21 Eylül 2010 Salı

Bişey Yapmalı / Aykut Kocamanİster kabul edin ister etmeyin Fenerbahçe'nin hemen her alanda sorunlu bir kulüp olduğu gerçeği artık gözümüze gözümüze girmeye başladı..Bunun düzelmesi için herkesin birşeyler yapması , değiştirmesi gerekiyor..Bu Aykut Kocaman için de geçerli , yönetim için de geçerli , futbolcular için de geçerli ve bizler taraftarlar için de geçerli..Evet herkes oturup düşünmeli ve birşeyler yapmalı..

Bugün ben Aykut Kocaman çerçevesinde değerlendirmemi yapacağım..Aykut Kocaman'ın geçen sene Daum'un üzerinde futbol şubede olması çoğumuzu çok mutlu etmiş , Daum'dan sonra sıra Aykut hocada diye düşünürken belki de biraz Pep Guardiola hayalleriyle kendimizi avutmuştuk..Son dakika kaçan şampiyonluğun ardından yaşanan travma Kralın tahta geçmesiyle son buluyor gibiydi..

O , Fenerbahçe tarihinin kralıydı..Kral lakabını alırken nice zaferler yaşatmış , Fenerbahçe'den önceki teknik direktörlük sürecinde sürekli saygı duyulmuş ve onun Fenerbahçesiyle aynı tarafta olduğumuz için şükretmiştik..Aykut Kocaman elbette çok çok düzgün bir adam..Göreve ilk geldiğinde hiçbirşeyi yapamasa bu takımı vurdumduymazlıktan kurtarır , gençlere şans verir,o formanın ne kadar kıymetli olduğunu cümle aleme gösterir diye düşünmüştük..

Aykut Kocaman geldikten sonra yaptığı açıklamalarla içimize su serpmeye bir anlamda da gazımızı almaya devam ediyordu..Takımın oyun tarzını değiştirmekten,hızlı ve mücadeleci oyundan bahsettikçe ona olan güvenler işler başlamadan tavan yapmış durumdaydı..Her ne kadar gecikmiş olsa bile yapılan transferlerin de son yılların aksine farklı tarz oyunculardan yana kullanılması gerçekten bu sene oyun anlamında çok farklı bir Fenerbahçe izleyeceğimizi düşündürmüştü bizlere..

Sonuçlar ise ortada..Aykut Kocaman en büyük yanlışı Alex konusunda yaptı..Oynatıp oynatmama konusu tamamen hocanın kararıdır fakat en başından beri basına ve taraftara yem olarak Fenerbahçe'nin tarihinin açık ara en başarılı oyuncusunu atması bir kere ne etik ne de Aykut Kocaman'ın kişiliğine uygun bir davranış..Burada demek istediğim şeyin 'Alex ilk 11 çıkmalı' anlamında olmadığını peşinen söyliyeyim..Bu dediğim gibi tamamen hocanın kararına kalmış birşeydir fakat alınan her sonuçtan sonra bir şekilde Alex'e faturanın çıkmasının da tek nedeni hocadır..

Aykut Kocaman üzülerek söylüyorum ki Lorant ile birlikte gördüğüm en kötü teknik hamleleri yapan teknik direktör..Bunu çok üzülerek söylüyorum..Hani yaptıkları kadar yapmadığı oyuncu değişikliği kararları Fenerbahçe'ye sürekli zarar veriyor..

Bu takım Kayseri'de katarsak 7 tane zor maça çıktı..(2 Young Boys-2 Paok-Trabzonspor ve Beşiktaş) ve bu maçların bir tanesini bile kazanamadı..Üstelik bu maçların 3 tanesi Kadıköy'de oynandı..Fenerbahçe'nin büyük maçlara konsantre olan ve genelde başarılı olan oyun tarzı tamamen yerle bir olmuş durumda..Aykut Kocaman oyuncuların güvenlerini aldı ve yok etti..Artık dağılmış , taktik olarak kopmuş ve onu da geç sağ bekinde İbo Üzülmez olan bir takıma karşı Alex'i çıkartıp yerine Cristian'ı koyacak kadar korkmuş Aykut Kocaman..

Alex'i çıkartmana hiçbirşey demem hoca ama 77.dakika da değil de 60.dakika'da Alex'i çıkartıp kendi soluna yani İbo Üzülmez'in karşısına Stoch'u dikseydin sence bu maç ne olurdu..?Sarı kartlı İbo Üzülmez oyundan % kaç atılabilirdi..?Bir teknik adam kenarda maçı izlerken neler düşünebilir ki bunlardan başka..?

Aykut Kocaman sıfır ifade..Ne bir heyecan ne bir sevinç ne bir üzüntü..Hocam gerek var mı bunlara..?İkinci yarının başından beri gömüldü Fenerbahçe kendi sahasına..Orada senin yapamadığını Alex yapıyordu sahada..Maçı staddan izleyenler ne demek istediğimi şimdiden anlamıştır..Alex kendini yırtıyordu orta sahada 'Gelin , ileri çıkın' diye..Hocam sen iki elini paralel açarak öne gidin bile demiyorsun bu nasıl bir teknik direktörlük anlayışıdır..Yanlış anlama da senden 10 kat kariyerli Schuster neredeyse kendini yırtıyor kulübede..

He bu tarzdır aslında , hani birşey de dememek lazım ama bir konuş hocam , birşeyi belli et..Volkan 3 kere , Hakan 1 kere sakatlandığı için oyun durdu..Aykut hoca ağzını açıp birşey demiyor o aralarda..Bunun sebep/sonuç/mantık ilişkisini bana kimse anlatamaz ne yazık ki..

Alex konusundan biraz çıkıp büyük resme odaklanalım..Hoca sen bu takımı 4-4-1-1 oynatacaksan eğer Alex de Souza 90+ dakika sahada olmak zorundadır..Senin burada Niang'ın arkasında oynatabileceğin ikinci bir adamın yok..Alex şu kadroda 45 yaşında olsun yine onu oynatman gerekiyor o bölgede..Yani Kayseri maçında ki gibi Emre'yi oraya çekerek veya Beşiktaş maçındaki gibi oraya Cristian'ı alıp takımı 4-5-1 yaparak oynatamazsın..

Ha Alex'i oynatma..Yap 4-3-3'ünü..Gökhan-Yobo-Lugano-Caner'in önüne Emre-Mehmet-Cristian'ı koy onların önüne de Stoch-Niang-Dia'yı diz..En azından bizler diyelim ki hoca birşey deniyor..Sen bu takımın oyun tarzını değiştirmekten bahsederken daha dizilişi bile değiştirmiyorsun hocam..

Aykut Kocaman'ın elinde bana göre çok zengin bir kadro var..Artık oyuncuların adaptasyon vb. sorunlarının da kaldığını sanmıyorum..Artık birşeyleri değiştir hocam..5 haftada 7 puan ne demek..?Bursa 5 haftada 8 puan açtı arayı..

Bu taraftar Aragones'e bir yıl sabretti , Daum'un sonuç odaklı yavaş tempo oyunuyla bile inandıktan sonra neler yapılabileceğini gördü , sen bu taraftarın en büyük idollerinden birisin sana da elbette sabredilir hocam ancak artık birşeyleri değiştirmek istediğini,bunun için çabaladığını bizlere ispat et..Sistemi mi değiştiriceksin , oyunculara sihirli değneğinle mi dokunacaksın ne yapacaksın bilmiyorum ancak kesin olan birşey varsa senin mutlaka birşeyler yapman gerekliliğidir..

Yani birşeyleri değiştirmeye çalıştığını görelim o zaman sabrederiz işte..Deriz ki adam deniyor..Ama bize yıllardır izlediğimiz sistemi , koşmayan , ısırmayan futbolcuları izlettirmeye devam edersen sen de biz de kaybedeceğiz..

Buz adam olmana gerek yok..Biz seni böyle daha çok seviyoruz..

6 yorum:

Arkhe dedi ki...

Yeter, vurmayın. Adam öldü ölecek..

Tuğberk dedi ki...

tek derdimiz ayağa kalkarken el uzatmak..

Yedinci Samuray dedi ki...

İhale Aykut'a kaldı...Geçen yıl yaşananlar ve ondan önce kulübün var olan sorunları Aykut'a ihale ediliyor.

Aziz Yıldırım'dan istifa istemeli taraftar. Oysa başarısızlığın faturasını "Aykut Hoca'yı göreve getirerek" kapatmaya çalışan yönetime kimsenin pek ses çıkarmaması ne garip !

Aykut Kocaman için Daum'un yerinde gözü vardı diyenlere sadece gülüyorum. Koltuğu istemediğini defalarca dile getirdi ama kulübün içinde bulunduğu şartlara bakar mısınız ?

Son hafta giden şampiyonluk ve travma !
Siz Aykut'un yerinde olsanız ve size "hoca çare yok,sen teknik direktör olmazsan bu olay kapanmaz,taraftara izah edemeyiz" deseler ne yapardınız ?

Aykut Fenerbahçe'yi sevdiği için lafını yemek zorunda kaldı.Bunu görmeyecek kadar kör olamayız.

