25 Ağustos 2010 Çarşamba

Sampdoria - Werder Bremen / Hikayeler


Werder Bremen'i zaten biliyoruz..Hani sokaktan 11 adam topla Werder'in karşısına çıkart o maçın ne olacağını tam olarak kestiremezsin..Werder 33-0'da kazanabilir son dakikada atacağı golle 1-0'da kazanabilir..Bu yüzden Werder genel olarak sevilen bir takım olmuştur piyasada..Sağı solu belli olmaz fakat genel olarak iyi bir futbol oynamayı amaçlarlar..Takım kadroları da genel olarak bu mantelitedeki oyunculardan kuruludur..

Sampdoria 2-3 senedir bu noktalara geleceğinin sinyallerini veriyor..Sahip oldukları forvet hattı İtalya'da Inter'den sonraki en sağlam forvet hattı..Hani Milan İbrahimovic'i alsa bile Sampdoria'nın Pazzini - Cassano ikilisini geride bırakıcak bir forvetleri olmaz..Bir kere takımında bu iki forvet varsa ve sen bu iki forveti satmamaya direniyorsan ( Cassano olmasa bile Pazzini şuan transfer listesine konsa eminim onlarca üst düzey takım talip olacaktır. ) o zaman bu seviyelere gelmeyi hakediyorsun demektir..Bu hikaye de yakın zaman sonra Kayseri'nin Mehmet Topuz-Gökhan Ünal olayına dönebilir gerçi ama şimdilik iyi gidiyor..

Sampdoria geçen sene topladığı 67 puanla Serie A'yı 4. sırada bitirmişti..Ligin yanlış hatırlamıyorsam ilk 8 haftası sonunda lider durumdaydı..Takım kemik gibi..Semioli ve Guberti gibi kanat oyuncuları , Palombo , Tissone ve Dessena gibi orta saha oyuncuları , Ziegler , Stankevicius , Lucchini gibi defans oyuncularıyla bu senede Serie A'da ilk beşe girmeleri çok büyük bir olasılık..

Bu eşleşmenin hikayesi çok ilginç gelişti..Almanya'da oynanan ilk maçı Werder 3-1 kazandı..Maçın iki kırılma noktası vardı..Bunlardan ilki maç 1-0 fakat kafa kafaya giderken Lucchini'nin yaptırdığı penaltı ve arkasından gördüğü kırmızı kart idi..2-0 ve 10 kişi kalan Sampdoria , Pizzaro'dan da bir gol yemiş ve 3-0 geriye düşmüştü..Kimilerine göre bu iş o noktada bitmişti ama Giagol izin vermedi..90.dakikada Almanya'da attığı gol Sampdoria'ya müthiş bir moral ve inanç kazandırdı..

Ve dün..Luigi Ferrari'de Sampdoria maça öyle bir başladı ki o coşkunun içerisinde olmak isterdik büyük ihtimalle..Dakika 13 ve skor 2-0..Pazzini'nin attığı golleri ' iyi ' olarak nitelendirebileceğimiz çoğu forvet gol yapamaz..İlk kafa golü izlerken sanki çok kolay bir golmüş gibi geliyor ama biraz dikkatli izlediğiniz de o golde yatan golcülük zekasını görebiliyorsunuz..2.gol için ise söyleyecek çok söz yok..Hani o golü kim atar size söyliyeyim..Messi atar , Ronaldo atar..Bu kadar muhteşem bir vuruş bu kadar büyük bir yetenek..İlk maçta 90.dakikada bıraktığı yerden 13 dakikada devam ediyordu Pazzini..Sampdoria 2-0'ı yakalamış ve turu artık kontrolüne almıştı..

Werder'de ilk maçta yedek oturan Marko Marin oyunda..Arnautovic ve Markus Rosenberg'de Thomas Schaff'ın son kozları olarak sahada artık..Werder biraz yüklenmeye başlıyor ama klasik İtalyan savunması da çok fazla gedik vermiyor arkada..Derken artık Werder'in yüklendiği ve savunmayı boşladığı dakikalarda Cassano'nun gelen ortaya dokunmasıyla gelen gol..3-0..Dakika 85..


Ama işte futbol..İlk maçta Pazzini'nin son dakika golüyle tura tutunan Sampdoria bu sefer 90.dakikada Rosenberg'in golüne engel olamıyor..Zaten Werder'in o golle gelen özgüven ve morali ve karşı tarafın da tam tersi motivasyonu ile tur uzatma devresinin ilkinde bu dakikaların adamı Pizzaro uzaktan köşeye bırakıyor ve Werder şampiyonlar liginde..

Bu arada yazıyı bitirirken not : Takım şampiyonlar ligine kalamayınca Pazzini'yi Juventus'a satmayı kabul etmiş sanırım Sampdoria..Yapmayın çocuklar..Pazzini-Krasic ikilisiyle Juve ciddi basamak atlar..

Fatih Terim'in deyimiyle ' its dı futbol deds dı futbol '

Hiç yorum yok: