıradakileri yenmek yeterli değil çünkü kafaya oynayan takımlar arttı diyor Ebru hanım..Bu da doğru bir tespit..Ancak öylesine söylemediğim 'devrim' modeliyle Fenerbahçe bu takımlardan 3 tanesine çok hazırlıksız yakalandı..Ligin ilk 5 haftasında Trabzon ve Kayseri'de alınan yenilgilere , Kadıköy'de ilk yarıda 4 olması gereken maçta alınan Beşiktaş beraberliği de eklenince puan kayıpları ciddi boyuta ulaştı..

Geçen hafta 10 kişiyle kapanan Galatasaray karşısında çözülemeyen kilidin pek bahanesi yok..Ve bu akşam Bursaspor maçı..Fenerbahçelilerin yıllardır oynanan yavaş,temposuz ve isteksiz oyuna cevabı hep şu olmuştur..'Koşun,mücadele edin,istediğinizi gösterin o zaman yenilseniz de bizler sizi alkışlar , destek oluruz..'

Aykut Kocaman'ın yaptığı oyuncu tercihlerini veya oyuncu değişikliklerini beğenmeyebilir , eleştirebilirsiniz fakat bu takımın özellikle son 1buçuk ayda mental olarak nasıl değiştiğini mutlaka görmeniz gerek..Her oyuncunun kafasında mücadele etmek,hızlı oynamak ve formanın hakkını vermek var..Kimse kendini esirgemiyor,sakınmıyor..

Bursaspor maçına geçen haftadan ders alan Aykut hoca , defterden silmesine rağmen yokluktan Cristian'ı oraya çekip Mehmet'i de sağa atarak orta sahaya direnç katmak istedi..Ben bile Kazım ile başlayacağını düşünürken yaptığı bu hamle çok başarılıydı..

Fenerbahçe maça ilk yarım saatte oynadığı üstün futbol ve attığı golle müthiş başladı..Alex bugün muhteşemdi..Emre ve Mehmet Topuz'u al gözün kapalı milli takıma koy..Aurelio falan yalan..Mehmet-Emre-Hamit üçlüsüyle milli takımda da buldozer etkisi yaratırsınız..

Bursaspor'un ismen kalabalık görünen orta sahasını Fenerbahçe ezdi geçti..İlk yarım saatin ardından golü de bulmanın etkisiyle biraz kontrollü oynayayım biraz kontra kovalayım diye düşünüp biraz yaslandı takım..Burada gereksiz faullerle yapılan duran topların hepsinde Bursa pozisyon yakaladı..

Bu sene Stoch-Dia transferlerinin en kötü etkisi takımın boyunun aşırı kısalması..Bursa her hava topunu aldı..Burada Aykut Kocaman'ın değil takımın saha içinde bir mantık yürütüp düşünmesi gereken birşey vardı..Arkadaş bu adamlar madem her hava topunu alıyor faul yapmayın..Çünkü Bursa'nın iki gol şansı var ; duran top ve Sercan'ı kaçırıp gol pozisyonuna sokma..

Fenerbahçe ilk yarıda 2'yi bulabilirdi ama olmadı..İkinci yarının başında yenen ahmakça gol oyunun yapısını da değiştirdi..Fenerbahçe'nin oyun planı büyük ihtimalle bekleyip Alex-Stoch-Semih üçlüsüyle hızlı ataklarla 2'yi bulmaktı..Yenen o saçma gol tüm planları tahtada bıraktı..

Bu takımda Volkan-Yobo-oynadığında Lugano-Emre-Alex-Niang isimleri beklentinizi her maç %80 karşılayabilecek isimler..Bu oyuncuların sayısı aslında hiç az değil fakat formsuzlaşan Gökhan,bir iyi bir kötü Caner-Stoch gibi oyuncularda performanslarını arttırıp standartlaştırmadıkları sürece bu tip maçları kazanmak zor olabiliyor..

Bursaspor ne maçtan önce beklediğimiz orta saha üstünlüğünü aldı ne de hücum yollarında etkili organizasyonlar gerçekleştirdi..Sercan'ın kaçırdığı 3 gol her ne kadar akla zarar olsa da bunlar organize ataklarla gelişmediği için Bursaspor için pozitif bir hücum organizasyonu yoktu bugün..

Sercan neden İngiltere veya benzeri bir ligde oynayamayacağını da bugün cümle aleme gösterdi..Bir futbolcu son vuruşlarda bu kadar mı kötü olur..?

Aykut hoca Kazım'ı biraz erken alabilirdi..Veya Gökhan'ı..Çünkü Semih gole rağmen kötü bir maç çıkarttı..Caner çok haldur huldur oynadı ki geçen hafta ben Caner'i çok beğenmiştim..Stoch yine beklenenden uzak..Aşırı çizgiye çakılı oynuyor..

Zaten şöyle bir tablo var hep..Volkan kale vuruşunu Caner'e veriyor , Caner taça paralel Stoch'a atıyor..Hani PES'de ki atak başlangıçları gibi oluyor Stoch'un orada ki varlığı..

Fenerbahçe iyi oynuyor , iyi mücadele ediyor..Bundan sonra yapılması gereken kalan 7 maçı süpürmek ki hep dediğim gibi bu takım bu tip maçları farklı kazanacak tipte bir takım..Niang'ın eksikliği de yokolunca devreye kadar ki 7 maçta da Fenerbahçe ağır favori olarak çıkacak sahaya..

Aykut Kocaman'ın devrimine inanmayanlara şunu sorarak bitireyim yazıyı..Bunca puan kaybına,önemli maçlarda gelmeyen galibiyetlere rağmen , bu akşam Fenerbahçe'yi izlerken hiç geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ' Koşsanıza laaaan ' dediniz mi..?Hiç heyecanınızı yitirdiğiniz bir an oldu mu..?Hiç takımın kazanamayacağını düşündünüz mü..?

Aykut Kocaman şunu yapmaya çalışıyor bana kalırsa..Bu takımı 70.dakikadan sonra 'aha bizim dakikalar başladı' modundan çıkartmak istiyor..Oyun kalitesini tüm maça yaymaya çalışıyor..Bu yüzden Fenerbahçe'nin Galatasaray-Kayserispor dışında oynadığı her maç kaliteli ve heyecanlı geçiyor..İzin verin bu adam bu işi yapsın..Hala ligin en iyi kadrosu bu takımda ve oyuncular ciddi birer özveri ortaya koyuyorlar..

Ben maç bittiğinde ' ah ulan ' diye kalktım televizyon karşısından..Bu sene alınan Trabzon yenilgisinde ve Beşiktaş beraberliğinde de ' ah ulan ' diye bitirmiştik maçı..Bu iş destek verilerek böyle devam ederse ' süper ulan ' diye bitereceğimiz nice maçlar gelecektir..

Maçın adamı Alex-Emre-Volkan..Seç beğen al..

1 yorum:

FASLI dedi ki...

Geçen senelerde yendiğimiz maçlarda iyi veya kötü yorumda bulunurduk. Ancak bu sezon özellikle son 4 haftada hiçbir Fenerbahçe taraftarı takımın aldığı sonuçların yanında temposundan o kadarda hoşnutsuz değil. Takım gibi takım olduk. Yenip yenilmek bizler için pek mühim değil. Düşünsene solda ve sağda kanat adamlarımız var defansta kemik ikilimiz var. Forvet Niang, söze gerek yok. Umut var, umut var da biraz sabır gerecek sanırım.Bu arada bu akşam Alex neydi be kardeşim:)konuk yazar arayan yok mu bu civarlarda. Benim blogta futbola talep yok gibi :)