14 Ekim 2010 Perşembe

Aman Mamadou , Yandım Mamadou


Hangi takım olursa olsun o takımın forveti gol atınca taraftarları bir ayrı sevinir..Hani takımın en ilerisinde geldi mi affetmeyecek , taraftarların güvendiği ve inandığı bir ismin olması demek ayrı bir güven duygusu verir taraftara..Top o adama gelince ' Yürü evladım , yaldır koçum ' diyesi geliyorsa bir insanın bu iş olmuş demektir..

Stadda olanlar şahittir , olmayanlar için de buradan söyliyeyim..Kadıköy'de top Mamadou Niang'a geldiği zaman insanlar ayrı bir heyecan yaşar oldular..Niang topu orta sahada bile ayağına alsa eğer yüzü kaleye dönükse sağdan soldan sürekli 'yürü be' nidalarını duyarsınız..

Bu sesleri Anelka'dan sonra ilk kez duyuyoruz Kadıköy'de..Tabi işin deparı bir yana bitiriciliği,oyun tarzı,mücadele gücü falan hemen hemen hepsi bizlerin dikkatini çekmiş ve Mamadou Niang Fenerbahçe'nin yeni gözdesi olarak yerini almıştı..

Milli takımlarda yaşanan sakatlıkları Fenerbahçe'sinden Barcelona'sına kadar her takım yaşıyor ne yazık ki..Bu konuda alınabilecek bir tedbir yok..Niang'ın anladığım kadarıyla çok ciddi olmayan bir sakatlığı var..Konya'da büyük ihtimalle oynayamayacak..

Yıllardır basında söylenen bir söz vardır..Alex'in sırtına havlu koyun , üzerini iyi örtün , iyi bakın vs vs..Artık bu uygulamarı uygulayacağımız ikinci bir adamımız var o da Mamadou Niang..Niang sakatlandı manşetini okuduğumda bile içim bir kötü oldu..Şu aşamada işin ciddi olmaması rahatlatıcı elbette..

Bu arada Niang ve sakatlık demişken bir konuya daha değinmek gerekiyor bence..Fransa ligini nasıl bilirsiniz desem büyük ihtimalle az gollü ve mücadeleye dayalı bir lig olarak cevap verirsiniz bana..Özellikle Afrikalı oyuncuların çokluğunu göze alırsak oradaki mücadelenin ülkemizdeki mücadeleye göre daha fazla güce dayandığını söyleyebilirim..

Niang geldikten sonra çıktığı maçlarda şunu yaşadı hep ; Formasından yaka paça çekilip toptan uzaklaşıyor ve çaresizce hakeme bakıyordu..Türkiye'de bu tip pis çekmeler , kalitesiz sertliğin %80 olarak faul olmadığı gerçeğiyle yavaş yavaş tanıştı Niang'da..Fransa'da 2 metrelik dev Afrikalılar'dan yemediği muameleyi burada 1.70'lik 22-23 yaşında defanslardan çekti..

Mamadou'da artık bu oyun tarzına bir şekilde adapte olup aynı karşılıkları rakip savunmalara verecektir..Yeter ki dediğim gibi kendine dikkat etsin ve sakatlıklardan uzak dursun..Fenerbahçe bu sezon bir yerlere gelecekse bunda en önemli rollerden birini Mamadou Niang üstleniyor..

Hiç yorum yok: