22 Eylül 2010 Çarşamba

Bişey Yapmalı / Aziz Yıldırım


Başlıkta da görüleceği üzere ben yönetimi Aziz Yıldırım kaynaklı ve Aziz Yıldırım doğrultusunda gördüğüm için bireysel anlamda bir yazı olacak bu..Yani tabii bu durumun böyle olması da Fenerbahçe Yönetiminin geri kalanı için iyi birşey olmasa gerek..

Aziz Yıldırım başlı başına çok uzun yazıların konusu bir adam..Ben burada geçmişten bugüne Aziz Yıldırım hatalarını oturup yazacak değilim..Ben sadece olayı minimum çerçevede ele alarak bugün bu takımın bu durumda olmasında başkanın kısa vadede yaptığı hangi hataların etkili olduğuna bakacağız birlikte..

Başkanın en büyük hatası , hatalarından ders çıkartan biri olmaması bence..4-5 yıldır kulübün izlediği transfer politikalarından da bu çok net anlaşılıyor..Getirdiğin adamlara da bakmıyorum ben..Aurelio'yu getirdiğinde kimin ne umudu vardı mesela..?Veya Alex'i getirdiğinde nereden belliydi adamın Fenerbahçe efsanesi olacağı..Transfer biraz şans işidir..Messi'yi getirirsin,İsmail Güldüren gelir ayağı ele verir sonra kimse senin Messi'ne bakmaz..Anelka'yı getirdin ne oldu takım uçtu mu..?

O yüzden isim odaktan çıkıp , mantık ve zamanlama odaklı bakalım..Aziz Yıldırım 3-4 yıldır transfer yapamıyor..Xabi Alanso-Poulsen-Gyan-Krasic vb. isimlerle aylarca uğraşmaktan bu takım her sene sezona eksik kadro veya hazır olmayan , birbirini tanımayan oyuncularla giriyor..Burada %100 suçlu Aziz Yıldırım'dır..

Bakın Fenerbahçe'nin basketbol ve voleybolda bay/bayan Avrupa'nın en iyi takımları arasında olmasının en büyük nedenlerinden biri kulübün maddi kaynaklarının ve sponsorluk desteklerinin bu işi bilen insanlarca kullanılmasıdır..Aziz Yıldırım'ın orada transfere karıştığını mı sanıyorsunuz..Basketbol ve voleybolda tüm transferler sezon başlamadan iki ay önce imzaları atıyorlar..Bu bir takımın başarısı için ne kadar büyük bir şansdır..Sen takımını 1 ay önce kurarsın,hocaya verirsin ve sonra haklı bir şekilde oturur beklemeye başlarsın..

Ligde 5.hafta olmuş , Avrupa'ya veda edilmiş ve ben dahil insanlar 'Takım oturacak' diyoruz..İlk yarı böyle geçer oturtmayla artık..İşte bir başkanın , hele ki Aziz Yıldırım gibi yönetimi tek elden yapan bir başkanın 4-5 yıldır bu duruma dikkat etmemesi , buna tedbir almayıp işleri olması gerektiği gibi yapmaması gerçekten büyük bir kabahat..

Aziz Yıldırım'ın açık ara en büyük hatası ise Fenerbahçe tribünleri getirdiği nokta..Tribün grupları ile kavgaları , kombine ve bilet politikası , stada gelen deplasman tribünlerini çay-çörekle ağırlarken kendi taraftarına 2 liraya sattığı suyuyla , pankartından davuluna kadar bir tribünü tribün yapan herşeyi ortadan kaldırmasıyla ve en kötüsü oyuncusunu artık destekleyemeyen,hatalarında oyuncuların psikolojilerini bozan onları ağlayacak durumlara bile getiren bir tribün yarattı..

Bu yarattığı canavar kitle gün gelecek kendisini de süpürecek bu gidişle o staddan..Belki birgün dönüp o stada ismi verilecek ama yine o staddan istifa sesleriyle gidecek eğer böyle devam ederse..

Aziz Yıldırım bu ülkede üzerine en çok konuşulan spor adamı..Seveni çok seviyor , sevmeyeni nefret ediyor..Fenerbahçe'yi gerçekten çağ atlattı yaptıklarıyla..Galatasaray değil 1 , 10 tane stad ve tesis yapsa Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe'yi getirdiği noktaya ulaşmaları çok zor..Fenerbahçe koştuğu her kulvarda kafaya oynayan bir spor kulübü oldu..Geçen sene Fenerbahçe futbol takımı son dakikada şampiyonluğu kaybetmese profosyonel alanlarda bayan ve erkek tüm takımları oynadıkları liglerin şampiyonu olarak bitirecekti seneyi ve böyle bir apoletten sonra camiada ne çatlak ses çıkacaktı ne de Aziz Yıldırım eleştirilerin merkezlerinden biri olacaktı..

Kısa vadede Aziz Yıldırım ilk önce tribün ile barışmalı..Davullarımıza ve pankartlarımıza kavuşurken , küsen , küstürülen taraftarlara da kucak açmalı ve bu stad hepimizin demeli..Kadıköy yeniden inim inim inlemeli..Çünkü mevcut profil takıma destek vermek,takımı havaya sokmak için saha içinde birşeyler olmasını bekliyor..

Eski profil ise 3-0 gerideyken Fenerbahçe'sini tribünlere çağırırdı..Bu takımın şuan en çok ihtiyacı olan şey destek ve güven..Bu da taraftarın elinde..Yani kumanda da Aziz Yıldırım'da..Kır dekoderi başkan , al herkesi içeri..

1 yorum:

Yedinci Samuray dedi ki...

"pankartından davuluna kadar bir tribünü tribün yapan herşeyi ortadan kaldırmasıyla ve en kötüsü oyuncusunu artık destekleyemeyen,hatalarında oyuncuların psikolojilerini bozan onları ağlayacak durumlara bile getiren bir tribün yarattı.."

Bu cümle geçen yıl Bursa maçında canımıza okuyan "seyircileri" dosdoğru özetlemiş.

Dediğin gibi 3 sıfır gerideyken futbolcusunu tribüne çağıran taraftar ile şimdiki taraftar arasında dağlar kadar fark var. Ve bunun tek nedeni yönetim.

Aziz Yıldırım'ı kulübü "maddi anlamda" getirdiği nokta için severim.
Ama Fenerbahçe'yi daha çok taraftarı futbol takımı için sever ve eğer futbolda vaadedilen sportif başarılar yoksa "maddiyat ne kadar iyi olursa olsun" "yeter" dedirtir.

Aziz Yıldırım keşke maddi anlamda kulübe kazandırdıklarını sportif başarı anlamında futbol takımına kazandırabilseydi !
Bunu istediği kadar kabul etmesin gerçek bu !
Şimdi onu eleştirmek yerine savunabilmeyi çok isterdim !
Bir anlık kararlarla takıma yıllarını kaybettirdi. En bariz örneği "Zico"
VS vs