13 Eylül 2010 Pazartesi

Aykut Kocaman / Alex / Fenerbahçe Orta Sahası


Aykut hoca geldiği günden beri taraftarın ona olan bir inancı var..Başarıya olan inanç değil bu bahsettiğim şey..Taraftarın Aykut Kocaman ile en çok inandığı konu Fenerbahçe'nin umursamaz/ruhsuz futbol karakterinin değişeceği yönündeydi..Aykut hoca gerek açıklamaları gerekse yaptığı transfer hamleleriyle aslında Fenerbahçe taraftarını çok mutlu eden hamleler yaptı..Tabii bu hamleler dediklerimin sadece saha dışında kalması bugüne gelmemize neden oldu..Aykut Kocaman teoride düşündüğü hiçbir doğruyu saha içine aktaramadı..

Bir kere en başta yanlış ata oynadı hoca..Bu takımın sorunu Alex De Souza değil..5 yılda 1 kere şampiyon olup 3 kere kıyısından dönerken de , Chelsea'ye son anda elenirken de bu takımın sorunu Alex De Souza değildi..Bu takımın sorunu mücadele etmeyen takım + umursamaz oyuncular kombinasyonuydu..

Kayseri'de Alex çıktıktan sonra Fenerbahçe'de Dia ve Stoch gibi iki çok hızlı oyuncu aynı anda oyundaydı..Fenerbahçe bu haliyle o kadar kötü ki bu durumda bile kendi yarı sahasını geçemedi..İşin Alex ile alakalı olmadığını anlayın artık..Hatta artık en başta sen anla Aykut hocam..Bu takım süper ligin açık ara en temposuz ve yavaş takımı..Hatta şunu bile söyleyebilirim bırakın Türkiye'yi , Avrupa'nın bile en çok geri ve yan pas yapan takımları arasında ilk 10'a girer Fenerbahçe..Hangi lig olduğu farketmez , bloga günde 500 küsür insan giriyor , biri çıkıp lütfen yorum olarak düşsün izlediği hangi takım Fenerbahçe'den daha temposuz ve yavaş oynuyorsa..

Durum böyleyken sorunu Alex'de aramak yerine büyük resme bakmamız gerekiyor..Fenerbahçe savunmasının ideali nedir..?Gökhan - Lugano - Yobo - Andre Santos..Yabancı sınırını falan da geçiyorum şimdi bunları yazarken..Lugano-Yobo bu ligin açık ara en iyi stoper ikilisi..Yobo topu oyuna sokabilen , takımı öne taşıyabilen bir stoper..Gökhan Gönül bölgenin açık ara en iyisi , Andre Santos'u eleştirebiliriz belki ama Brezilya'nın sol beki..Özellikle geçen sene savunma anlamında çok başarılı maçlar çıkarttı..Ama gerek Young Boys gerekse Paok maçlarında yaptığı hatalara yabancı kontenjanı da eklenince kesik yemesi normal..

Gelelim orta sahaya..Fenerbahçe'nin gerçek sorununa..Gerçek sorun ama oyuncu kalitesi eksikliği değil bunun nedeni..Fenerbahçe yanlış dizilişle oynuyor..Sağ öne Mehmet'i koyarak orayı çürütüyorsunuz bir kere..Sol önde savunması sıfır olan Stoch'u da eklerseniz takımın iki kanadı tam olarak üzerine düşeni yapmaktan çok uzak kalıyor..Bu takımın bu görünen klasik dörtlüsünün çok iyi işlemesinin tek yolu var ; Emre ve Cristian her maç çok iyi oynamak zorunda..

O da çok zor işte..Emre belli bir ortalamayı yakalasa bile Cristian 1 iyi 3 kötü..E orta dörtlünün önünde Alex , onun da önünde 4 defans adamının arasında Niang tek kalınca bu sistemin başarılı olması , oyunu domine etmesi İM-KAN-SIZ..Kayseri maçında birşey yazmıştım , Selçuk oyuna girdi , stopere geçti 2 dakikada Fenerbahçe 2 gol yedi diye..Futbol bu kadar basit demiştim..Evet işte futbol bu kadar basit..Sen sağ önde takıma o bölgede ne ofansif ne defansif anlamda katkı veremeyen Mehmet'i koyuyorsun , sol önde oynayan adamın 2 adamı geçiyor , pas verecek bir allahın kulunu bulamayıp top kaybediyor , orta ikilin dönüşümlü olarak bile hücuma destek vermiyorsa bu şekilde korner atamaman da normal , yarı sahayı geçememen de normal..

Aykut hocanın artık Alex'i falan bırakıp bu takımın temposunu nasıl arttırırım nasıl kanattan atak yaparım hesaplarını yapması gerekiyor..Stoch ve Dia Türkiye'de bir takımı uçurabilecek özellikle oyuncular..Delici , hızlı ve adam geçebilen oyuncular bunlar..İki ayaklarını da kullanabiliyorlar..Alex'i illa kesicek misin o zaman klasik 4-4-2 oynatıp bu ikiliyi dönüşümlü olarak kanatlara koyarsın önlerine de Niang-Semih ikilisini koyarsın en azından takımın bir oyun stili olur , kanatlar işler , gol pozisyonları olur..Yabancı sınırı açmak mı istiyorsun Cristian'ın yerine başarılı olduğu yerde Mehmet'i kullanırsın sol beke Andre Santos'u koyarsın..

Hadi ya da 4-2-3-1 oynat..Emre-Cristian (Mehmet) i savunma önüne yolla..Dia-Alex-Stoch-Niang ile hücum yap..Bu dörtlüyü oraya dizersen istemesen bile takım atak yapar..Veya 4-3-1-2 oynat..Orta üçlüde Mehmet-Emre-Cristian'ı koy onun önü Alex ve ileri ikili Niang-Semih..Ama bunu yine de pek tercih etmiyorum çünkü bana göre Fenerbahçe'yi farklılaştıracak iki oyuncu da bu sistemde kendilerine yer bulamaz..Stoch ve Dia'dan bahsediyorum..

Yani hocam birşeyler yap artık..Bu takım bu sistemle sağ öne Messi , sol öne Ronaldo'yu koyamadığın sürece iş yapamaz..Veya Emre'nin yanına Essien'i koyman lazım..Sorunu Alex özelinde aramak yerine şuana kadar oynadığın tüm resmi maçlarda yürüyerek geçilen orta sahanı düşün biraz..

Bundan sonra da böyle giderse seni taraftar bile kurtaramayacak çünkü hocam..

5 yorum:

aspayze dedi ki...

Tuğberk, Aykut Kocaman nerede doğru işler yaptı? Stoch, Dia ve Niang çok kaliteli futbolcular olabilirler ama bizim kadromuzun eksiklğini giderecek doğru oyuncular mı?
Stoch, tam bir 4-3-3 oyuncusu. Çok yetenekli bir oyuncu ama bizim savunma bekimizin önünü de kapatabilecek bir sol kanat oyuncusuna ihtiyacımız vardı. Stoch bu işi yapamaz. 2 maç becerse 10 maç o kanattan perişan oluruz.
Dia'nın mevkisinin ne olduğu tam belli bile değil. Nancy'nin sitesinde forvet ve forvete dönük orta saha yazıyordu. Benim tanıdığım bir oyuncu değil adamın sağ kanat oynadığı bir tane dahi görüntü bulamadım. FBTV'deki ilk konuşmasında defansif eksiklerim var demişti. Bizim eksiğimiz neydi? Son derece ofansif olan bekimizin açıklarını kapayabilecek, kendiside yüklendiğinde sıfıra inebilecek, ters kanattan top geldiğinde forvetimize destek verebilecek bir kanat oyuncusu. Peki Dia böyle bir adam mı? Bilmiyoruz ki daha seyredemedik. Seyrettiğimiz bölümlerde zaten oyun neredeyse kopmuştu ve Dia'da topla son derece dengesiz ilerleyen bir görüntü vermişti ama gerçekten değerlendirmeye uygun süreçler değildi. İki kanat oyuncusuna ihtiyacımız vardı; hala aynı ihtiyaç devam ediyor.
Bir merkez forvete ihtiyacımız vardı; güçlü kuvvetli, Alex'in yapmadığı presin eksiğini giderecek, rakip stoperleri yerine çakacak, hem sistemi işletecek hem goller atacak. Bizi bir asırdır çektiğimiz forvet yokluğundan kurtaracak. Gidip Niang'ı aldılar. Sözüne güvendiğimiz dostlar yazdı ki adam merkez forvet değilmiş, daha ziyade dış forvet oynarmış. Gerçi boyundan anlamamız lazımdı merkez forvet olmadığını ama o diğer transferlerin yanında son konuşulacak adam en azından.
Bilica'nın yerine defansın çizgisini ileri çekecek, geriye yaslanmayacak bir stoper diyorduk, dilimizde tüy bitercesine. Bir baktık ki en önemli adamım Bilica. Onu Lille maçlarında gördüğümden beri benim için takımın değişmezidir diye beyanat verdi Aykut Hoca. Biz şaşırdık, şok olduk ama rakipler durmadı, sonunda anladı ki burada bir arıza var, iş işten geçtikten sonra Yobo'yu aldı. O da ilk maçtan sakat, dua edelim kronik bir sorun olmasın. Çünkü fazla araştırıldığını falan sanmıyorum. Eğer sakatlığı uzun süreli değilse dua edeceğiz, Allahım Lugano'yla uyumu biran önce sağlasınlar diye. Bu arada Avrupadan elendik, ligin de 4 haftası geçti.
Şimdi söylermisin geçen yıldan beri taraftarın yarısının her platformda dile getirdiği eksiklerin ne kadarı giderilmiş? Ben Niang dışında birşey göremiyorum.