Daha sportif direktör olurken "aldığı maaşı" diline dolayanlar çıktı.
Çıkıp aldığı paranın ne kadar olduğunu izah etti.(Fenerbahçe çağırdığı için geldim.Yoksa teknik direktör olarak şimdiki maaşımın iki katını kazanıyordum dedi)

Bu kadar birikmiş sorunu Aykut'u başa getirerek örtmeye çalışanlar var. Oysa Aykut'tan bir iki ay içerisinde bunları çözmesini bekliyoruz. Bu sorunlar yılların getirdiği betonlaşmış sorunlar.

Ee Aykut iki yıldır kulüpte ? diyenler olacak...
Peki istediği kadar özgür mü ?
En azından "teknik direktör olmayacağım Daum'dan sonra" diye verdiği sözün arkasında durabildi mi ?
Demek ki kendisi dışında gelişen olaylar var.Ve mecburen elini taşın altına koydu.
Ve bunlar zaten Fenerbahçe'ye darbe vurmak için tetikte bekleyenlere söylenecek şeyler değil.

Ben sabredeceğim arkadaş.
Olayı sadece Alex muhabbetine de indirgemem !

Gidecekse yönetim gitsin !

Tuğberk dedi ki...

Samuray sana sonuna katılıyorum..Zaten kafamdaki şey bu 'Birşey Yapmalı' yazılarını Aykut Kocaman-Yönetim-Futbolcu ve Taraftar olarak dörde ayırıp yazmaktı..Yani olayın sorumluluğu sadece Aykut Kocaman'da asla değil..Ancak şu da var Aykut Kocaman yazıda da söylediğim gibi son yıllarda gördüğüm en kötü teknik hamleleri yapan hoca..

Sekhranikos dedi ki...

Aykut geçen sende aziz beye tampon olarak alnmıştı o zaman arka tampon idi şimdi ön tampon. Camiaca sevilen bir adam, oh ne ala.

Tuğberk "Nice başarılar yaşattığından" dem vurmuşsun hepi topu 8 senede iki şampiyonluktur bu süper başarılar ve bunu fenerbahçede başaran pek çok isim vardır. Aykut gözümde efsane değildir TD lik kariyeri ise ülke sathında hakan kutlu ile yarışır ancak!

Benim aykuta kızgınlığım aslında aykutdan çok aykutcuların pohpohlaması. TD lik geçmişi sıfırın altında olan bir adam, ahlaki tüm varyasyonların ötesinde bir yöntemle gayet sinsice TD oluyor ve bu adamın adam gibi adamlığından dem vurulup fenere sistem oturtması, takım ruhu aşılaması bekleniyor. Bundan ümitvar olunuyor.

Ben bu gün çıksa fenerbahçeyi süper oynatırım desem bana damı inanacak bu millet. Adama demezlermi mubarek getir bi CV ni bakalım neler yapmışsın?! İş ehline verilir. Aykut TD lik işinin ehli değildir. Adamlık işinin ehli olmadığını is yıllar önce Ali Şen söylemiş idi yıllar sonra daum belgeledi. Hepi topu budur.

Seni sevmiyorum aykut! Ekürinide sevmezdim! Seni oraya atayan betonarme futbol ustasınıda sevmiyoırum netekim. -ulan ne nefretle dolmuşum kendime şaşırdım-

Obi Yalanda dedi ki...

Benim içim çok rahat, biliyorum ki takım emin ellerde. TD kulübü sömürmeye gelmiş, günlük başarılara odaklı biri diil. Aykut geçen seneden bilmiyor mu sanki geriye yaslanıp 1 gol atıp üstüne yatmayı? Lugano-Bilicanın geriye yaslanınca devleşeceğini bilmiyor mu? Evet yeni bir şeyler yapmak istiyor ama baskılar yüzünden tam uygulayamıyor. Alex bu takımdan çok önce gönderilmeliydi. Alex'e bunca yıldır hangi avrupa kulübünden teklif gelmiş sorarım? Guti tanımıyorum diyince sinirlenio millet, tabi ki tanımaz Alex kim ya Avrupada? Alexin attığı arapasları avrupada önliberolar atıyor zaten. Alex baskısından kurtulup 4-3-3e geçerse bu takımın önü açık. Stoch ve Dia'nın defansları zayıf olduğu için ortayı mehmet-emre arkada selçukla kurmalı, işte ozaman Arsenal gbi kısa ama seri bir takım oluruz. Ziconun da ilk sezonunu unutmasın kmse, çok kötü futbolla şampiyon olduk o sene. Şansımza rakipler rezaletti