14 Ağustos 2010 Cumartesi

Fenerbahçe'nin Yerli Rotasyonu


Lig başlamadan önce geniş bir Fenerbahçe analizi yapacaktım ama malum transferlerin bitmemesinden dolayı lig başlamadan değil transferlerden sonra bu tip bir yazıyı yazmaya karar verdim..Şimdi üzerinde duracağım konu Fenerbahçe'nin yerlileriyle alakalı..

Türkiye'de yerli oyuncuların kalitelerinde Fenerbahçe rakiplerine açık ara fark atıcak durumda..Bunun ne kadar önemli olabileceğini de söyleyelim..Saçma yabancı sınırı yüzünden her takımın kafadan 5 tane yerli oyuncusu olması gerekiyor..Şimdi üç İstanbul takımına kabaca bakalım..

Fenerbahçe'den değişilmez adamları say deseniz : Volkan - Gökhan - Lugano - Emre - Alex derim..
Galatasaray'dan say desen : Arda - Kewell - Baros
Beşiktaş'dan say desen : Guti - Quaresma - Bobo - Ernst - Toraman

Hani şöyle baktığınızda işin içine yerli değişilmezlerin en çok girdiği takım Fenerbahçe durumunda..Aslında diğer takımlardaki durumu bir kenara bırakarak Fenerbahçe özeline inelim..

Kalede Volkan'ın varlığı tartışılmaz..Savunma dörtlüsü yabancı ağırlıklı olmasına rağmen orada müthiş bir Gökhan Gönül gerçeği var..Orta sahaya gelince Emre'nin yanına koyabileceğin bir Mehmet Topuz var..Yine rotasyonda kullanabileceğin Selçuk var..Sağda ne olursa olsun tutturdu mu çok iyi oynayan bir Kazım'ın solda ise yine tutturdu mu tek başına maç alabilecek bir Uğur'un var..

Kazım ve Uğur'a mı bel bağlıyorsun demeyin..Kazım'ın gönderileceğine inanmıyorum ben..Uğur Boral'ın da bu sene ciddi bir toparlanma yaşayacağını düşünüyorum..Bu oyuncular formsuz dahi olsalar 70.dakikada oyuna girince hadi be oğlum diyebileceğiniz , potansiyelli oyuncular..

Hele bir de Özer var..Özer bugün bir rakip takımda olsa imrenerek izlerdik..Alex'in belki de son senesinde Aykut Kocaman eski öğrencisiyle yeni bir devrin temellerini atacak..Yukarıda satır arasında kaldı ama üzerinde durmamız gereken bir oyuncu da Mehmet..Yabancı sınırlaması olmasa bile Cristian'a göre orta sahada Emre ile çok daha iyi iş çıkarabileceğine inanıyorum Mehmet'in..Çoğu yazıda üzerinde durduğum şu 'Oyunun iki yönünde de iyi oynama'konusunda Mehmet Topuz , Cristian'ın çok önünde..

Forvette ise Niang'ın arkasında bekleyen iki eski Türk gol kralı var..Zaten Fenerbahçe gerek sistemi gerekse genel oyuncu kadrosuyla gol yükünü forvete yüklemeyen , daha ziyade arkadan gelen oyuncularıyla gol bulan bir takım..Alex - Stoch - Dia - Özer - Emre - Mehmet gibi oyuncuların olası skor katkısına Semih ve Gökhan Ünal ikilisinin de 5-6 golle katılması yeterli olacaktır..

Fenerbahçe'nin yerli konusunda zengin olmadığı tek rotasyon defans..Burada Bekir bir adım önde olsa bile yeterli değil..Galatasaray'ın eleştirilen milli takım savunmasının bir parçası Fenerbahçe'de olsaydı biraz daha rahatlık yaşanabilirdi..

Beşiktaş iyi bir kadro kurdu fakat takımın iskeleti tamamen yabancı oyuncularla kurulmuş durumda..Bu iskeletin ise sadece 6 kemiği sahada olabilecek..Galatasaray'ın iki kilit yabancısı Kewell ve Baros'un kırılganlıklarını göz önüne alırsak onlarda da yerli olarak mevcut kadroda takımı bir yerlere taşıyabilecek tek oyuncuları Arda...

Fenerbahçe'de ise Emre-Mehmet-Özer-Semih-Uğur-Kazım gibi birden bire gidip sana x bir maçı alabilecek oyuncuların varlığı söz konusu..O yüzden bana göre Fenerbahçe şuan rakiplerinden 1 adım önde başlıyor olaya..Aykut hocanın da asıl yükselişi bana göre rotasyonun bugün olduğu gibi genişlediği döneme rastgelecektir..

Bu iskelete eklenecek Niang transferi ise Fenerbahçe'yi kadro zenginliği ve yapısı açısından Anelka-Pierre-Tuncay-Alex-Appiah'lı döneme yaklaştıracaktır..

1 yorum:

Firatimo dedi ki...

Mehmet Topuz konusunda katılıyorum; çok doğru tespit. Ayağı yere iyi basan bir futbolcu.