Tuğberk dedi ki...

Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum..Şu noktada ben Stoch ve Dia özelinde yazdıklarınızı farklı boyutta değerlendirmek lazım..Öyle veya böyle bu oyuncular transfer edildi öyle değil mi..?O zaman bu kadar bel bağlanarak aldığın bu adamları kullanmak zorundasın..Yani yazıda da yazmış olduğum gibi sorunu Alex veya başka oyuncular özelinde aramaktansa takımın genel oyun sistemindeki problemler incelenmeli..

Benim temel görüşüm şudur ki bu takımın düzelmesi yani hücumda çoğalması,hızlı oynaması,pres yapması vs durumlar ancak mevcut sistemin değişikliği ile elde edilebilir..Aykut hoca bunu da yapmıyor..Alex'i çıkartıyor oraya Emre'yi çekiyor..Bu iş böyle olmaz ki..Takımın genel yapısını , oyun anlayışını değiştirecek hiçbirşey yapmıyor ki hoca..

En azından bir maç sağa Dia'yı sola Stoch'u koyar..Önüne iki forveti diker , Emre ile Mehmet'e göbeği emanet eder o zaman deriz ki bişeyler deniyor..Ama yok..

aspayze dedi ki...

Tuğberk, geçen yıl bir teşhis vardı ama tedavi için alınanlar doğru kişiler olmadı. Şu anda ortada tam bir çorba var. Yobo gelince (ki çok geç kalınmış bir transfer çünkü defans göbeğinin uyumu genellikle en zor sağlanan ve en uzun sürece yayılan iştir, hatırlarsan Edu-Lugano ikilisi ilk yılın özellikle ilk diliminde tam bombaydı ikinci yıl ise müthiş uyum sağlamışlardı) umutlanmıştım. Kanat oyuncuları oyun dar alana sıkışırsa en azından hücum yönünden çok etkili olabilirler diye düşünmüştüm. Bekler fazla çıkmazsa defansif zaafiyeti nisbeten az yaşarız diye umut etmiştim. Hatta Stoch'un ve Dia'nın forvet arkası (Alex pozisyonunda) oynama nitelikleri var. Alex gidince orada oynarlar bu arada solu Caner ile sağı Kazım ile tutarız diye düşünmüştüm. Ama Yobo'da ilk maçtan sakatlandı. Bu durumda çözüm çok güç.
Fakat bizim öncelikli hamlemiz çok nitelikli ve doğru teknik direktörü takımın başına getirmek olmalıdır. Doğru kişi en uygun çözümü inan bulacaktır. Ama bu yılımızı artık kayıp olarak görebiliriz çünkü rakip sayısı çok fazla ve en azından bir kısmı son derece formda.

kuzen larry dedi ki...

Yazdıklarına kesinlikle katılıyorum. alex bu takımın en azından öncelikli sorunu değildir. bu takım alexle ş.liginde çeyrek finale çıktı. o zaman da şimdikinden farklı oynamıyordu alex. ama orta saha vardı işte o zman deivid bile deli gibi koşuyodu ( en azından ş. liginde )aurelio dan beri kocaman bir boşluk var orta sahamızda. o zaman daha kıstlı kaynaklarla appiah ı bulabilen yönetim çok daha iyiy imkanlarla senelerdir bize maldonado,josico,selçuk, deniz istikrarsız bir emre ve maldonado ile birlikte aralarındaki bence en beteri olan christianları izletiyor. şu isimlere bakınca insan senelerdir niye başarısız olduğumuzu şıp diye anlıyor!

Aykut Kocaman da beni çok hayal kırıklığına uğrattı o hiç değişmeyen asık yüz ifadesiyle futbolcularla iyi bir iletişim kurabildiğini zannetmiyorum. taktik hatalarını geçtim en azından bunu bekliyordum ben ondan. Takımın başında sevmedikleri bir antrenör olduğunda futbolcuların hiç bir zaman %100 lerini verebildiklerine inanmamışımdır. Bu halde takımı toparlamak ve o herkesin senelerdir beklediği mücadeleci ve hızlı takımı yaratabilmesi çok zor gözüküyor, çünkü takımda hem kalite hem de arzu eksikliği var..

kuzen larry dedi ki...

Bir de arada antalyaspor maçı gibi bir halisünasyon gördük. o nasıl oldu anlamadım. antalya ne kadar kötü olursa olsun o gün farklı bir fener vardı..

bir de şu yorum bırakırken kelime doğrulatma olayı çok gereksiz değil mi? dhowi yazmak zorundayım mesela şu an :)owi