30 Ağustos 2010 Pazartesi

Okan Alkan'ı Parlatmak

Okan şu anda ülke futbolunda en çok adı geçen oyuncu durumunda..Dün maç yazısında yazdığım gibi dikkatleri ilk kez hazırlık kampında Genk maçında çekmişti Okan..Dün Aykut Kocaman'ın aldığı kararla formayı giyen Okan oyunun iki yönünde de çok başarılı bir performans ortaya koydu..Neydi bu özellikler..?Bir kere bir bek oyuncusunda olması gereken en temel özellik Okan'da var..Çabuk oyuncu..Bek dediğin kısa boylu olur mottosuna da uyuyor..

Kendine güveni tam , oyunu dikine oynamayı seviyor ve buna cesareti var..Üstelik belki de Gökhan abisinden kaptığı üzere ciddi bir çalım ve top sürme kabiliyeti de var..Bunlar aslında günümüz futbolunda pek çok bekin sahip olduğu özellikler belki de..Hani Liverpool'da Fabio Aurelio'da hemen hemen bu özelliklere sahip..

Peki Gökhan ve Okan'ı değerli kılan özellikleri nedir..?Evet hücum anlamında yeterince iyi oldukları aşikar..Hatta Gökhan Gönül , Arda dahil bu ülkenin açık ara en yetenekli ve Avrupa'nın en üst düzey takımlarında oynayabilecek tek oyuncusu..Gökhan'ı ve dün izlediğimiz Okan'ı bek özellikleri ile bu kadar iyi kılan özellikleri ise işin savunma tarafını da çok iyi yapmaları..Gökhan Gönül'ü anlatmaya gerek bile olmadığı için direk Okan'a geçiyorum..

Okan tıpkı Gökhan abisi gibi ters kademeye girebilen ve bu konuda sezgileri çok kuvvetli olan bir yetenek..Beklerin en önemli özelliği şüphesiz bu ters kademe sezgisi..Savunma arkasına atılan toplar için de avantaj çünkü dün takımın yakalandığı bir pozisyon da müthiş bir vites arttırımı ile savunmaya yetişmiş ve kademe yapmıştı..

Yine tıpkı Gökhan gibi çizgiden top çıkarma vs. gibi bir savunma oyuncusunda bekleyebileceğiniz bir konsantrasyona sahip Okan..İlk golde hareketli ve çok zor bir topa yaptığı bilinçli orta , ikinci golde neredeyse Niang'ın zıplamasına bile gerek kalmayacaktı yaptığı ortada..

Burada Fenerbahçe ve Okan nasıl bir yol izleyebilir sorusunun cevabı merak konusu..Türkiye'nin açık ara en iyi oyuncusu Gökhan'ın o bölgeden kesilmesi söz konusu olamaz..Bu Okan için şanssızlık gibi görünse bile Aykut Kocaman'ın elinde farklı bir alternatif var..Sağ öne Gökhan'ı koyup onun arkasında Okan'ı deneyebilir hoca..Gökhan zaten Oftaş'da sağ ön oynayan bir oyuncuydu..Hızı , temposu , sürekliliği , oyunun iki yönünü de oynaması vb. bir çok özelliği ile sağ önde çok başarılı olabilir Gökhan..Arkasında da Okan'ı değerlendirerek hem Emre'nin yanına Mehmet'i kaydırarak o bölgede bir yabancı kontenjanı cebine atar hem de Gökhan ve Okan'ı birlikte kullanabilir..

Bu formülü en azından bir kez denemesini isterim hocanın..Bekleyip göreceğiz..

3 yorum:

Said A. Uysal dedi ki...

Ben Okanın Lahm tarzında sol bek oynamasını kafamdan geçirdim dün maçı izlerken. Bunu yapabilir ve eğitilebilir. Böylece hem bir sol bek(hem bizim hem de milli takım için) hem de yabancı kontenjanı kazanmış oluruz.

sedinho dedi ki...

eğer gökhan ve okan'dan biri açık oynayacaksa bu okan olmalı, çünkü gökhan'dan fazlası bu çocuğun isabetli ortalarıdır.

Sekhranikos dedi ki...

@Said aynı düşünceleri taşıyorum. yetenekli olduğu için adaptasyonuda zor olmaz gibi. üst düze ters ayaklı bir sol bekimiz olabilir.

içeri kateden sol bek:) dünya futboluna hediyemiz olur:)