28 Eylül 2010 Salı

Kasımpaşa : 2 - 6 : Fenerbahçe / Manevi Huzur


Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki Fenerbahçe'nin geçtiğimiz beş haftalık fikstürü kolay değildi..Kayıpsız geçilen ancak kağıt üzerinde motivasyon açısından zorlanılabilecek 2 seyircisiz iç saha maçı , Kayseri ve Trabzon deplasmanı ve Beşiktaş maçı..Fenerbahçe çok eleştirdiğimiz ve gerçekten beğenmediğimiz şu haliyle biraz akıllı davransa Beşiktaş'ı yener , Trabzon'dan en kötü beraberlikle dönerdi..

Ancak bunlar mazeret değil elbette..Fenerbahçe Beşiktaş'ı yenip , Trabzon ile berabere bile kalsaydı oynadığı futbolun açıklaması yok..Dün Kasımpaşa karşısında takımın kazanacağından emindim ancak benim görmek istediğim şey farklıydı..Aykut Kocaman'ın 6.hafta toparlanacağız derken bunu sahaya nasıl yansıtacağını merak ediyordum..Yoksa Kasımpaşa 1-0 öne geçtiğinde bile Fenerbahçe'ye maçın döneceği barizdi..

Öncelikle Aykut hocanın çıkarttığı kadroyu yadırgadım..Defans dizilişinde Yobo'yu zorlamak istemeyip Bilica'ya ve kazanmak istediği için Santos'a şans vermesini yadırgamam fakat hocam sağ öne Mehmet'i koyarak hem kanat ataklarını tıkıyorsun hem de Selçuk-Emre ikilisiyle orta sahamızı açıyorsun..Demek istediğim sağda bu takımda oynayabilecek Stoch-Özer-Kazım gibi üç tane adamın varken neden Mehmet'i orada harcıyorsun..?Emre-Mehmet orta ikilisi mutlaka Emre-Selçuk'tan daha etkili olur..

Maç öyle bir maçtı ki gerçekten aslında ağlanacak halimize gülüyoruz..Kasımpaşa'nın şu haliyle süper lig'de oynaması ayrı bir konu , Fenerbahçe'de Selçuk-Bilica ve Santos'un dün oynadıkları oyundan sonra bugün hala futbolcu lisansları taşımaları ayrı bir konu..Bilica kafaca bitirmiş kendini..Orada Fenerbahçe eksik oynasa dün verilen pozisyonlardan farksız olmazdı..Bir oyuncu mücadeleyi bu kadar kolay kaybetmemeli..Yobo geldi diye bu kadar motivasyon düşmüş ve oynamaktan umudu kesmişse devre arasında tekrar Sivas'a dönebilir..

Selçuk çok ağır ve bitik..Resmen yan paslarda bile zehir atıyor arkadaşlarına..Bir oyuncu yavaş gelen bir pası kontrol ederken topu ayağından 1 metre açar mı yahu..

Andre Santos'da özel hayatındaki başarısının veya Brezilya milli takımında oynadığının %25'ini en azından sahaya koysa fena olmayacak..Benim çok fazla beğenmediğim Caner bile Santos'dan sonra parladı sahada..

Fenerbahçe'nin şuan ligin en çok gol atan takımı olması şaşırtmamalı..Yüz kere dedim belki , eğer bu takım 4-2-3-1 veya 4-4-1-1 oynayacaksa Alex De Souza 90 dakika sahada ol-ma-lı-dır..He Alex'i çıkartıyor musun hocam o zaman hemen sistemden de dön..İşte Alex böyle bir adam..Dün 2 gol 1 asist..Maç 3-2 iken serbest vuruşta Dia'ya attığı pas ile maç koptu..Orada bile Alex Dia'ya koş diyor..Niang'a attırdığı gol de ayrı bir güzellik..

Alex'in yüzünün de dün güldüğünü görünce gerçekten rahatladık..Geç oldu ama güç olmasın..Alex - Aykut tartışmaları son bulsun..Bu takım Alex ile güzel..Yarın yeri gelir yine oturur o zaman da Fenerbahçe bu forvet arkaları sistemle oynamaz sesimizi çıkartmayız ancak Aykut Kocaman'ın bu zamana kadar denediği Alex'i çıkartıp yerine Emre-Stoch gibi oyuncuları çekerek oynamaya çalıştığı şey ziyandan başka birşey değil takım için..


Dia çok etkili bir oyuncu..Onun etkinliğinin sadece açık alana bağlı olduğuna inanmıyorum ben çünkü çalım atabilen , kolay yıkılmayan ve inatçı bir oyuncu..Bizler uzun zamandır çizgiyi bu kadar iyi kullanabilen ve tren gibi giden bir oyuncu görmemiştik..Tabii aynı cümlede hem olumlu yönünü söyledim hem de olumsuz özelliğinin üzerinde durdum..Çok çizgide kalıyor Dia..Bu konuda Fenerbahçe'nin mental olarak işi en iyi bilen adamı Özer'dir mesela..Asla çizgide kalmaz hemen orta sahayı üçler savunmada..Dia'ya eğer bunu öğretirsek Avrupa futboluna çok önemli bir oyuncu kazandırmış oluruz..

Bir de Mamadou var tabii..Golcüyüm diye bağırıyor..Ve hiç alışık olmadığımız şekilde tıkır tıkır adam geçiyor..Pierre'den sonra leblebi gibi atan bir adam bulduk sonunda..Çok ama çok kaliteli ve zeki..Bir de kendi dilinden anlayan Dia ve futbol dilinden anlayan Alex ile birlikte ne kadar etkili olabildiğine şahit olduk..5 lig maçında 6 gol atan bir forvetin varlığı bile bir garip hismiş bunu tekrar hatırladık..

Aykut hoca şimdi defansif tedbirleri almalı..Lugano ve Yobo'nun fiziksel olarak toparlayıp birbirlerini tanımaları sonucu göbekteki ikilinin toparlanacağını düşünüyorum..Gökhan Gönül dün ne kadar kötü olsa da standartı olan ve taraftarı yarı yolda bırakacak bir oyuncu değil..Sol bek konusunda ne olur bilemiyorum..Brezilya milli takımının sol bekine rağmen o bölgede sıkıntı yaşıyoruz..

Burada en önemli hamle Emre'nin yanına Selçuk değilde Mehmet'i yerleştirmek artık..Orada yerli hakkı kullanmak durumundayız madem oraya acilen Mehmet'i kaydırmak ve sağ kanada Stoch-Özer-Kazım üçlüsünden uygun olanı yerleştirmek zorundayız..Veya sağa Dia'yı çekip sola Stoch veya Özer'i koyar hoca..Bunu kesin olarak yapması gerekiyor ama..Mehmet en azından ortada daha dirençli ve basan bir oyuncu..Emre ile dönüşümlü olarak hücuma da çıkar hem..Bu arada yazının sonuna kaldı ancak Emre dün çok iyiydi..Her zaman Emre'yi böyle dikine oynayan ve basan oyunuyla izlemek istiyoruz ki zaten Fenerbahçe'nin de buna ihtiyacı var..

Son olarak Stoch..Aykut hoca bu adamı küstürmemeli..Dia evet çok formda ancak hücumda da savunmada da pek bir etkili olamayan Mehmet yerine sağda Stoch olsa dün gol atar mıydı veya asist yapar mıydı sorusuna cevap vermek gerek..Stoch'da mutlaka yarın öbürgün aradığı forma şansını veya morali bulacaktır..Bu sürede küsmemeli ve inatla devam etmeli o da..

Aykut Kocaman'ın elinde geniş bir kadro var..Bir iki doğru seçimle daha (Mehmet ortaya sağa Stoch-Özer-Kazım) hamlesiyle bu takımı bir vites daha yukarı taşımalıdır..Fizik olarak takımın her geçen gün biraz daha yerine geleceğini ve mevcut defans rotasyonun aslında ciddi bir kalitede olup , zamanla toparlayacaklarını hesaplarsak Fenerbahçe'nin bundan sonra oyun olarak da bir iyileşme ortaya koyacağını düşünebiliriz..Umabiliriz..İsteyebiliriz..

Çok isteriz..

2 yorum:

aspayze dedi ki...

Dün akşam 6 gol attık ama 6 kuruşluk oynamadık açıkcası. Şu Kasımpaşa bizim iki katımız pas yaptı ve korner attı.
Ben Niang hariç hiçbir oyuncuyu beğenmedim. Buna Dia'da dahil, tamam çok hızlı ama defansif katkı sıfır, tekniği de çok parlak değil, top sürerken dahi tam hakimiyet kuramıyor, birkaç defa tıngır mıngır gelen topu ayağının altından kaçırdı.
Ama mesele tek tek oyuncular değil; ortada kollektif bütünlük ve organizasyon yok. başıbozuk ve uyumsuz bir oyun var. Futbolcular sanki dün akşam ilk defa birbirlerini görmüş gibilerdi.
Beğenmedim hemde hiç beğenmedim. Takımın düzeleceği yönünde taşıdığım küçük umut kırıntıları da yavaştan yok oluyor. Ersen Martin'in sebepsiz kıyağı olmasa bugün belkide çok başka şeyleri konuşuyor olabilirdik.

emir.z dedi ki...

mehmet topuz, selçuk'un oynadığı bölgede -bu haliyle- oynayamaz. çünkü pozisyon bilgisi selçuk kadar iyi değil. ayrıca selçuk'un sezgileri de daha iyi, bunu çaldığı toplardan görmek mümkün. ama maalesef tekniği zayıf, bu yüzden de insiyatif almıyor, alamıyor.
topuz ise çok istekli, arzulu ama oyunu hiç olgun değil. ayrıca beşiktaş maçının ikinci yarısında selçuk'un bölgesinde oynadığını hatırlatırım. o kadar içeri gömüldü ki, beşiktaş genzimize kaçtı.
belki zaman buna ilaç olur, bilmiyorum, bekleyip görmek gerek...