31 Ağustos 2010 Salı

Yobo Transferi Üzerine


Aykut Kocaman'ın PAOK maçından önce yaptığı transfer açıklamasının da ardından gelecek stoperi merakla bekliyorduk..Açıkçası Premier Lig'i bir kenara bırakın , Fransa veya türevi bir ligin vasat ve geleceğe yönelik bir stoper transferi yapılacağını düşünüyordum ben..Ya da şöyle söyliyeyim , Bilica'nın yerine değil de , Bilica'nın yedeğine bir oyuncu alınacağını düşünüyordum..

Bugün öğleden sonra hangi İngiliz spor sitesine baksam Yobo haberleri sitelere düşmeye başlamıştı..Guardian falan boş yazmaz , alıcaz hakikaten derken tam basketbol maçımızdan önce transfer duyruldu..Maça cidden büyük bir keyifle oturdum bu haber sayesinde..

Bir kere Bilica'nın bu takımın oyuncusu olmadığı konusunda çoğu Fenerbahçe'li ile aynı fikirdeyimdir herhalde..Hani sadece Bilica'nın teknik/taktik özelliklerini bir kenara bırakalım mental olarak ne seviyede bir oyuncu olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz..Sırf Bilica'nın bile kendisinden çok daha iyi bir oyuncuyla yer değiştirmiş olması takımın hem savunmasını hem de takımın defanstan çıkışını önemli ölçüde geliştirecektir..

Yobo'nun genel özelliklerine bakarsak ilk önce istikrar kelimesini incelemek gerekiyor..Everton gibi Premier Lig'in kalbur üstü takımlarından birinde 7 sezon oynamak gerçekten tek başına önemli bir referans noktası..Yobo'nun 1.88 olduğunu ve hava toplarında ne kadar etkili olduğunu söylemeye gerek yok herhalde..PAOK maçında yenilen gol de Bilica'nın hem zamanlama hem de hava topuna hakimiyet açısından ne kadar etkisiz kaldığını hatırlayın..

Yobo kalıbına aldanmayacak şekilde çabuk ve süpürücü bir oyuncu..Lugano'nun yanına şöyle Cannavaro tarzı çabuk bir oyuncu alalım diye 2-3 yıldır yırtınıyoruz..Tam Cannavaro tipi değil elbette Yobo ama hem Edu hem de Bilica'ya kıyasla daha çabuk bir oyuncu..Hele Bilica'nın saçma risklerinden sonra Yobo'nun defansta risk almayı sevmeyen ve topu tık diye taca bırakan oyun anlayışı da tribünleri de takımı da ciddi biçimde rahatlatacaktır..

Lugano aslında lider bir oyuncu..Hani milli takımda da böyle , Fenerbahçe'de de o kadar olmasa da en azından savunmadaki lider adam olması önemli..Yobo bu konuda belki Lugano'dan bile daha önemli bir karakter koyuyor ortaya..Takımı için sonuna kadar savaşan ve pes etmeyen bir oyuncu..

Yobo'nun 2 sene önce yaşadığı bir sakatlık sonucu performansında azalma ve takımdaki yerini kaybetme durumu olmuştu..Premier Lig'de ağır sakatlıklar veya ekstra handikaplar (Yobo'nun abisi veya kardeşi kaçırılmıştı emin değilim ) geri dönüşümü zorlaştıran faktörler..Fenerbahçe'de tekrar kendini bulmak isteyecek bir Yobo takımı ciddi anlamda etkiler..

Yobo transferi ile Fenerbahçe lig de en iyi defansa sahip takım oldu..Üstelik bu sefer rotasyonda Bilica - Bekir - İlhan gibi alternatifler var..Sağ bek alternatifini de Okan ile çözdük geçen hafta..Yine sol bek için Andre Santos ve Caner gibi alternatifler var elde..Yani savunmada da işler yoluna giriyor diyebiliriz..

Bana göre takımın bir üst düzeye çıkarması gereken tek nokta Cristian'ın yerine onun bir iki seviye üstü bir oyuncu almak..

Tekrardan Fenerbahçe'ye hayırlı olsun..Son dakikada 'cuk' sesini yankılatan bir transfer oldu..

Hiç yorum yok: